Podatek od zbiórek

Płaca minimalna 2023 – wiemy, ile dokładnie wyniesie

2 minuty czytania
Komentarze

Rząd przyjął dziś rozporządzenie zawierające informację o tym, ile wyniesie płaca minimalna w 2023 roku. Czekają nas dwie podwyżki – pierwsza w styczniu, druga w lipcu. Dotyczą one zarówno miesięcznego wynagrodzenia, jak i stawki godzinowej.

Płaca minimalna 2023 – oto nowe stawki

fot. Josh Appel/Unsplash

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przewiduje, że rząd do 15 września ustala w drodze rozporządzenia stawki na kolejny rok. We wtorek 13 września Rada Ministrów przyjęła właśnie takie rozporządzenie. Jakie kwoty zawiera?

  • Minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia 2023: 3490 zł
  • Minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia 2023: 22,80 zł
  • Minimalne wynagrodzenie od 1 lipca 2023: 3600 zł
  • Minimalna stawka godzinowa od 1 lipca 2023: 23,50 zł

Podane stawki są kwotami brutto. W 2022 roku płaca minimalna wynosi 3010 zł. Zapowiadane były podwyżki, jednak miały być one mniejsze, niż się finalnie okazało. Mówiło się o 3383 zł od stycznia i 3450 zł od lipca. Rząd zdecydował jednak o większych podwyżkach.

Zmiany minimalnego wynagrodzenia obejmą trzy miliony Polaków. Płaca minimalna 3490 i 3600 zł dotyczy zatrudnionych na umowie o pracę (przy pełnym etacie), minimalna stawka godzinowa obowiązuje osoby zatrudnione w ramach umowy zlecenia.

Dziś podczas posiedzenia Rady Ministrów dyskutowaliśmy temat związany z płacą minimalną. Stawki godzinowe, płaca minimalna, tego typu kwestie najlepiej obrazują stosunek państwa, rządu do obywateli – mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji po posiedzeniu rządu. Jego zdaniem płaca minimalna powinna być drogowskazem dla pracodawców i instytucji publicznych, a najlepszymi krajami do życia są te, w których nierówności płacowe są relatywnie mniejsze, spłaszczone.

Analizując minimalne wynagrodzenia, nie można zapominać o rekordowej inflacji, która wg. najnowszych danych wynosi w Polsce 16,1%. To najwyższy odczyt od 1997 roku. Na bardzo niskim poziomie jest za to bezrobocie, które wynosi w naszym kraju 4,9%, co, w przeciwieństwie do kwestii inflacji, chętnie podkreślano na dzisiejszej konferencji.

źródło: PAP, KPRM, zdjęcie główne: Lukasz Radziejewski/Unsplash

Motyw