Zamiana zwykłego telewizora w Smart TV z Androidem – czy to ma sens?

3 minuty czytania
Komentarze
android_tv

Większość nowych telewizorów chwali się inteligentnymi funkcjami, które zawdzięczają zaawansowanym systemom operacyjnym w postaci chociażby Web OS czy też Android TV. Jednak, co w przypadku, gdy Wasze urządzenie współpracuje jedynie z HDMI i USB? Ewentualnie inteligentne funkcje nie są już wspierane? Można zainteresować się zewnętrznymi akcesoriami.

Coraz większą popularność zdobywają tzw. komputery „on stick”, czyli wszystkie podzespoły zamknięte w obudowie starych pendrive’ów. Dodatkowo znajdziemy wiele specjalnych przystawek, które w stosunku do „PC on stick” charakteryzują się tym, że są po prostu tańsze, a często i mają większe możliwości – chociażby pod względem liczby dostępnych złączy niewymagających dodatkowych przejściówek.

android-tv-box-smart

Z racji, że nie jestem zainteresowany wymianą telewizora, a irytuje mnie ciągłe podłączanie laptopa to postanowiłem właśnie rozejrzeć się jak wygląda sytuacja z „TV Boxami” opartymi na Androidzie. Oczywiście już na starcie zdaję sobie sprawę z tego, że ograniczam się w dużej mierze do architektury procesorów dedykowanych typowo mobilnym urządzeniom.

xiaomi-mi-box-1

Po przejrzeniu wielu ofert, od najprostszych „chińczyków” do jednostek opartych na zaawansowanych jednostkach Intela i wybór wstępnie padł na Xiaomi Mi Box ze wsparciem dla niepotrzebnej dla mnie rozdzielczości 4K. Czemu właśnie to urządzenie? Chcę sprawdzić możliwości Androida TV – tak, Chińczycy są jednym z pierwszych producentów, którzy postawili na tę platformę i ogłosili swój produkt na tegorocznych targach Google I/O. Swój egzemplarz kupiłem okazyjnie za 250 złotych kilka dni temu i czekam na dostawę. Przykładową ofertę znajdziecie na Gearbest za około 360 złotych: Klik!

android-tv-platforma

Ok, ale jakie możliwości daje Android TV? Przede wszystkim atrakcyjny i prosty interfejs użytkownika, który może być sterowany na przeróżne sposoby – w tym głosowo. Najważniejsza dla mnie funkcja to strumieniowe przesyłanie obrazu na telewizor, ale nie zabraknie także wbudowanych aplikacji takich jak YouTube i wielu innych dedykowanych na tę platformę. Warto również wspomnieć o możliwości uruchamiania gier w trybie wieloosobowym, ale tę funkcję wolę najpierw przetestować zanim w ogóle się o niej powie, gdyż parametry mogą okazać się za słabe.

android-tv-xiaomi-mi-box

W międzyczasie zastanawiam się czy nie zainteresować się także dużo tańszymi odpowiednikami dla Xiaomi Mi Box, które kosztują maksymalnie 100 złotych. Tylko w tym miejscu chciałem Wam zadać pytanie czy jesteście zainteresowani takim porównaniem i czy w ogóle urządzenia typu inteligentne TV Boxy są dla Was ciekawe? Wiele mówi się, że teraz wszelkie rozrywki będą bazowały na chmurach i strumieniowym przesyłaniu, a więc wszelkie tego typu dodatki będę na pewno rozchwytywane. Nie da się ukryć, że potrzeba bazowej mocy obliczeniowej i obecnie wymagana jest architektura pozwalająca uruchomić pełnoprawnego Windowsa 10, ale czas pokaże jak to będzie wyglądało i w przypadku adaptacji Androida. Google z pewnością nie pozwoli, aby ich mobilny system został pominięty w tak ogromnym skoku w grach, który ewidentnie jest przed nami.

Motyw