Zbliża się krach bitcoina, sieć ma coraz większe problemy z funkcjonowaniem

Adrian Celej Artykuły 2017-12-31

Bitcoin dla wielu jest okazją do zarobienia pierwszego miliona. Faktycznie, niepozorna kryptowaluta w spektakularny sposób zyskała na wartości. Pamiętam czasy, gdy 1 Bitcoin kosztował 44 zł i na poważnie zastanawiałem się nad kupieniem go. Dziś mógłbym sprzedać go za ponad 51 tysięcy złotych.

Opłaty transakcyjne

Na wstępie zaznaczę, że nie żałuję decyzji o nie kupieniu bitcoina – sprzedałbym go najpóźniej po podwojeniu wartości. Zacznijmy jednak od tego, jak bitcoin zaczynał. Z początku był to eksperyment, które przerodził się w walutę zapewniającą anonimowość przestępcom handlującym na forach w sieci TOR. Za bitcoina można było kupić narkotyki, broń i wykradzione bazy danych. Dawał on większe możliwości niż normalny pieniądz. To właśnie o bitcoina oparte były największe podziemne giełdy, takie jak Silk Road. W pewnym momencie zainteresowanie zaczęło rosnąć, a wraz z nim kurs. To już nie było na rękę przestępcom, bo waluta stała się zbyt niestabilna. W każdym razie to właśnie wtedy media zaczęły promować bitcoina jak walutę do zakupów. W tamtym czasie było to możliwe – opłaty były znikome, transakcje dochodziły w mgnieniu oka. Owszem, pojawiały się incydenty, np. kiedyś ktoś w opis transakcji wkleił kod wirusa, na co zareagowały antywirusy. Wszystko działało tak jak powinno, aż do dziś. Obecnie za wysłanie komuś pieniędzy należy zapłacić około 30 dolarów prowizji. W ten sposób za np. doładowanie telefonu zapłacimy kilka razy więcej, niż jest ono warte. W szczytowych momentach opłaty transakcyjne dochodziły do 55 dolarów. Bitcoin stracił swoją podstawową funkcję, jaką jest środek płatniczy. Obecnie pełni on jedynie rolę inwestycji, nie ma absolutnie żadnego zastosowania.

Problemy z siecią

Sieć bitcoina obecnie jakoś się trzyma. Co prawda potwierdzenie transakcji trwa zdecydowanie za długo, ale jeszcze działa. Sytuacja zmienia się w przypadku problemów na rynku. Kilka dniu temu bitcoin spotkał się z ogromną korektą, w wyniku której stracił około 20% wartości. Te zawirowania wywołały ogromny ruch na giełdach, który niemal doprowadził do awarii sieci. Transakcje znikały bez śladu, nie pomagała także witryna blockchain.info. Mało tego bitcoin jest zabijany przez swojego forka – Bitcoin Cash. Z tego powodu sieć ma za małą moc obliczeniową i zwyczajnie nie wyrabia.

Porażka SegWit2x

Obecnie pojedynczy blok sieci bitcoin ma rozmiar 1 MB. Z uwagi na ilość transakcji jest to zdecydowanie za mało. Z tego powodu powstał projekt SegWit2x, który zakładał zwiększenie maksymalnego rozmiaru bloku. Jako, że sieć jest zdecentralizowana wprowadzenie jakiejkolwiek zmiany wymaga porozumienia z kopalniami. Niestety, właśnie porozumienia nie udało się osiągnąć, przez co ostatecznie projekt został anulowany. Oznacza to, że wprowadzenie jakichkolwiek zmian w sieci bitcoina jest praktycznie nierealne.

Jak będzie wyglądał koniec?

W każdej chwili może dojść do gwałtownej zmiany kursu. Nie ważne w którym kierunku, zawsze będzie oznaczać to masę generowanych transakcji. Sieć z uwagi na brak mocy ledwo działa, a więc takie zawirowania mogą skończyć się jej awarią. W takim wypadku w 1 dzień bitcoin może stracić prawie całą wartość. Ta waluta nie będzie rosła w nieskończoność, kiedyś do takiego krachu musi dojść. Już teraz widać jak niestabilny jest jej kurs, w 1 dzień można stracić oszczędności całego życia. Inwestowanie to nie gwarancja zysku, zawsze jest ogromne ryzyko, nie inaczej jest w przypadku bitcoina. • Gepetto

  Ostrzegają, że niebezpieczne, złe, można stracić, że wybuchnie cała sieć… ble ble i co z tego? można zarobić i to dużo a ewentualna strata? mówi się trudno. Zabawa w bitcoin jak hazard i tyle. Jak dla mnie to jest celowy zabieg by inni mogli kupić taniej, a Ty żyj w nieświadomości. Ja będę robił na odwrót wręcz namawiał Was. Znalazłem nie dawno fajną apkę na androida i ios’a która pozwala bez żadnej wpłaty mieć swojego pierwszego Coina czy to bitcoina czy inne, apka nazywa się lomostar, jest dosyć łatwo intuicyjna, podczas rejestracji wpiszcie mój reflink 15GD31 dostaniecie bonusa. Pozdrawiam

 • Luk Knysza

  Btc jest zbyt popularny i medialny aby stracić !! Może się zawachać mocno czyli jak ktoś ma refleks to sprzeda i kupi bardzo tanio ale zaraz się odbije ,bo 200 mld dol to kropla w światowych finansach i kapitale. POPULARNOŚĆ I SŁAWA JEST JUŻ WIECZNA.

 • Luk Knysza

  Za 500 euro normalnym transferem płaci się 16 ale to nadal jest atrakcyjne, a im mniej tym taniej. Wolniej też taniej.

 • Luk Knysza

  Prowizja zależy od szybkości i ilości. Jeśli płacisz 30 zł to nie zapłacisz tyle za przelew !! 3-10 zł może ale to są bzdury autora. Często nie pobierają nic.

 • Luk Knysza

  Oj autor naczytał się bzdur. Jego wartość to obrót na giełdach, a tam ludzie nie przelewają btc tylko mają na giełdzie pewną wartość i nie muszą przelewać.

 • Asdaf

  Bawiłem się kiedyś przez chwilę w BTC, w maju 2014 roku miałem 0.02817971BTC warte na wtedy około 55 plnów, teraz miałbym około 1300 złotych i owszem w przeciwieństwie do autora żałuję że jednak wycofałem swój wkład, ale gdyby dało się to przewidzieć…
  Jak mawiają pracownicy kolektur lotto „jakbym wiedział jak wygrać to bym tu nie siedział”

 • maxprzemo

  Bitcoin niestety to porażka. To miała być waluta jak złotówki czy dolary a nie środek spekulacji giełdowych. Przy takich wahaniach kursu nikt o zdrowych zmysłach nie zgodzi się na dokonanie transakcji tą walutą. A idea była według mnie szczytna tylko zniszczyli ją spekulanci z wall street.

  • Mateusz Wala

   O to chodziło

 • Patryk

  Bitcoin nie jest jedyny. Będzie albo zostanie przekaźnikiem między altami. Piszesz Pan że nie żałujesz że nie kupiłeś po 40 zł…..albo bredzisz albo napisałeś artykuł na kacu. Nie znam osoby która nie żałuje że nie zainteresowała się tą technologią 2-3 lata wstecz. Oczywiście prawdą jest że Ci ktorzy zainwestowali wtedy większość sprzedała BTC z jakimś tam zyskiem ale jest parę osób które zrozumiały czym jest ta technologia i na brak środków do życia nie muszą się już martwić. Bitcoin nie jest jedyny!!!

  • Adrian Celej

   I tak wiem, że zaraz bym to sprzedał. Żałuję tylko tego, że zgubiłem portfel, na którym miałem BTC warte przy dzisiejszym kursie około 100 zł. Z drugiej strony więcej zapłaciłbym prowizji za transakcję.

 • stark2991

  Niech upada w cholerę.

 • Ironpiter

  No jestem.ciekaw w jakim kierunku teraz pojdzie kurs btc. Oby znow wystrzelil w kosmos

  • cherrz

   A ile masz?

 • kacper3

  Niewazne*

  • Adrian Celej

   Ctrl+F nie pomaga, mam tu gdzieś taki błąd?

 • maxiges

  To jest po niekąd prawda. Coraz więcej portali wymusza na naszych sprzętach kopanie kryptowalut przez co zwiększy się ilość zasobów sprzętowych, które obsługują kryptowalute. Cena zaś jej zależ
  od zapotrzebowania na zasób obliczeniowy. Im więcej firm wymusi na nas konsumentach udostępnienie swojego sprzętu by kopał im kryptowalute w zamian za treść, którą oni udostępniają. W kryptowalut też jest prawo podaży i popytu.

 • gros1k

  Aaaaa kufa zostańcie przy telefonach a nie róbcie gównoburzy

  • Szymon L

   Czyżby pełne gacie? xD

   • Karol Makowski

    Hajs z komunii hahaha

    • gros1k

     z komunii kasy to nikt nie widział 😛

     A ta na serio to sam mam ulokowane w krypto kilkadziesiąt tysi i siedzę w temacie od dłuższego czasu
     Śmieszą mnie takie artykuły jak ten, szczególnie na portalu który ma się zajmować TELEFONAMI a nie innymi tematami

     Chyba najwyższy czas ma poszukanie nowego portalu z newsami odnośnie androidax