YouTube z HDR na kilku smartfonach. Czy jest to potrzebne?

3 minuty czytania
Komentarze

Jak wideo to tylko YouTube

YouTube powstał w lutym 2005 roku. Z kolei polska wersja językowa została dodana 2 lata później. W styczniu w naszym kraju z portalu korzystało aż 20 milionów użytkowników czyli ponad 50% obywateli państwa nad Wisłą.  Jest to dzisiaj jeden z najpopularniejszych portali w Internecie. Przez lata żaden konkurent, nawet Facebook mu nie zagroził. Oglądanie filmów w Internecie jest nieodzowne z używaniem YouTube’a. Według danych z 27 lutego tego roku użytkownicy na całym świecie oglądają miliard godzin filmów dziennie.

Warto również przypomnieć, że w 2009 roku z YouTube’a zostało wyodrębnione Vevo. Portal jest odpowiedzialny głównie za publikowanie teledysków. W Polsce serwis działa od maja 2013 roku.

Nawet na smartfonie

Z popularnego serwisu mogą korzystać również użytkownicy smartfonów zarówno z systemem iOS jaki Android. Zaliczam się jednak do grona tych korzystających, którym aplikacja od Google się nie podoba. Mam tu na myśli przede wszystkim jej nieintuicyjny interfejs. Na przykład wyłączanie okna z filmem jest rozwiązane według mnie w wyjątkowo nieczytelny sposób.

Co to jest HDR?

Od jakiegoś czasu Google wprowadza możliwość oglądania wideo z HDR na coraz większej liczbie urządzeń. Jednak co to naprawdę nam daje i czy jest użytkownikom potrzebne? Spróbujemy to wyjaśnić. HDR czyli High Dynamic Range, jest to wysoki zakres tonalny. Pozwala on oglądać wideo w zupełnie nowy sposób. Widz dostrzega znacznie większą liczbę szczegółów, których nie mógł zobaczyć w standardowym trybie dynamicznym (SDR). Ponadto większy zakres dynamiczny sprawia, iż możemy zauważyć obraz bardziej wyraźny dla oka. Co więcej, kolory na takim wideo są bardziej nasycone. Połączenie wszystkich powyższych aspektów powoduje, że obraz, jaki oglądamy, bardziej oddaje rzeczywistość. Czy zatem HDR jest nam potrzebny? Myślę, że to zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych potrzeb użytkowników.

Na kilku smartfonach już działa

Dlaczego akurat o tym piszemy teraz? Okazuje się bowiem, że YouTube zaczął wspierać wideo w trybie HDR na poszczególnych urządzeniach. Filmy w takiej opcji będzie można oglądać na Google Pixelu, Pixelu XL, Samsungu Galaxy S8/S8+, Galaxy Note8, LG V30 i Sony Xperii XZ Premium. Na tę chwilę są to jedyne urządzenia mobilne obsługujące taki standard. Jeżeli chcecie sprawdzić, czy wasz smartfon już otrzymał update, musicie włączyć wideo nagrane w HDR na YouTubie. Następnie należy wejść w opcje jakości i tam powinno widnieć HDR.

Który smartfon jest najlepszy do oglądania filmu w trybie HDR na YouTube?

W tym miejscu warto również zauważyć, że zdecydowanie lepiej będzie się taki materiał oglądało na smartfonach z większymi wyświetlaczami, które mają większą rozdzielczość. Na pewno dostrzeżemy wtedy znacznie więcej szczegółów. W takim wypadku najlepszym smartfonem do tego typu zadań będzie Xperia XZ Premium z 5,5-calowym ekranem i rozdzielczością 4K. Na wysokości zadania powinny też stanąć tegoroczne flagowce Samsunga oraz LG V30.

źródło: gsmarena