Educativo to prosty sposób na naukę programowania Androida

5 minut czytania
Komentarze
cid_91cover-full

Artykuł sponsorowany

Dla fundamentalnej większości z nas świat technologii mobilnych, w tym też świat Androida, to hobby, jedna z pasji której lubimy oddawać się w wolnym czasie, czytając poświęcone jej artykuły i śledząc najnowsze informacje z branży. Spora grupa z naszych czytelników wzniosła te zainteresowania na wyższy poziom, łącząc przyjemne z pożytecznym i zaczęła zawodowo zajmować się programowaniem na platformę Android. Zapewne wielu z Was również zastanawiało się nad podjęciem takiej ścieżki i dokształceniem się w tworzeniu aplikacji dla urządzeń mobilnych. Na rynku dostępnych jest kilka książek poświęconych tej tematyce, a w Sieci można natknąć się nieraz na wartościowe materiały związane z programowaniem na Androida, ale żadnego z tych rozwiązań nie można nazwać kompletnym, w pełni wyczerpującym nasze pytania i wątpliwości. Na tym tle wartościową alternatywą wydaje się propozycja serwisu Educativo.pl, który w swojej ofercie posiada e-learningowe szkolenia poświęcone tworzeniu aplikacji na Androida, w dwóch różnych stopniach zaawansowania: dla początkujących, jak również dla tych bardziej zaznajomionych z tematem. Ich niewątpliwym atutem jest to, że w razie wszelkich trudności możemy też skontaktować się specjalistą, który postara się rozwiązać z nami dany problem. Niedawno nasza redakcja została zaproszona do sprawdzenia oferty Educativo stworzonej pod kątem platformy Android, jeżeli więc chcecie dowiedzieć się jak one wyglądają i czy zasługują na Waszą uwagę, to zachęcamy do dalszej lektury.

giqkbhv

Zacznijmy od kursu podstawowego. Kosztuje on 129 zł i składa się na niego dwadzieścia jeden lekcji, obejmujących sobą zupełne podstawy, od przygotowania środowiska pracy, aż po wprowadzenie do elementów specyficznych dla platformy Android i rozpoczęcie pracy nad pierwszymi aplikacjami. Na późniejszych etapach dowiemy się również jak wykorzystywać wbudowane w nasze urządzenie czujniki, czy też aparaty. Poszczególne lekcje prowadzone są w formie wideo, a gospodarzem zajęć jest Adam Mencwal, znany między innymi z projektu ARnav. Na samym początku wyraźnie nie czuje się on szczególnie pewnie przed kamerą, jednak w momencie przejścia do zajęć praktycznych prowadzący wyraźnie się rozluźnia, sprawnie tłumacząc nam zawiłości prezentowanego kodu.

iipcmfx

Ogólna koncepcja zajęć została przemyślana dość sprawnie i jak za rękę jesteśmy prowadzeni od samych podstaw, przez coraz bardziej skomplikowane elementy. Prowadzący na bieżąco tłumaczy dane zagadnienia i pokazuje rezultaty swoich działań, a całość jest podana bardzo przystępnie. Na zakończenie każdej lekcji czeka też na nas test, składający się zazwyczaj z pięciu pytań związanych z omówionym zagadnieniem.

oycypix

Drugim rodzajem kursów oferowanych przez Educativo jest cykl zajęć przewidzianych dla bardziej zaawansowanych programistów Androida, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć nowe umiejętności, przydatne przy tworzeniu aplikacji. Forma lekcji jest tutaj identyczna, jak w przypadku kursu podstawowego – mamy dwadzieścia oddzielnych modułów w formie wideo, z których każdy poświęcony jest innemu zagadnieniu. Ich długość jest bardzo zróżnicowana i potrafią one trwać od kilku minut, do ponad dwóch godzin. Cały cykl zaawansowany trwa 18 godzin, a prowadzi go Mateusz Herych i trzeba przyznać, że jest on bardzo dobrym mówcą, który potrafi zainteresować słuchacza, i prowadzi wywód w sposób klarowny dla odbiorcy. Wszystkie ćwiczenia opierają się na przykładach i muszę przyznać, że o ile w kursie podstawowym ze swoją wiedzą dotyczącą programowania na Androida czułem się swobodnie, to w przypadku zajęć zaawansowanych poziom jest zdecydowanie dużo wyższy i faktycznie polecam go osobom naprawdę zaznajomionym z tematem pisania aplikacji na Androida. W toku lekcji poruszane są zdecydowanie trudniejsze tematy, jak na przykład obszerne omówienie Activity oraz Intents, czy też przedstawienie frameworku RoboGuice. Wydaje mi się, że kurs zaawansowany jest świetnym sposobem na powiększenie swoich kwalifikacji i zgłębienie tajników programowania na Androida, a jego wysoki poziom i bardzo dobry sposób prowadzenia zajęć przez pana Mateusza Herycha sprawia, że ta inwestycja zdecydowanie nam się opłaci. W tym przypadku musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 149 zł, co wydaje się rozsądną kwotą, biorąc pod uwagę szeroki zakres poruszanej tematyki.

rxtvubg

W moich oczach największą zaletą kursów oferowanych przez Educativo jest to, że możemy uczyć się z nich w wybranym przez nas momencie, w każdej wolnej chwili. Każda lekcja może być przez nas obejrzana wielokrotnie, dzięki czemu w dowolnym momencie możemy powrócić do omawianego wcześniej zagadnienia i zastanowić się nad nim raz jeszcze, a dostęp do materiałów mamy przez rok od dnia zapłacenia za szkolenie. Sama forma kursu, opierająca się na materiałach multimedialnych również jest dla mnie zaletą, a śledzenie lekcji na bieżąco jest dużo przyjemniejsze od czerpania wiedzy z książek, gdzie często pewne zagadnienia zostają niedomówione. Świetną sprawą jest to, że jeżeli chcemy, to możemy ćwiczyć pisanie kodu równocześnie z oglądaniem lekcji i na bieżąco rozważać omawiane zagadnienia. Najsłabszym elementem są w mojej ocenie testy, występujące pod koniec każdego modułu zarówno w kursie podstawowym, jak i zaawansowanym. Momentami wydają się one dodawane na siłę i kładą zbyt mały nacisk na umiejętności praktyczne. Mimo to sądzę, że oferta Educativo daje dość niezłe możliwości nauki programowania Androida, począwszy od samych podstaw, a na bardziej skomplikowanych zagadnieniach skończywszy. Powiem szczerze, że jakiś czas temu sam dość mocno interesowałem się kwestią pisania aplikacji na urządzenia mobilne i zakupiłem jeden z obecnych na rynku podręczników za kilkadziesiąt złotych. Z perspektywy czasu oceniam, że dużo lepiej wyszedłbym, gdybym dołożył odrobinę więcej i wziął udział w kursie takim jak ten proponowany przez Educativo, który oferuje całkiem niezły stosunek ceny do jakości oferowanych usług. Jeżeli jesteście zainteresowani, to więcej szczegółów dotyczących zajęć z programowania Androida znajdziecie pod tym adresem. Owocnej nauki!

Platforma Educativo – projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

„DOTACJE NA INNOWACJE”

INNOWACYJNA_GOSPODARKA
EU+EFRR_cent-kolor