Orange będzie głównym operatorem roamingu krajowego w Play

Adrian Celej Artykuły 2017-07-28

Roaming krajowy w Play to temat na film pełen zwrotów akcji. W przeszłości usługa faktycznie oferowała zasięg wszystkich 4 sieci, co gwarantowało abonentom funkcjonowanie telefonu w niemal każdym miejscu na ziemi. Z czasem pojawiły się ograniczenia maksymalnej prędkości transferu, aż pewnego dnia klienci zauważyli, że mogą podłączyć się tylko do sieci Plusa.

Jak to wygląda od strony technicznej?

Infrastruktura Play nie stoi na zbyt wysokim poziomie. Z tego powodu fioletowy operator wspomaga się nadajnikami swoich konkurentów. Niestety, z tym są pewne problemy. Dotychczas głównym partnerem tej sieci było T-mobile. Różowi mieli 2 umowy – jedną określającą stały podstawowy ruch, oraz drugą pozwalającą przepuścić przez sieć dużo więcej, w zamian za odpowiednią opłatę. Pech chciał, że ta druga wkrótce przestanie obowiązywać, a T-mobile nie zamierza nic z tym zrobić. Prawdopodobnym powodem jest chęć zaoferowania lepszych warunków swoim własnym klientom. Dla Play była to sytuacja bardzo niewygodna, ponieważ musieli natychmiast ograniczyć ruch kierowany do tej infrastruktury, co dało o sobie znać poprzez brak możliwości podłączenia się do nadajników T-mobile.

Jest i rozwiązanie problemu

Play przedłużył umowę z Orange, a przy okazji zmienił jej warunki. Zrezygnowano z naliczania od przesłanego transferu, zamiast tego fioletowi dostali stałą opłatę za z góry określoną przepustowość sieci. Umowa obowiązuje od lipca 2017 do czerwca 2021, Play zobowiązało się zapłacić 321 milionów złotych. Rzecznik prasowy Orange – Wojtek Jabłczyński poinformował, że pomarańczowi staną się teraz głównym partnerem roamingowym Play.

Czy klienci Orange stracą na tym?

Skoro T-mobile zrezygnował ze wspierania Play, to znaczy że był to dla niego duży ciężar. Czy na pewno infrastruktura Orange poradzi sobie? Sprawa jest skomplikowana, ponieważ wszystko jest zależne od konkretnej lokalizacji. Mimo wszystko rzecznik pasowy Orange twierdzi, że klienci nie odczują żadnych problemów. Nie twierdzę, że jest to niemożliwe, wystarczy odpowiednie ustawienie priorytetów. Warto tu zaznaczyć, że T-mobile za 3 lata współpracy zainkasował 500 milionów złotych. Według Wojtka Jabłczyńskiego sieć w ostatnich latach została mocno zmodernizowana i jest w pełni przygotowana na przyjęcie dodatkowego ruchu. Podejrzewam jednak, że delikatne zwolnienie transferu będzie odczuwalne. Owszem, Orange ma naprawdę solidną infrastrukturę. Wielokrotnie pomarańczowi testowali jej możliwości, w ten sposób od kilku lat pojawiają się wakacyjne pakiety internetu, a w tym roku pobito wszelkie rekordy. Mimo wszystko nagły przypływ klientów innego operatora raczej będzie odczuwalny.

Play musi rozbudować własną infrastrukturę

Ostatnie problemy fioletowego operatora wywołały ogromną złość wśród jego klientów. Nie da się w nieskończoność bazować na nadajnikach konkurentów, czas pomyśleć o własnej infrastrukturze. Umowa z Orange nie będzie trwała wiecznie, trzeba będzie wrócić do tego problemu, a z rozbudowaną własną siecią łatwiej będzie podpisać umowę na jedynie lekkie uzupełnienie braków.

Źródła: Play, Orange • Michał Orłowski

  Gdyby Play nie płacił dużą kasę pseudo celebrytom to by mieli swoją własną infrastrukturę. A tak muszą płacić dużo kasy takim pseudo celebrytom oraz haracz za infrastrukturę.

  • Grzegorz93

   Nikt im nie każe płacić za czyjąś infrastrukturę. Chcą korzystać to płacą, proste. Jakby Play opierał się tylko na swoich antenach to w tej sieci nikogo nie ma 😛

 • Grzegorz93

  Jeśli ktoś z was chciałby zmienić sieć, to polecam najpierw sprawdzić gdzie i jakie anteny są w waszym miejscu zamieszkania, pracy itd. a potem wybrać ofertę u operatora. 🙂

  Gdzie znajdują się nadajniki sprawdzić możecie na stronie beta_btsearch_pl

  Ja tak zrobiłem i u mnie najlepszy zasięg ma T-Mobile i Orange. (kolejność bez znaczenia)

  • mico11

   faktycznie warto sprawdzić, dzięki 🙂
   co to są za nadajniki oznaczone jako „NetWorkS!” ?

   • Grzegorz93

    Z tego co wyczytałem to Orange i T-Mobile mają jakąś umowę na korzystanie ze swoich anten a NetWorkS „łączy” te dwie sieci co umożliwia korzystanie klientom wspólnie z ich infrastruktury.

 • Adrian Rutkowski

  Ja tez przechodzę z play do orange jeszcze tylko 3 miesiące.

 • Rincewind

  Phe… I co z tego jak dalej będzie lejek 1.5Mbps? Takie LTE to niech sobie glut wsadzi…

 • MrFiołek

  Zasięg w Play to Tragedia zwlaszcza jak ktos bardzo duzo czasu spędza w trasie ciężko jest z kims dluzej porozmawiać bo ciagle gubi sie zasięg przełącza miedzy nadajnikami… Potrafi to niezle wkurzyć.

 • A A

  Czy ten roaming już działa. Jest w pełnej prędkości czy też ograniczony do 1,5mb?

  • Kuba S

   W pełnej prędkości? Oszalałeś? Będziesz miał LTE 1,5Mb. Sponsoruj typa Wojewódzkiego i resztę 😀

   • A A

    … no chyba oszalałem … 🙂

  • Adrian Celej

   Rzecznik Play powiedział, że ograniczenia zostają na starych zasadach.

 • morpheus

  Nie stać ich na BTS-y bo muszą celebrytom płacić krocie. Byle do konca roku i spadam z tej chorej sieci. Jestem z nimi od początku ale przez ostatnie miesiące a może i lata tak się ta sieć zeszmaciła że pora powiedzieć PASS.

  • A A

   A co planujesz w zamian?

   • Kuba S

    Only nju 😉

    • cherrz

     A a2mobile i ich oferta no limit za 19,90zł?

     • Kuba S

      Dwa numery w nju za 38zł.

 • Kaźmierz

  jak tak dalej pójdzie, to trzeba będzie się przesiąść do innego wagonu….. do cholery- przecież musielibyśmy mieć po jednej simce od każdego operatora, żeby „było dobrze” :/

 • gumis

  Połowę drogi do pracy mam internet w rewolucyjnej technologii EDGE. I wcale nie mieszkam w środku dziczy, tylko blisko byłego miasta wojewódzkiego. Brawo WY.
  Może by Play dostawił parę własnych nadajników zamiast wydawać na reklamy…

  • Snap820

   Mnie te reklamy ich denerwują

   • Maciek

    Raz że denerwujące, a dwa że format nie zmienił się OD PIĘCIU LAT. Już się rzygać chce.

    • Snap820

     Dokładnie

  • Ja mieszkam w byłym mieście wojewodzkim a muszę wychodzić przed dom by porozmawiać, ew zamienić się w nieruchomego kwiatka na parapecie :), za rozwiązanie problemu orange życzy sobie dodatkowe 20zł abonamentu i 300zł za instalacje nadajnika 🙂
   Ale orange chociaż trochę łapie, innych w ogóle.

  • Mlody

   Tak w ogole to sa teraz telefony obslugujace szybka siec 3G i LTE, wiec moze lepiej wymien telefon obslugujacy te sieci.

   • gumis

    Tak w ogóle to są teraz tabletki na ból spowodowany czytaniem ze zrozumieniem. Więc może lepiej kup takie, żeby nie robić z siebie idioty.

 • Filodendron

  film pełen przewrotów akcji

  Zwrotów… Zwrotów akcji.

  • Adrian Celej

   Hmm… chyba masz rację.
   Poprawię to, dzięki.