Chiny właśnie dołączyły do państw, które mogą pochwalić się własną siecią piątej generacji. Kraj ten jednak zaczął z przytupem, ponieważ świeżo uruchomiona sieć jest największą tego typu infrastrukturą na świcie.

5G już w Chinach

Chiny, Pekin

Trzej chińscy państwowi operatorzy telekomunikacyjni – China Mobile, China Telecom i China Unicon poinformowali o uruchomieniu komercyjnej sieci 5G. Przygotowano plany 5G, w najtańszym za 30 GB danych trzeba będzie zapłacić 128 juanów tj. około 70 zł. Najdroższy pakiet oferujący 300 GB danych wyceniono na 599 juanów tj. około 325 złotych. Choć ceny mogą wydawać się wysokie, to nie odbiegają zbytnio od standardowych ofert bez 5G.

Największa sieć 5G na świecie

Według informacji opublikowanych przez chińską państwową agencję informacyjną Xinhua 5G ma działać w 50 miastach, między innymi w Pekinie, Szanghaju, Kantonie i Shenzhen. W samym Szanghaju zasięg 5G ma być zapewniany przez aż 12 tysięcy stacji bazowych. Według Xinhua w Chinach codziennie 850 milionów osób korzysta z internetu mobilnego. Analitycy przewidują, że do 2020 roku 110 milionów osób (około 7% populacji kraju) będzie korzystało już z sieci 5G. China Mobile na budowę sieci 5G przeznaczyło około 3,4 mld dolarów, sieć jest obecnie budowana w 300 miastach.

Zobacz też: Analiza – czy 5G i maszty telekomunikacyjne są szkodliwe?

Szansa dla Huawei?

Rosja współpraca z Huawei

Nie jest tajemnicą, że głównym dostawcą sprzętu sieciowego został Huawei. Według analityków Huawei jest także na dobrej drodze do zdominowania rynku smartfonów obsługujących 5G w Chinach. Firma ta ma radzić sobie zdecydowanie lepiej niż inni tamtejsi rywale, tacy jak Oppo, Vivo i Xiaomi.

Źrodło: CNN Business, Xinhua

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.