Legenda powraca – Xposed Framework jest już dostępny dla Androida Nougat

mm Michał Derej Artykuły 2017-10-09

Dwa lata temu pytając użytkowników Androida o to, czym jest Xposed Framework, spora część z nich znałaby odpowiedź na to pytanie. Na szczęście system Google’a coraz lepiej odpowiada na potrzeby użytkowników, przez co coraz mniej z nich decyduje się na korzystanie z modyfikacji lub custom ROM-ów. Zapał użytkowników Xposed Framework został dodatkowo ostudzony przez bardzo powolny proces przenoszenia wszystkich niezbędnych elementów z Marshmallowa na Nougata. Na szczęście mamy to już za sobą – dziś na forum XDA-Developers rovo89, czyli deweloper odpowiedzialny za tę modyfikację, udostępnił instalator Xposed Framework, który współpracuje z siódmą odsłoną systemu Google’a.

Dlaczego warto skorzystać z Xposed Framework?

Z modyfikacji Xposed Framework warto korzystać, ponieważ pozwala ona na modyfikowanie wszystkich elementów systemu. Chcąc zmienić wygląd poszczególnych elementów interfejsu, wystarczy skorzystać z modułu GravityBox, a moduł App Settings pozwoli na dostosowanie ustawień urządzenia dla danych aplikacji. Nawet korzystając z Greenify, warto zaopatrzyć się w Xposed Framework, ponieważ pozwala on tej aplikacji na dokonywanie znacznie bardziej zaawansowanych operacji, co w konsekwencji przekłada się na jeszcze większą oszczędność energii. Modułów w repozytorium Xposed znaleźć można niezliczoną ilość, także każdy użytkownik systemu Android powinien znaleźć coś dla siebie.

Dlaczego przygotowanie Xposed Framework dla Nougata było takie czasochłonne?

Sytuacja ta jest spowodowana tym, że Android Nougat zmienił środowisko uruchomieniowe systemu z Dalvik na ART. Była to dobra decyzja, ponieważ spowodowało to znacznie szybsze instalowanie się aplikacji oraz ich płynniejsze działanie. Okazało się jednak, że aktualizacja ta wymusiła kompletne przemodelowanie funkcjonowania frameworka Xposed. Jego działanie polega na tym, że „podczepia” się on do danej aplikacji i pozwala użytkownikowi na podmianę uruchamianych przez dany program modułów, dzięki czemu ma on kompletną kontrolę nad systemem. Ten sposób przestał jednak działać wraz z premierą ART-a, więc rovo89 był zmuszony do żmudnej pracy nad swoim dziełem. Zajęło mu to ponad rok. Na szczęście to wszystko już za nami – Xposed Framework jest już kompatybilny z Androidem Nougat!

Jak pobrać Xposed Framework na swój telefon?

W oficjalnym temacie dotyczącym frameworka Xposed na forum XDA-Developers znaleźć można dokładne informacje na temat tej modyfikacji oraz instrukcje odnośnie do jej instalacji. Jeśli korzystaliście jednak z tego rozwiązania już w przeszłości, to zmieniło się naprawdę niewiele – wystarczy skorzystać z podlinkowanych przeze mnie poniżej plików, by wgrać Xposed Framework na swój telefon lub tablet. Pamiętajcie, że wszystkie operacje wykonujecie na własną odpowiedzialność!

Źródło: Forum XDA-Developers • teges

  Jak współpracuje z Magisk i czy przechodzi safetynet? Słyszałem o problemach.

  • drzazga3009

   Z tego co wiem: nie i nie.
   Na Magisk masz zrobione nieoficjalne wydania Xposed bodajże z sierpnia które są systemless. Według moich informacji w tej chwili nie da się mieć Xposed i jednocześnie przechodzić SafetyNet bo w tle jest ciągle uruchomiony proces Zygote który jest modyfikowany przez Xposed podczas uruchamiania telefonu, a SafetyNet sprawdza, czy ten proces był modyfikowany. Z tego co wiem, żeby korzystać z aplikacji sprawdzających SafetyNet trzeba wyłączyć Xposed i uruchomić ponownie telefon żeby Zygote było niezmodyfikowane. A później trzeba znowu Xposed włączyć i uruchomić ponownie telefon. Mordęga. Ale ja ekspertem nie jestem i przede wszystkim sam nie testowałem żadnego wydania xposed na Nougata więc nie bież moich słów za pewnik.

   • teges

    Dzięki za informację i wstrzymam się na razie.
    Zależy mi na jednym module, który ustawiał język angielski dla aplikacji Google i miałem wtedy asystenta.

    • Michał Derej

     Xposed za bardzo wpływa na system, żeby przechodzić Safetynet. Na Magisku jest wydanie niestabilne.

     • Adramel

      Czyli karta kredytowa i android pay nie działają?

    • A jak tweak się nazywa do tej zmiany języka dla konkretnych aplikacji?

     • teges

      App Settings

     • Heh, tak długo nie korzystałem z tego tweaka, aż zapomniałem, że ma taką funkcję 🙂 Pamiętam tylko, iż DPI aplikacji zmieniał 😉

  • Działa z Magiskiem. Niestety u mnie nie przechodzi SafetyNet.

  • edi194

   Jest już dostępna wersja stable na Magisk (w sensie v88). Safetynet nie będzie przechodzić, zawsze tak było z Xposed

 • Asdaf

  a czy przypadkiem ART nie był opcjonalny na kitkacie a potem już jako jedyny został na lolipopie?
  sprawdzone na ResurectionRemix final version na oneplus one coś tam działa 😉

  • Pietr

   Prawda, dało radę odpalić KitKata na ART zmieniając opcję w ustawieniach programisty. Ale wiele producentów kastrowało telefony z tej funkcji.

  • Michał Derej

   Bardzo możliwe, szczerze mówiąc się w to aż tak nie zagłębiałem. Pewnie jest tak jak mówicie.

   • Filodendron

    Bardzo możliwe, szczerze mówiąc się w to aż tak nie zagłębiałem.

    A wypadałoby, gdy się o czymś pisze. Sugerowanie, że ART jest jedynym środowiskiem uruchomieniowym dopiero od Nougata, to przejaw kompletnej ignorancji. Praca revo89, związana z przeniesieniem Xposed z Dalvika na Art, tyczyła się głównie w związku z Androidem „L”. To wtedy właśnie miał miejsce duży przestój związany z przebudowaniem frameworka.

    • Michał Derej

     Dość fatalnie to określiłem – z tematem oczywiście się zapoznałem, ale ta wiadomość umknęła mojej uwadze. Research przez dodaniem wpisu jest naprawdę ważnym zadaniem, także możesz być o to spokojny. 😉

  • Filodendron

   Oczywiście, że tak. Jako jedyny system ART był już na Lolipopie, i to dla tej wersji rovo89 tak długo walczył z całkowitą przebudową Xposed.

 • edi194

  rovo gib orao xpesod

  • marcus1212

   a cóż to za ?? Widzę że forum robi się międzynarodowe…

   • edi194

    rzeczywiście, międzynarodowe xddx