polska grafen w 2019 roku

[Infografiki] Poznajcie ciekawostki i statystyki domeny .pl

2 minuty czytania
Komentarze

Codziennie odwiedzamy dziesiątki, a może nawet setki stron internetowych. Jako, że mieszkamy w Polsce, najczęściej kończą się one domeną .pl. Za granicą nie jest to takie oczywiste, korzysta się z końcówek .com, .eu, itp, ale u nas jest inaczej. Ogromna popularność spowodowała, że statystyki naszej narodowej domeny są naprawdę ciekawe i warto poświęcić im odrobinę uwagi.

Co wiemy?

Poniższe grafiki pochodzą z pierwszego wydanego przez NASK raportu rocznego domeny .pl. Dane dotyczą roku 2017.

Tu trzeba na chwile zatrzymać się – jak widać w 2017 roku po raz pierwszy spadła ilość zarejestrowanych domen .pl. Konkretnie spadek wyniósł około 4,7%. Mimo wszystko zarejestrowano prawie 900 tysięcy nowych adresów. Oznacza to, że nowa domena była rejestrowana co około 40 sekund.

Jak widać bardzo chętnie rejestrujemy domeny .pl – zajmują 6 miejsce pod względem popularności w europie i 10 na świecie. Dalko nam jednak do przywiązanych do swojej domeny Niemców czy Brytyjczyków. Nie warto sugerować się Chinami – tam wynik mocno podbija ogromna ludność tego państwa.

Tu trzeba coś wyjaśnić – czym są domeny generyczne? Otóż są to domeny określające przeznaczenie strony internetowej, takie jak np. .net, .org, czy .biz. Nowe domeny generyczne zostały wprowadzone kilka lat temu i jeszcze nie zdobyły popularności. Wymienić tu można np. .beer, .bike, .cloud itp.

Warto coś podkreślić – maksymalna długość domeny została ograniczona do 63 znaków, jedynie 10 adresów wykorzystuje ten limit na 100%.

Najpopularniejsi rejestratorzy i inne informacje

Z rynkiem domen internetowych związani są rejestratorzy i procedury. W pewnym sensie domena internetowa przypomina numer telefonu – jedno i drugie trzeba rejestrować, utrzymanie kosztuje, istnieją różni rejestratorzy i umożliwiają transfery między sobą.

Zobacz też: Internet mobilny w Europie – jak Polska wypada na tle innych krajów?

Jak widać najpopularniejszym i ciągle umacniającym się rejestratorem w Polsce jest nazwa.pl. Poza tym warto wspomnieć o kilku dodatkowych informacjach:

  • Istnieje coś takiego jak baza WHOIS, są tam zapisywane informacji o rejestratorze i właścicielu domeny. Miesięcznie baza ta otrzymuje 46 milionów zapytań.
  • W 2017 roku naliczono 136 tysięcy transferów domen, ponad 11 tysięcy miesięcznie. Oznacza to, że 5% właścicieli domen postanowiło zmienić rejestratora. Jednocześnie odnotowano duży spadek, w 2016 roku przetransferowano 158 tysięcy domen.

Pełny raport NASK pobierzecie tutaj

Motyw