Oj, trochę poczekacie na Androida Oreo na swoje smartfony – analiza

mm Adam Lulek Artykuły 2017-08-30

Mniej więcej co roku o tej porze Google wydaje najnowszą wersję Androida. Zazwyczaj w ciągu kilku dni trafia ona na urządzenia związane z firmą. Niegdyś były to Nexusy, dzisiaj są to przede wszystkim Pixele. Dopiero w następnej kolejności update wędruje na pozostałe smartfony, bowiem producenci urządzeń mobilnych z systemem z nakładkami „męczą się” z ich dostosowaniem. To właśnie wszelkiego rodzaju modyfikacje Androida, które odróżniają go od innych są największą bolączką platformy. Dodatkowo, każdy producent posiada bogate portfolio smartfonów. Praca nad aktualizacją oprogramowania dla poszczególnych z nich wymaga czasu. Do tego dochodzą jeszcze wszelkie opóźnienia związane z wprowadzaniem zmian przez operatorów i mamy przepis na gigantyczne oczekiwanie.

Tak jest od kilku lat, ponieważ Google nie zrobiło nic w kwestii fragmentacji oraz szybszych update’ów. Nawiązując jednak do tematu, chciałbym przeanalizować jak to było w przeszłości, jak długo czekaliśmy na aktualizację wybranych modeli. Dodam, że brałem pod uwagę tylko i wyłącznie OTA, a nie ROMy do pobrania z różnych serwerów.

Samsung

Galaxy S7 i S7 Edge – otrzymały Androida 7.0 w połowie stycznia

Galaxy S6 i S6 Edge – OTA do wersji 7.0 zaczęło pojawiać się na początku marca 2017. W tym samym miesiącu, ale rok wcześniej smartfony dostały Androida Marshmallow

Galaxy A5 (2016) – aktualizacja do Nougata rozpoczęła się na początku lipca 2017 roku, a do Marshmallow pojawiła się w sierpniu 2016 roku

Galaxy A5 (2017) – dostał aktualizację do wersji 7.0 dopiero kilka dni temu!

HTC

10 – Nougat trafił na ten flagowiec pod koniec stycznia

M9 – zielony robot w odsłonie 7.0 udostępniony został na urządzeniu na początku lutego, wersja 6.0 pojawiła się z kolei na przełomie stycznia i lutego 2016,

Sony

Xperia XZ – otrzymała Androida Nougat pod koniec kwietnia

Xperia X Performance – tutaj zielony robot w wersji 7.0 pojawił się również pod koniec kwietnia

Xperia X – dostała Androida Nougat pod koniec czerwca i to od razu w wersji 7.1.1

Xperia Z5 – Android Nougat pojawił się tu w połowie stycznia, z kolei wersja Marshmallow dostępna było dopiero w marcu 2016 roku

LG

G5 – Android Nougat pojawił się tu w rekordowym terminie – na początku grudnia 2016 roku!

G4 – wersja 7.0 zielonego robota udostępniona została jedynie użytkownikom w Korei, a Marshmallow pojawiło się już w październiku 2016 roku!

V10 – dostał Nougata w połowie lipca bieżącego roku

Huawei

P9 – otrzymał wersję 7.0 w połowie stycznia

P9 Lite – tutaj sytuacja wyglądała gorzej, gdyż wspomniany update pojawił się dopiero pod koniec kwietnia

P8 i P8 Lite – póki co Android 7.0 nie pojawił się w ogóle na tych smartfonach, a Marshmallow można było zainstalować na nich w połowie maja 2016 roku

Xiaomi

Mi 5 – globalna wersja Androida 7.0 dla urządzenia pojawiła się dopiero pod koniec marca

Mi 4 – w ogóle nie dostał Nougata, Marshmallow dostępny był w styczniu 2016 roku, a Lollipop w sierpniu 2015

OnePlus

3 i 3T– Nougat pojawił się na początku stycznia 2017 roku

2 – firma potwierdziła, że wersja 7.0 systemu nie zagości na smartfonie, z kolei Marshmallow pojawiło się na początku czerwca 2016 roku

Wnioski z analizy są następujące:

 • Huawei wspiera aktualizacjami smartfony jedynie przez rok, blado na tym polu wypada również LG, które z kolei jest najszybsze z update’ami
 • Pewne postępy poczynił Samsung, który nieco przyspieszył z wydawaniem nowych wersji systemu, a także wspiera dwoma aktualizacjami średniaka Galaxy A5.(2016)
 • Myślę, że jeżeli chodzi o Androida Oreo, to można spodziewać się podobnych ram czasowych, z ewentualnym przyspieszeniem względem wcześniejszych wersji o jeden miesiąc


 • Jakub Skóra

  Witam na S6 Edge będzie ?

 • Kto poczeka, to poczeka. Ja już mam ?

 • Piotr Kampa

  A jak z Galaxy s8+

 • Adam Szostek

  Pobrałem sobie obraz Oreo, ale jakoś nie mam czasu wrzucić go na telefon. może w w weekend

 • morpheus

  Jak xperia xz dostał w kwietniu jak z tego co pamietam wydali ją niecałe 100 dni po premierze. Dla mnie to tak listopad a nie kwiecień.

 • Adrian Spryszyński

  Nakładka ma znaczenie spójrzmy na to w ten sposób że( to oczywiście taki przykład proszę nie doszukiwać się go w rzeczywistość) mam androida 4.4 kit kat łatkę zabezpieczeń 1.Sierpieni 2017 a nakładka systemowa mojego producenta posiada wszystkie „nowości” z androida 8 Oreo, swój dizajn nie mającym nic wspólnego z wyglądem czysyego androida 4.4. Wygląd oczywiście kwestia gustu. Teraz pytanie do czego mi najnowszy android ? Dodatkowo wrzucam screna https://uploads.disquscdn.com/images/7e1dcf46a68b4b783fbf6fed32c503e27458d8704010e70a22ade17958ba4bc7.png z mojej s6 jak by ktoś nie domyślał się co na nim jest to są to 4 aplikacje otwarte jednocześnie na ekranie dodatkowo jedną z nich mogę minimalizować na takiej samej zasadzie co messenger i oczywiście każdej z nich moge zmienić rozmiar i to nie wiem od jakiego androida ta opcja już była 5 czy 6 bez znaczenia ale to miało być chyba super opcją dla androida Oreo. Reasumując przeczytaj 3 pierwsze słowa mojego komentarza.

  • Masz lajka za Kickstera xD

 • Adrian Spryszyński

  Jal dla mnie nakładka systemowa ma znaczenie nowe głównie promowane funkcje androoda Oreo mam na swoim lag wiz* ( tel działa bez zastrzeżeń) samsungu s6 od niewiem jakiego android 5 czy 6 nie chce mi sie sprawdzać nawet nie istotne, choci o to że https://uploads.disquscdn.com/images/6e85a335155e02282c09b39b98173b58b24c40c6038b299418accddfab0cfbdf.png nakładka systemowa ma znaczenie!

 • May Czos

  „P8 i P8 Lite – póki co Android 7.0 nie pojawił się w
  ogóle na tych smartfonach, a Marshmallow można było zainstalować na nich
  w połowie maja 2016 roku”
  Nie w połowie maja. P8 oficjalnie dostał Marshmallowa w sierpniu 2016. Potem były aktualizacje bezpieczestwa (ostatnia 1 lipca 2017) i to koniec wsparcia dla tego urządzenia.

 • K-Roll MaSta

  HTC U11 którego posiadam będzie miał andka O w październiku/listopadzie 🙂

  • Qba

   Żebyś się nie zdziwił, bo ten termin dotyczy USA

   • K-Roll MaSta

    Nie ma to znaczenia żadnego, mam telefon bezpośrednio od HTC polska więc OTA z USA będzie działała w Polsce tego samego dnia. Czy od HTC czy od XDA to dla mnie żadna różnica.

    • Qba

     A właśnie że nie bo Nougat OTA był w Polsce dwa miesiące po USA

     • K-Roll MaSta

      Nadal nie rozumiesz. Możesz go pobrać manualnie że strony tego samego dnia. Nie musisz czekać na swoje miejsce w kolejce.

     • Qba

      A to już będzie Rom do samodzielnego zainstalowania.

      A mówimy o rozpoczęciu aktualizacji.

     • K-Roll MaSta

      Efekt ten sam, tyle że auto update to 3 kliknięcia na telefonie, a manualnie to 4x „dalej” na PC. 🙂

     • Qba

      Ale to nie to samo, szczególnie gdy ktoś nie ma PC.

     • K-Roll MaSta

      Lol. Mam wrażenie, że trollujesz. W dzisiejszych czasach znam ludzi bez telefonu komórkowego. Ale o człowieku bez PC chociaż za 200zl nie słyszałem..

     • Qba

      Znam wielu co mają Maki, ale PC-tów już nie

    • SoGood

     Nie wiem co paliłes, ale zmień dostawcę.

     Słowa klucz:
     – CID,
     – MID
     i wszystko w temacie.

     Nawet nie napisze o debrandzie, bo to by się mijało z celem 😉

     • K-Roll MaSta

      Debrand debrandu? Tworzymy nowe nazewnictwo, czy może go kwestia zjonizowanej plazmy? 😉

     • SoGood

      Misiek, nie wiem co podpalasz, ale zmień dostawcę, bo ma kijowy towar.

      Nie masz ŻADNEJ możliwości zainstalowania RUU przeznaczonej dla modeli UL/DE w modelu dla EMEA. Koniec, kropka.

      Jedynie poprzez S-Off -> change MID -> change CID.
      Ale to przerasta twoje możliwości misiu.

     • K-Roll MaSta

      25 dolarów i 6 kroków od SunShine. Faktycznie, trzeba być geniuszem Brajankiem. I błagam, zwracaj się do mnie jak do nieznajomego, bo nie jarają mnie gejowskie podchody.

 • stark2991

  Huawei nie ma rocznego wsparcia, po prostu Kirin w P8 nie wspiera Vulkana i nie może dostać Nougata tak samo jak telefony z S801, oczywiście formalnie.
  A LG miało owszem takie momenty, że wydali aktualizację szybko, ale zazwyczaj były konkretnie dziurawe i ludzie na forach pytali jak to cofnąć 😉

  • Qba

   Można było zrobić aktualizację do Nougata bez wsparcia Vulkan API, tak jak postąpiło Sony z Xperia Z5 czy HTC z One M9.

   • stark2991

    Jeśli masz pisać takie głupoty to po prostu zamilcz. Oba te telefony mają Nougata, bo mają układy wspierające Vulkana

    • Qba

     Mają Nugata ale bez wsparcia Vulkan API.

     • stark2991

      A skąd takie info?

     • Qba

      Z XDA, forum HTC, Xperia Blog itd.

     • stark2991

      Hm, ciekawe.

     • Qba

      W momencie premiery Nougata nie było sterowników Vulkan API do Snapdragona 810.

      Zrobili dopiero po kilku miesiącach.

   • ElektronicznyFan

    Ale te modele wspierają to API. Przecież Snapdragon 810 napędza te wymienione przez Ciebie słuchawki.

    • Qba

     Nie wspierają

 • mjst12

  Przecież Xperia XZ dostała pierwszy update z Nougatem 1 grudnia, a X Performance już pod koniec listopada. W kwietniu o którym piszesz w artykule wyszedł Android 7.1.1. Poza tym Xperia X i X Compact (o którym zapomnieliście napisać :D) też otrzymały Nougata wcześniej (wersję 7.0 a nie od razu 7.1.1 jak piszecie), bo w połowie grudnia.

  Jeśli chodzi o HTC 10 to pierwszy update z Nougatem to koniec listopada (w USA) – styczeń to premiera w Europie. Podobnie było w przypadku HTC M9 – Android 7.0 pojawił się na początku grudnia.

  • Qba

   W artykule są terminy udostepnienia w Polsce.

   • mjst12

    No to dla Sony dalej się nie zgadza bo w Polsce te aktualizacje wychodziły w najgorszym przypadku tylko kilka dni później. Poza tym nigdzie w artykule nie ma wzmianki że chodzi o Polskę i sprawdziłem na szybko daty dla Samsungów i nie są to daty wydania w Polsce. Takie zestawienie z datami aktualizacji w Poldce nie miałoby i tak sensu bo tu chodzi o pokazanie jak długo producenci robią update, bez wpływu lokalnych oddziałów.

    • SoGood

     Brawo.
     Z tym, że tłuszcza teraz „wie, bo ACPL podało daty” i już jest przemycona reklama pod (jak twierdzi autor) – ANALIZĄ.

     Oczywiscie, z analizą ma to tyle wspólnego, co mleko że serkiem homogenizowanym 😉

 • Kamil Gaweł

  Oneplus 3 i 3t dostały 7.0 jeszcze w grudniu 2016, o ile się nie mylę w ostatni dzień ale jednak 🙂

 • Mlody

  Jak uwazacie S6 dostanie Oreo? Chodza sluchy ze niby samsung ma ciut wydluzyc flagowcom wsparcie. Nie mam jakis duzych nadziei ale milo by bylo dostac ;;p

  • Qba

   Mało prawdopodobne

  • RS2_15237_THE_END

   Może tak. Bo S5 otrzyma teraz 7.

 • Xanth

  Zapomniałeś o Lineage OSie, który jest na większość popularnych smartfonów. I który ma już nieoficjalne buildy Oreo na XDA 😉

  • Qba

   Możesz podać linki do stabilnej wersji?

   Poza tym to jest ROM, a nie aktualizacja.

   • ElektronicznyFan

    A te oficjalne od producentów to nie romy? Oczywiście że też, tylko robione przez producentów pod siebie etc. Po drugie Lineage bardzo dobry soft, ale główną zaletą możliwość zainstalowania na telefonach już nie wspieranych oficjalnie.

    • Qba

     Te od producentów aktualizacje OTA.

     • SoGood

      Czy wiesz co to jest OTA?

      Zlituje się nad tobą:
      – to droga/sposób DYSTRYBUCJI aktualizacji!!

 • Xyle

  Są jakieś szanse dla Honora 8?

  • Qba

   Niewielkie

 • Marek

  1+3 dostał Androida 7 31 grudnia

 • Dziki Dzik

  Mam 7.1.1 na Xperii XZ Premium i wcale nie czekam na Oreo. Nie czekam na żadnego nowego Androida który guzik wnosi. 7.1.1 działa idealnie, zajebiście płynnie. Napewno ci którzy bardziej ekstremalnie używają Android a ucieszą się z nowego. Ja Xperii premium używam do czytania takich właśnie wiadomości poczty i dzwonienia, i to wszystko

  • Qba

   To po co kupiłeś flagowca?

   Do tego wystarczył by ci tani telefon.

   • VikingsAreComing

    Bo miał taką ochotę i hajs

    • Qba

     Marnie zrobił, bo telefon średniej klasy trzymałby dłużej na baterii i byłby chłodniejszy.

     • ElektronicznyFan

      Snap 835 w Xz Premium się nie grzeje i jest tam wzorcowo zaimplementowany, a do tego wydajniejszy niż średniaki. Bateria też daje radę.

     • Qba

      XZ Premium trzyma dwa razy krócej od Lenovo P2.

   • ElektronicznyFan

    Nie bo tani nie miał by takiego hardware co Xz Premium.

    • Qba

     No ale co mu z takiego hardwareu kiedy używa telefon do internetu i smsów?

  • SoGood

   Korzystasz z autobusów, samochodów, motocykli?
   Czy raczej przemieszczasz się na ośle, krowie, koniu?

   Abyś zrozumial przekaz:
   – NOWE wypiera stare, postęp technologiczny ułatwia nam, ludziom codzienne życie.

   • Dziki Dzik

    jaki postep, co ty pierdzielisz, postępem nazywasz zmiane ikonek z kwadratowych na okrągłe, albo zmianę koloru ramek? Weź idź poczytaj zobacz jaki będzie postęp w Oreo, a dopiero potem puszczaj bąki na forum

    • SoGood

     Jeżeli dla ciebie kolejne wersje Androida różnią się tylko ikonkami/interfejsem – to gratuluję. Weź pędzelek, plakatówki i babraj się dalej w piaskownicy misiu ;P

 • Bartosz G.

  Mam oreo ale szalu nie ma. Google zrobilo falstart. System mimo ze oficjalnie dostepny bedzie latany przez kolejne miesiace

  • s90

   Aby data wydania się zgadzała

  • VikingsAreComing

   I znowu użytkownicy są beta testerami

  • jamaniek

   Na moim 6P wszystko śmiga bez zarzutu. Nie wiem o jakim łataniu mówisz (chyba, że jestem specjalnym przypadkiem i tylko u mnie wszystko działa ?).

 • Tomek Kwiatkowski

  To jest niezłe zdanie: G5 – Android Nougat pojawił się tu w rekordowym terminie – na początku grudnia 2017 roku! Czyli jeszcze tego dnia nie było a już dostał update:)

  • Oczywiście chodzi o 2016 rok…

  • May Czos

   Chwilę potem aktualizacja została wstrzymana bo była tona bugów.

 • s90

  A co mi zmieni oreo? Na 7 czekałem z niecierpliwością i niestety rozczarowanie bo praktycznie nic mi to nie zmieniło. Zależało mi na funkcji always display która niby miała być w tej wersji niestety na A5 16 tego nie widzę (tak, wiem że są zamienniki w markecie)

  • Mam tak samo, na 7 czekałem z niecierpliwością, a Oreo jest mi obojętne

   • Maxik

    Też z zapartym tchem czekałem na Androida 7 i … nic. Tak więc kolejne wersje Androida też już są mi obojętne no chyba, że wprowadzą coś naprawdę WOW. Aczkolwiek, będzie ciężko bo Android już na tym etapie jest bardzo dobry i „dopracowany”.

    • Qba

     Android dopracowany?
     To skąd te lagi i resetowania?

     • antykat

      Nigdy niczego podobnego nie doświadczyłem. Moje ostatnie dwa telefony to LG G2 i LG G5.

     • Qba

      Czyli nie używałeś 8.0 ani 7.0 po premierze?

     • antykat

      Używałem 7.0 od pierwszego dnia wydania przez LG. Żadnych lagów, wszystko idealnie i płynnie działało. Nie gorzej niż 6.0. 8.0 z oczywistych względów jeszcze nie używałem. To, że ty masz przykre doświadczenia nie oznacza, że wszyscy je miewają.

     • Qba

      Taa, szczególnie na G2

     • Buka37

      Pewnie Iphona używasz co?

     • ElektronicznyFan

      To po co brałeś tego krugerimatza, teraz laguje i resetuje Ci się

     • Maxik

      Brawo Ty 🙂 Nie bez powodu napisałem – dopracowany – w cudzysłowie „” … no ale trzeba się doczepić ^^

     • A miałeś to kiedyś kontakt z czystym Androidem czy tak będziesz za przeproszeniem, pieprzył bez ładu i składu?

     • Qba

      Owszem miałem, po premierze ma pełno bugów

     • Nic nowego, iOS po premierze ma podobnie.
      Ale lagi w czystym Androidzie są bardzo mocno naciągnięte, więc mijaja się to z prawdą. A resetowania to już kompletnie nie na miejscu.

     • ElektronicznyFan

      Gdzie w jakim modelu? Na Xz Premium czysta poezja, a na Nexusach i Pixelach razy dwa.

     • Qba

      No właśnie na Nexusach

 • AdamKli

  Przecież od dawna wiadomo że xiaomi rządzi się swoimi prawami i numerek androida nie ma takiego znaczenia jak wersja miui. I podsumowanie.. Śmiechłem. Miui wspiera nawet urządzenia kilkuletnie.

  • Qba

   Ma bo mowa o aktualizacjach systemu

   • AdamKli

    Nie w przypadku miui kolego.

    • Qba

     Artykuł nie jest o MIUI.

     • AdamKli

      No i to oznacza że można napisać dwa zdania głupot bo cały artykuł nie jest o miui?

     • Qba

      To nie głupoty tylko fakty, aktualizacje Xiaomi do nowej wersji systemu są fatalne.

     • AdamKli

      Nie opisuję działania systemu bo nie korzystam aktualnie z miui9, chciałem tylko zwrócić uwagę na fakt iż wersja androida w przypadku miui nie ma takiego znaczenia jak wersja samej nakładki. Jak chcesz sobie podyskutować na temat działania systemu to na forum jest odpowiedni dział. A jak nie wiesz o czym piszę to nie zabieraj głosu.

     • Qba

      To ty nie zabieraj głosu i nie pisz o aktualizacji nakładki w artykule o aktualizacji systemu

     • AdamKli

      Tak jak myślałem, gość z serii nie znam się a wypowiem się. 😉

     • stark2991

      A Ty jakim jesteś „gościem z serii”? Rozmawiamy o aktualizacji systemu u Xiaomi i w tym momencie nikogo nie obchodzi czy jest ona ważna czy nie, czy telefon cokolwiek tym zyskuje czy nie, tylko kiedy je dostaje. Proste.

 • skazi B

  Mi4 wyszedł w 2014 roku z androidem 4.4 KitKat, później dostał 5.1 i w 2016 roku 6.0, gdzie w takim razie ten rok wsparcia? Pomijam już fakt że do teraz dostaje aktualizacje MIUI.

  • Faktycznie, mój błąd, poprawiony, dzięki 😉

  • Maxik

   No własnie, słaba ta analiza … Mi4 do teraz jest wspierane. To, że nie dostał Androida 7.0 nic nie znaczy bo aktualizacja samej nakładki wnosi dużo więcej. Pomijam fakt, że Mi4 pracuje na Snapie 801 który miał w ogóle nie dostawać aktualizacji do 7-emki – własnie z uwagi na procesor.

   • Jeden niewielki błąd, który został poprawiony nie oznacza, że analiza jest słaba!

    • Maxik

     Oj podroczyć się już nie można 😛

     • Można 😛

     • Qba

      Warto by dodać że Nokia zapowiedziała aktualizację do Oreo na październik 2017, HTC do U11 w Q4 2017, dla U Ultra i 10 w Q1 2018, a Asus do serii Zenfone 3 i 4 w pierwszej połowie 2018.

  • VikingsAreComing

   Mi4 nigdy nie miał 5.1, po 4.4 od razu 6.0