[Pobierz] Sprawdź, jakie aplikacje drenują baterię Twojego smartfona bez roota!

mm Michał Derej Aplikacje 2018-03-12

Producenci z miesiąca na miesiąc wydają coraz nowsze telefony z ulepszonymi podzespołami, jednak wydawać by się mogło, że zapominają oni o potencjalnie najważniejszym komponencie każdego smartfona – baterii. Po instalacji sporej ilości aplikacji można wyraźnie odczuć spadek czasu pracy naszego urządzenia na jednym naładowaniu akumulatora. Teoretycznie w celu sprawdzenia, jakie programy najbardziej drenują naszą baterię, można skorzystać z odpowiedniej zakładki w ustawieniach systemu – nie oszukujmy się, ta opcja jest niestety bardzo słaba. W tym artykule przedstawię Wam dużo lepszą aplikację, z której – co najlepsze – mogą już korzystać użytkownicy nieposiadający zrootowanych smartfonów.

Zobacz też: Edytuj swoje zrzuty ekranu dzięki tej świetnej aplikacji!

Przetestujcie BetterBatteryStats – najlepszy program ze statystykami na temat zużycia baterii

Jeśli chcielibyście, by czas pracy Waszego telefonu na jednym naładowaniu baterii został wydłużony, to warto zainteresować się aplikacją BetterBatteryStats, która pozwoli Wam na precyzyjne zlokalizowanie źródła Waszego problemu. Po pierwszym uruchomieniu program zacznie zbierać dane na temat wszystkich aktywnych procesów, które działają na urządzeniu. O aplikacji możecie zapomnieć na pół dnia – gdy stan naładowania Waszego smartfona będzie niebezpiecznie zbliżał się do zera, sprawdźcie jakie wyniki zarejestrowane zostały przez BetterBatteryStats – ta informacja pozwoli Wam na uśpienie (np. za pomocą Greenify) lub odinstalowanie programów, które drenują baterię Waszego urządzenia. Opisywaną przeze mnie w tym artykule aplikację możecie zakupić w sklepie Google Play lub bezpłatnie pobrać z forum XDA-Developers (darmowa wersja działa tylko dla osób z rootem).

Jak aktywować BetterBatteryStats na telefonie bez roota?

Od najnowszej aktualizacji użytkownicy urządzeń bez uprawnień SuperUsera również mogą korzystać z opisywanej przeze mnie w tym artykule aplikacji. Jeśli chcecie aktywować BetterBatteryStats na Waszym smartfonie, to postępujcie zgodnie z poniższymi krokami.

 1. Pobierz pliki ADB i Fastboot dla swojego systemu na komputerze (można je pobrać tutaj – WindowsMacLinux).
 2. Zainstaluj sterowniki USB dla swojego urządzenia. Możesz je znaleźć na stronie producenta. Uniwersalne sterowniki zebrane są także na tej stronie Google’a.
 3. Włącz debugowanie USB na swoim telefonie – możesz to zrobić w zakładce dla deweloperów, którą odblokować można poprzez siedmiokrotne kliknięcie Numeru kompilacji w zakładce Informacje o urządzeniu.
 4. Podłącz swój telefon do komputera za pomocą kabla USB.
 5. Przejdź do lokalizacji, w której znajdują się pliki ADB i Fastboot. Trzymając klawisz Shift, wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję Otwórz okno polecenia tutaj (instrukcja dla systemu Windows). 
 6. Upewnij się, że smartfon jest poprawnie wykrywany za pomocą komendy adb devices. Jeśli z ADB korzystasz po raz pierwszy, to na telefonie powinno wyświetlić się okno z potwierdzeniem łączenia. Po pomyślnym procesie łączenia w konsoli ADB powinieneś ujrzeć numer identyfikacyjny urządzenia.
 7. Skorzystaj z następującej komendy: adb -d shell pm grant com.asksven.betterbatterystats android.permission.BATTERY_STATS
 8. Następnie skorzystaj z kolejnej komendy: adb -d shell pm grant com.asksven.betterbatterystats android.permission.DUMP
 9. Jeśli Twój telefon działa pod kontrolą Androida Lollipop (5.0) lub nowszej wersji systemu, to użyj jeszcze jednej komendy: adb -d shell pm grant com.asksven.betterbatterystats android.permission.PACKAGE_USAGE_STATS
 10. Gotowe! Od teraz program Better Battery Stats zostanie aktywowany na Twoim smartfonie i będziesz mógł z niego bezproblemowo korzystać.


 • AdameM

  Robię jak w poradniku i otrzymuję:
  „Operation not allowed:
  java.lang.SecurityException: Permission android.permission.BATTERY_STATS
  is not a changeable permission type”
  Co może być przyczyną ?

 • W wersji testowej systemu Windows 10 (wersja Pro, aktualizacja kwietniowa) jest pare zmian.

  W punkcie 5 zamiast okna poleceń klikamy: „Otwórz tutaj okno programu PowerShell”

  Wpisując komendy rozpoczynamy je od .
  Na przykład: .adb devices

 • Statler

  Darmowa wersja z XDA działa na urządzeniach bez roota. Warto również zaznaczyć, że wymaga nieco innych komend (inna nazwa apki) w ADB.

  • Michał Derej

   Super – podpiąłem komentarz.

  • AdameM

   Robię jak w poradniku i otrzymuję:
   „Operation not allowed: java.lang.SecurityException: Permission android.permission.BATTERY_STATS is not a changeable permission type”
   Co może być przyczyną ?

 • stark2991

  Tak nadane uprawnienia są permanentne, czy znikają po restarcie?

  • Michał Derej

   Zostają, aż do czasu odinstalowania aplikacji.

   • jendrush

    Mi jakoś po restarcie przestawało działać i zrezygnowałem.

 • mindla

  Tytuł z ****** wzięty. W tytule że bez roota a w artykule że darmowa wersja działa tylko z robotem. Zatem zamiast tytułowego pobierz powinno być kup. Nominacja do nagrody „srebrne usta”. Kłamstwo, manipulacja, wprowadzanie w błąd.

  • Michał Derej

   Czy wszystko na tym świecie dostępne jest za darmo?

   • Bel

    jak cos jest za darmo tzn ze ja jestem towarem…

    • mindla

     Stare jak świat „gdy korporacja daje coś za darmo to ty jesteś towarem”.

   • mindla

    Nie lubię gdy mi ktoś prosto w oczy wciska kit, jak autor w tym artykule. Można było napisać rzetelny artykuł z rozsądnym tytułem, można było.

    • Michał Derej

     „Darmowa wersja z XDA działa na urządzeniach bez roota. Wymaga nieco innych komend w ADB. A dokładniej nazwy apki: com.asksven.betterbatterystats_xdaedition”.

  • JebaczKoz

   Czepiasz się bezpodstawnie. Nie ma słowem w tytule że coś jest za free. Za to jest bez roota i jest to prawda – tylko musisz wydać kasę. A co w tym dziwnego?
   Jeśli masz problem to zrób roota, alb lepiej nie. aj komuś, niech ktoś inny to zrobi bo twoja zabawa może skończyć się z cegłą w ręku, skoro tak wszystko ogarniasz.

   • mindla

    Tytuł jest manipulacją w stosunku do artykułu, i tylko tego się czepiam tylko tego. Pobierz oznacza za darmo za kasę winno być kup. Ale kto by wtedy czytał ten artykuł, typowy tytuł do clickbat.

    • JebaczKoz

     Na siłę przyznałbym ci rację.
     Ale należałoby zmienić kategorię gier Free gdzie już od początku zalewany zostajesz reklamami i wymuszonymi zakupami.x