YouTube z HDR na kilku smartfonach. Czy jest to potrzebne?

mm Mariusz Nowak Artykuły 2017-09-09

Jak wideo to tylko YouTube

YouTube powstał w lutym 2005 roku. Z kolei polska wersja językowa została dodana 2 lata później. W styczniu w naszym kraju z portalu korzystało aż 20 milionów użytkowników czyli ponad 50% obywateli państwa nad Wisłą.  Jest to dzisiaj jeden z najpopularniejszych portali w Internecie. Przez lata żaden konkurent, nawet Facebook mu nie zagroził. Oglądanie filmów w Internecie jest nieodzowne z używaniem YouTube’a. Według danych z 27 lutego tego roku użytkownicy na całym świecie oglądają miliard godzin filmów dziennie.

Warto również przypomnieć, że w 2009 roku z YouTube’a zostało wyodrębnione Vevo. Portal jest odpowiedzialny głównie za publikowanie teledysków. W Polsce serwis działa od maja 2013 roku.

Nawet na smartfonie

Z popularnego serwisu mogą korzystać również użytkownicy smartfonów zarówno z systemem iOS jaki Android. Zaliczam się jednak do grona tych korzystających, którym aplikacja od Google się nie podoba. Mam tu na myśli przede wszystkim jej nieintuicyjny interfejs. Na przykład wyłączanie okna z filmem jest rozwiązane według mnie w wyjątkowo nieczytelny sposób.

Co to jest HDR?

Od jakiegoś czasu Google wprowadza możliwość oglądania wideo z HDR na coraz większej liczbie urządzeń. Jednak co to naprawdę nam daje i czy jest użytkownikom potrzebne? Spróbujemy to wyjaśnić. HDR czyli High Dynamic Range, jest to wysoki zakres tonalny. Pozwala on oglądać wideo w zupełnie nowy sposób. Widz dostrzega znacznie większą liczbę szczegółów, których nie mógł zobaczyć w standardowym trybie dynamicznym (SDR). Ponadto większy zakres dynamiczny sprawia, iż możemy zauważyć obraz bardziej wyraźny dla oka. Co więcej, kolory na takim wideo są bardziej nasycone. Połączenie wszystkich powyższych aspektów powoduje, że obraz, jaki oglądamy, bardziej oddaje rzeczywistość. Czy zatem HDR jest nam potrzebny? Myślę, że to zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych potrzeb użytkowników.

Na kilku smartfonach już działa

Dlaczego akurat o tym piszemy teraz? Okazuje się bowiem, że YouTube zaczął wspierać wideo w trybie HDR na poszczególnych urządzeniach. Filmy w takiej opcji będzie można oglądać na Google Pixelu, Pixelu XL, Samsungu Galaxy S8/S8+, Galaxy Note8, LG V30 i Sony Xperii XZ Premium. Na tę chwilę są to jedyne urządzenia mobilne obsługujące taki standard. Jeżeli chcecie sprawdzić, czy wasz smartfon już otrzymał update, musicie włączyć wideo nagrane w HDR na YouTubie. Następnie należy wejść w opcje jakości i tam powinno widnieć HDR.

Który smartfon jest najlepszy do oglądania filmu w trybie HDR na YouTube?

W tym miejscu warto również zauważyć, że zdecydowanie lepiej będzie się taki materiał oglądało na smartfonach z większymi wyświetlaczami, które mają większą rozdzielczość. Na pewno dostrzeżemy wtedy znacznie więcej szczegółów. W takim wypadku najlepszym smartfonem do tego typu zadań będzie Xperia XZ Premium z 5,5-calowym ekranem i rozdzielczością 4K. Na wysokości zadania powinny też stanąć tegoroczne flagowce Samsunga oraz LG V30.

źródło: gsmarena • Tomek T

  Jakie HDR, gdzie HDR? Na youtube jest pare demek w hdr I to wszystko. Mam telewizor z HDR i nie ma co oglądać! Nie lubię za bardzo seriali, obejrzałem na amazonie top gear i to wszystko. Dali by dobrą baterię zamiast tego.

 • Radek Borkowski

  Jest różnica z HDRem. I to duża. Filmy są po prostu lepsze. Coś trochę jakbyś oglądał film na iMacu z Retina.

 • Radek Borkowski

  Zgadzam się. Na Galaxy S8+ nawet przy 1080p potrafi przycinać. Rzadko, ale zdarzy się, na 720p też zwolni, ale na 1440p to przycina nieźle. I mimo ustawionego trybu wysokiej wydajności i najwyższej grafiki zamula.

 • Gregor

  Fakt na s8 jest opcja hdr tylko ja te filmy wcześniej oglądałem i różnich nie widzę…

 • Alex81

  Niestety ale włączając np. 1440pHDR materiał nie jest odtwarzany płynnie.Podobna sytuacja jest w 1080p ale jest już znacznie lepiej.Jak widać,na razie są problemy z płynnością.

  • Krzysztof Kałębasiak

   Ty je masz, a raczej twój sprzęt i twój dostawca internetu. Przed chwila obejrzałem kilka filmikow i jest ok, ale nie ma o co kruszyć kopii. To dla entuzjastów, może być, ale nie musi. Jednak przyjemnie jest mieć taką możliwość. Oglądałem na XZ Premium.

   • Alex81

    Nie tylko mój,bo są już tematy na forum.Sprawdzane na wifi i lte w obu przypadkach to samo.

 • Miłosz Ćwikliński

  „Na tę chwilę są to jedyne urządzenia mobilne obsługujące taki standard.”
  Myślę że warto do grona smartfonów wspierających HDR dopisać LG G6 oczywiście w tej chwili nie wspiera tej technologii na YouTube ale trochę pomijanie tego urządzenia wprowadza w błąd.

 • Filodendron

  High Dynamic Range, jest to obraz o dużym zakresie dynamicznym. (…) większy zakres dynamiczny sprawia, iż możemy zauważyć obraz o lepszym kontraście, czyli ostrzejszy i bardziej wyraźny dla oka.

  Ojojoj… Albo ktoś tu się zasugerował efektami pracy nastolatków w programach generujących efekty pseudo-hadeer, źle przetłumaczył, albo sam niewiele z tego rozumie.
  W prostym tłumaczeniu (bo bezpośrednie przekładanie rozwinięcia skrótu, g… za przeproszeniem mówi) to „wysoki zakres tonalny”, czyli rozszerzenie spektrum odcieni i półtonów, które normalnie są niedostrzegalne (bo mieszczą się w przepałach lub niedoświetleniach (obszarach jasnych i ciemnych)), przy rejestracji obrazu w sposób liniowy (jak to postrzegają wszelkie urządzenia rejestrujące). HDR, wydobywając detale z cieni i świateł, zmniejsza a nie zwiększa kontrast! Gdyby kontrast w obrazach HDR był większy niż w standardowych obrazach, to byłoby w nim jeszcze mniej informacji, a nie więcej! Nie róbcie ku…wy z logiki. 🙂

  • Mariusz Nowak

   Przyznaję się do błędu. Faktycznie trochę się „zagmatwałem”. Dziękuję za zwrócenie uwagi.

  • thecoolkid ?

   To nie jest dokładnie tak jak mówisz. Wyświetlacze HDR mają ciemniejsze czernie i jaśniejsze biele, a także szerszą paletę kolorów, czyli ten obraz o zmniejszonym kontraście rozciągają z powrotem na szerszy zakres tonalny. Czyli wideo SDR wygląda na nich dokładnie tak jak na standardowych wyświetlaczach, natomiast na HDR dostrzeżemy więcej szczegółów w cieniach i światłach oraz lepsze kolory, bez zmian w tej części obrazu, która mieści się w standardowym zakresie tonalnym.