[IFA] Galaxy Gear – pogromca inteligentnych zegarków?

4 minuty czytania
Komentarze
SONY DSC

Piotrek we wpisie o Note’cie 3 napisał chyba wszystko co możliwe na temat Unpacked 2013. Nie pozostaje mi nic innego, jak się z nim zgodzić i muszę przyznać rację, że Samsung pod względem organizacji konferencji prasowej wypadł, w moim mniemaniu, chyba najlepiej. Odrobinę przerażająca kolejka nie wystraszyła nas, a my cały czas wytrwale czekaliśmy na najnowsze premiery. Mieliście już okazje przeczytać sporo na temat Note’a 3, teraz przyszedł więc czas na drugą wielka premierę koreańskiego producenta – inteligentny zegarek Galaxy Gear. Niestety, późna godzina zakończenia całego wydarzenia spowodowała, iż nie dałem już rady dokończyć podsumowanie tego samego dnia.

Zanim jeszcze na dobre rozpoczęła się konferencja, na wielkim ekranie wyświetlona została relacja na żywo z równoległego eventu Samsunga w Nowym Jorku, gdzie tysiące ludzi śledziło na bieżąco, co dzieje się w Berlinie, w oczekiwaniu na nowe urządzenia. My, zgromadzeni w Tempodromie, także czekaliśmy na rozpoczęcie właściwej części wydarzenia, a czas umilały na dziewczęta z Iconia Pop, które na żywo śpiewały dla ludzi zgromadzonych w Nowym Jorku. Właśnie wtedy dostrzegliśmy, że nowe zegarki Samsunga na 100% będą wyglądać tak, jak miało to miejsce w ostatnim przecieku, bowiem piosenkarki miały je ubrane na rękach podczas występu.

SONY DSC

Po chwili świat skierował już swoje oczy na nowego Note’a, a po jego krótkim omówieniu na wielkim panoramicznym ekranie pokazał się Galaxy Gear, który moment później znajdował się również na ręce CEO Samsunga – JK Shin’a. Krótkie wprowadzenie wideo i omówienie najciekawszych funkcji, dla mnie osobiście, przyniosło wiele zaskoczenia. Gear na pewno jest urządzeniem rewolucyjnym, jeśli chodzi o inteligentne zegarki. Oprócz samego wyświetlania powiadomień z telefonu, Gear oferuje dużo więcej niespotykanych dotychczas funkcji. Tak jak każdy z dotychczasowych wynalazków komunikuje się z naszym smartfonem za pomocą technologii bezprzewodowej Bluetooth. Gear, wbrew temu czego oczekiwali niektórzy, nie jest w stanie działać jako osobne urządzenie i nie zastąpi nam telefonu. Co do nowości, a tym samym innowacji, najważniejszą z nich jest możliwość wykonywania oraz odbierania połączeń za pomocą zegarka. W miejscu zapięcia paska Samsung umieścił mikrofon oraz głośnik, które wystarczy przyłożyć do ucha, aby zacząć rozmawiać. Tutaj  warto także wspomnieć o integracji z S Voice. To jednak nie wszystko. Galaxy Gear ma także ukryty w pasku aparat, który możemy włączyć szybkim gestem, przeciągając palcem po ekranie z góry na dół. Jego zadaniem jest uchwycenie tego co mogłoby nam uciec w czasie wyciągania telefonu z kieszeni. Patent z pewnością bardzo ciekawy i jak wspomniałem wcześniej nigdzie dotychczas niespotykany.

SONY DSC

Kolejną z ciekawych rzeczy jest opcja automatycznego wyświetlania SMS’ów, wiadomości e-mail i innych powiadomień od razu po wyciągnięciu z kieszeni. Odbywa się to w bardzo prosty sposób, gdyż klikając w powiadomienie na zegarku, wystarczy potem jedynie wyciągnąć telefon z kieszeni, a on automatycznie wyświetli zawartość z notyfikacji.

SONY DSC

Poza tym Samsung nie zawodzi także pod względem oprogramowania innych producentów. Już na starcie dostępne jest około 70 różnych aplikacji współpracujących z zegarkiem. Wśród nich znajdą się między innymi endomondo, runtastic Pro, Pocket, czy RunKeeper. Wszystkie dodatkowo aplikacje instalujemy z poziomu telefonu za pomocą prostej aplikacji Galaxy Gear Manager. Aplikacja ta może posłużyć także do skonfigurowania wyglądu zegaru oraz innych ustawień użytkownika.

SONY DSC

Zajmijmy się teraz najistotniejszą częścią czyli specyfikacją. Tutaj jest już zupełnie mniej kolorowo, w stosunku do tego co słyszeliśmy w plotkach. Galaxy Gear posiada ekran Super AMOLED o przekątnej ekranu 1,63 cala, który pracuje w rozdzielczości 320×320 pikseli. Zegarek działa w oparciu o jednordzeniowego Exynosa taktowanego zegarem 800 MHz, ktory jest wspomagany przez 512 MB RAMu. Oprócz tego Samsung postanowił zamontować 4GB pamięci wewnętrznej na pliki użytkownika. Wspomniany aparat wykonuje zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 1,9 MPx, a poza tym Gear został wyposażony we wsparcie dla Bluetooth 4.0 Low Energy oraz akcelerometr. Wymiary urządzenia wynoszą dokładnie 36,8 x 56,6 x 11,1 mm przy wadze 73,8 g.

SONY DSC

Samsung nie dostarczył nam jednak żadnych informacji co do ceny oraz dostępności urządzenia  Według ekspertów za naszej granicy Galaxy Gear ma kosztować 299 dolarów, co zdaniem naszej redakcji jest ceną zbyt wysoką. Niemniej jednak Gear wnosi pewną świeżość w dziedzinie inteligentnych zegarków i niewątpliwie wyprzedza zaprezentowane dotychczas sprzęty, miażdżąc je niespotykaną dotychczas funkcjonalnością.

Motyw