wykop

Akcja „Nękaj Janusza (nie Adama, Wiesława, Kamila)” z Wykopu. Zabawny pomysł na walkę z patologią na OLX

3 minuty czytania
Komentarze

OLX to największy w Polsce portal z ogłoszeniami sprzedaży. Niestety jak to zwykle bywa w przypadku tak popularnych stron, można na nich zaobserwować pewne patologie. Użytkownicy Wykopu wzięli sobie za cel walkę ze sprzedawcami, którzy w nieprawidłowy sposób tytułują swoje ogłoszenia, przez co wprowadzają innych w błąd. Świetny, choć nieco dziecinny pomysł.

„Nękaj Janusza (nie Adama, Wiesława, Kamila)” – nieco dziecinny, ale skuteczny pomysł na walkę z patologią na OLX

OLX logo

Na OLX.pl można spotkać masę ogłoszeń, których tytuły wprowadzają w błąd. Najczęściej spowodowane jest to wymienianiem w tytule nazw także innych produktów, które w rzeczywistości nie są sprzedawane. Wszystko po to, by zwiększyć zasięgi. Ogłoszenia tego typu mają zazwyczaj tytuły w następującym schemacie: „Sprzedam Galaxy S10 (nie iPhone XS, Nokia 6, traktor)”. Potencjalni kupujący, którzy wyszukują np. iPhone’a XS otrzymują więc także wyniki z ogłoszeniami sprzedaży np. Galaxy S10. Nie da się ukryć, że może być to frustrujące. Dla użytkowników Wykopu właśnie przelała się czara goryczy.

O co chodzi w akcji?

Sprzedawcy wprowadzający w błąd, czyli tutaj potocznie „Janusze”, sami z siebie z pewnością nie przestaną tytułować akcji w ten sposób. Co ciekawe, nie przeszkadza im nawet fakt, że sam OLX zabrania tego w swoim regulaminie. Niestety portal ten najwidoczniej nie radzi sobie z usuwaniem tego typu ogłoszeń na czas, bowiem w serwisie cały czas jest ich pełno. Użytkownicy Wykopu postanowili więc wziąć sprawę w swoje ręce. Wyszukują oni ogłoszenia z tego typu tytułami i… „nękają Januszy”. Przez „nękanie” rozumiem tutaj oczywiście odpowiadanie na wspomniane ogłoszenia w zabawny sposób, „trollowanie” sprzedawców. „Janusze” giną od własnej broni. Przykład wiadomości wysyłanych do sprzedawców przez użytkowników Wykopu poniżej.

Olx

Niektórzy sprzedawcy dostają już szału. Akcja nabrała takiego tempa, że użytkownicy wspólnie wyszukują nieprawidłowe ogłoszenia i publikują je na Wykopie. Następnie wszyscy zaczynają na nie odpowiadać. Do sporej części wspomnianych sprzedawców wydaje się docierać o co chodzi. Masa aukcji tego typu zniknęła już OLX, a w niektórych zostały zmienione tytuły na poprawne. Choć akcja wydaje się strasznie dziecinna, to z całego serca ją popieram. Sam niejednokrotnie byłem świadkiem takich ogłoszeń, które jedynie mnie zirytowały.

Zobacz także: EA Access na PS4. Co to jest, jak pobrać gry, jak anulować subskrypcję, czy warto?

Skoro nie dało się przemówić „Januszom” do rozumu normalnymi sposobami, to zupełnie nie dziwie się, że ktoś wpadł na takie przedsięwzięcie. W gruncie rzeczy nikomu nie szkodzi, a może jedynie pomóc – no i uprzykrzyć życie nieuczciwym sprzedawcom, którzy miejmy nadzieję, zmienią swoje podejście. Osobiście popieram. Jeśli Wy z kolei natraficie na tego typu ogłoszenia, to zachęcam Was do zgłaszania ich poprzez opcję dostępna na OLX. Portal zwykle usuwa takie ogłoszenia, gdy otrzyma zgłoszenie o łamaniu zasad. Zwykle jednak oferty tego typu widnieją na portalu dość długo, bo właśnie nikt ich nie zgłasza. A szkoda.

Źródło: Wykop

Motyw