Dostęp do płatnych aplikacji z Marketu w Polsce

3 minuty czytania
Komentarze

Autorem tego artykułu jest administrator forum.android.com.pl – Baggus

Jak ogólnie wiadomo Google zapomniało o naszym kraju i nie udostępnia nam płatnych aplikacji w Markecie. Jest na to jednakże sposób, a dokładniej dwa.

1 Sposób: Wystarczy kupić (chociażby na allegro) kartę SIM operatora z UK, Niemiec lub innego kraju, w którym dostępne są płatne aplikacje. Karta może mieć zerowy stan na koncie. W moim przypadku była to nieużywana od kilku już lat karta SIM z Orange UK. Po włożeniu karty SIM do naszego telefonu w Markecie powinny pojawić się płatne aplikacje. Po przełożeniu z powrotem karty SIM rodzimego operatora możliwa będzie aktualizacja zakupionych aplikacji poprzez Market bez konieczności wkładania karty SIM zagranicznego operatora.  

Rozwiązanie to wymaga drobnego nakładu finansowego(zagraniczne startery na allegro to koszt ok. 10zł razem z wysyłką) oraz przekładania kart sim w celu zakupu aplikacji, ale nie wymaga żadnej ingerencji w systemie jak w przypadku sposobu drugiego. 2 Sposób:  Rozwiązanie polega na zrootowaniu systemu w naszym telefonie. Niektóre telefony z Androidem można zrootować w ciągu 5 minut oraz przywrócić je do stanu oryginalnego równie szybko, inne wymagają dłuższej „zabawy”. Nie będę tutaj opisywał samego procesu rootowania, ponieważ każdy smartphone posiada inny. Po instrukcję rootowania poszczególnych telefonów zapraszam na Forum i Wiki. Gdy posiadamy już zrootowany telefon, należy pobrać aplikację Market Enabler. Po zainstalowaniu i uruchomieniu możemy wybrać z drugiej zakładki zagranicznego operatora, którego chcemy „udawać” w Markecie. Polecam wybór T-mobile US, ponieważ autorzy aplikacji czasem nie udostępniają swoich programów dla wszystkich krajów, a USA posiada najmniej takich wyjątków. Przytrzymujemy chwilę palcem na wybranym operatorze i klikamy „fake this provider now”. Jeżeli zostaniemy poproszeni o dostęp do praw Roota, wybieramy Yes lub Always Yes(w drugim przypadku program nie będzie o to więcej pytał przy następnym użyciu). Wystarczy teraz przejść do Marketu i można zacząć kupować aplikacje.  

Ustawienia obcego operatora kasowane są przy każdym uruchomieniu telefon lub włączeniu i wyłączeniu trybu samolotowego. Bliźniacza aplikacja Market Access posiada opcję automatycznego „udawania” obcego operatora po resecie telefonu lub włączeniu/wyłączeniu trybu samolotowego. W moim przypadku włączenie tej opcji powodowało jednak problemy ze stabilnym działaniem systemu, więc radzę uważać z nią. Market Access w przeciwieństwie do Market Enablera działa również na Androidzie 2.2 Froyo. Powyższe sposoby dadzą nam dostęp do płatnych aplikacji. Aby je kupować potrzebne nam będzie jeszcze powiązanie swojej karty płatniczej z kontem Google Checkout. Można to zrobić przy pierwszym zakupie aplikacji lub poprzez stronę Google Checkout. Zasadniczo powinny działać każde karty płatnicze, które współpracują z Paypalem. Poprawnie działają karty debetowe Visa dodawane do standardowych kont w Inteligo, mBanku, DeutsheBanku itd.

  Zakupione aplikacje z Marketu możemy bezpłatnie aktualizować bez limitu czasu. Każdą zakupioną aplikację możemy oddać w ciągu 48h od chwili zakupu. Pieniądze zostaną zwrócone na nasze konto bankowe w ciągu kilku dni(tutaj zależnie od banku). Zakupione aplikacje są powiązane z naszym kontem Google a nie z telefonem. Dzięki temu po zmianie telefonu na inny nie musimy ich jeszcze raz kupować. Mam nadzieję, że powyższy artykuł dokładnie opisuje sposoby zakupu aplikacji w Polsce. Dopóki Google nie wprowadzi oficjalnie dostępu do płatnego Marketu w naszym kraju, musimy sobie radzić w jeden z op isanych sposobów.

Motyw