VeinViewer zapowiada koniec problemów z wielokrotnym wkłuwaniem się personelu medycznego w żyły stresującego się pacjenta. To zaawansowane urządzenie medyczne, które pozwala na tworzenie obrazu żył zlokalizowanych na powierzchni skóry pacjenta.
Dzięki wykorzystaniu technologii bliskiej podczerwieni do wizualizacji żył w czasie rzeczywistym, znacząco poprawia się skuteczność wkłucia oraz czas potrzebny na założenie obwodowego wenflonu. Produkowane przez amerykańską firmę Christie Medical Holdings Inc., dystrybuowane zaś przez firmę B. Braun Medical Inc., może odmienić życie pacjentów, którzy obawiają się wielokrotnego wbijania igły podczas pobierania krwi. Jak działa to urządzenie?
Spis treści
Medtech w wydaniu Christie Medical Holdings Inc.
Christie Medical Holdings Inc., z siedzibą w Lake Mary na Florydzie, to globalna firma specjalizująca się w innowacyjnych technologiach medycznych. Główne obszary ich działalności obejmują tworzenie i komercjalizację zaawansowanych produktów, które poprawiają dostęp do naczyń krwionośnych i sprawiają, że doświadczenie pacjenta z wizyt w placówkach medycznych podczas rutynowych badań i bardziej skomplikowanych zabiegów jest przyjemniejsze.
Firma znana z technologii bliskiej podczerwieni do wizualizacji naczyń, Christie Medical wprowadziła na rynek VeinViewer. Najwcześniejsza wersja tego produktu została uznana za jedno z najbardziej niezwykłych wynalazków przez magazyn Time w 2004 roku. Firma kontynuuje rozwój nowych produktów i udoskonalanie istniejących poprzez intensywne badania i innowacje. Od tamtego czasu stworzono 6 generacji VeinViewer, a w 2022 roku, czyli już całkiem niedawno, firma została uznana za Medtechową Firmę Roku (ang. Medtech Development Company of the Year USA), a samo urządzenie zyskało miano „Najlepszego mobilnego systemu obrazowania naczyń” (ang. Best Mobile Vascular Imaging System) przez Global Health & Pharma.
VeinViewer to przepis na sukces?
Jak wspomnieliśmy, VeinViewer to zaawansowane urządzenie medyczne, które wykorzystuje technologię bliskiej podczerwieni do wizualizacji żył pacjenta za pomocą technologii rozszerzonej rzeczywistości (ang. Augmented Reality). Wszystko to w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możliwe jest penetrowanie powierzchni skóry i wykrywanie hemoglobiny w krwi, co pozwala na tworzenie obrazu żył na powierzchni skóry pacjenta. Ten obraz jest następnie przekształcany przez urządzenie i wyświetlany w czasie rzeczywistym, co pozwala lekarzom i pielęgniarkom na dokładne zlokalizowanie żył.
Urządzenie medyczne ma wiele zalet, a główną z nich jest zdecydowanie zmniejszenie liczby prób wkłucia się w odpowiednie miejsce. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów wrażliwych i nadwrażliwych na wkłuwanie, czy takich, u których występują trudne do znalezienia żyły (wśród nich można wymienić dzieci, osoby starsze lub pacjenci z otyłością). Dzięki zaś mniejszej liczbie prób wkłucia, pacjenci odczuwają mniej bólu i stresu.
To nie jest nowe urządzenie, wciąż trwają prace nad udoskonalaniem
Według informacji zawartych na stronie internetowej producenta VeinViewer jest wykorzystywany w różnych środowiskach medycznych takich jak szpitale i kliniki (przykładowo na oddziałach pediatrycznych, geriatrycznych czy salach operacyjnych), w pogotowiu ratunkowym (np. w karetkach, gdzie niejednokrotnie jak najszybsze wkłucie jest kluczowe dla stabilizacji pacjenta) lub w domach opieki (pomagając w codziennym, zarządzaniu pacjentami–seniorami, szczególnie w przypadku opieki nad osobami z chorobami przewlekłymi, które potrzebują regularnych wkłuć).
VeinViewer jest uznawany za przełomową innowację w medycynie. Jego wprowadzenie do praktyki lekarskiej miało miejsce już kilka lat temu, a urządzenie jest stale udoskonalane. W przyszłości możemy spodziewać się jeszcze większej precyzji i łatwości użycia, co może przyczynić się do jego szerokiego zastosowania na całym świecie.
Urządzenie nie tylko do szukania żył, ale też do upiększania ciała
Co ciekawe, VeinViewer ma nieco szersze zastosowanie, przykładowo w diagnostyce i leczeniu naczynek, takich jak tak zwane „pajączki”, czy większe żylaki, które często są kompleksem wielu kobiet. Dzięki wykorzystaniu tego urządzenia lekarze są w stanie z doskonałą precyzją zlokalizować naczynia krwionośne, które znajdują się na głębokości od 1,5 mm do 1 cm pod skórą. Jednym z najnowszych zastosowań VeinViewera jest metoda CLaCS (ang. Cryo-Laser and Cryo-Sclerotherapy), innowacyjna procedura łącząca zalety laserowego zamykania naczynek i skleroterapii.
Źródło: Christi Medical Holdings INC, rybakclinics.pl. Zdjęcie otwierające: Fot. Obraz wygenerowany za pomocą DALLE-3.