5G od Huaweia w pełni bezpieczne

T-mobile i Qualcomm przetestowali 5G na paśmie 600 MHz

Telekomunikacja

Sieć 5G pod wieloma względami różni się od starszych technologii. Dużą zmianą są wykorzystywane częstotliwości – 5G korzysta nie tylko z tych wysokich rzędu 28 GHz, ale też niskich, w których pokładane są ogromne nadzieje.

5G przetestowane na paśmie 600 MHz

Nie przegap
Co oznacza dla programisty brak usług Google?
jedna aplikacja gms hms jak to zrobic programowanie
Na pewno wielu z Was zwróciła dziś uwagę na premierę smartfonów Huawei z serii P40. Właśnie ruszyła ich przedsprzedaż, a to oznacza, że już niedługo do pierwszych użytkowników trafią flagowe smartfony inne niż te, do których się przyzwyczailiśmy. Największa różnica polega na tym, że brak w nich usług Google. Zamiast w Google Mobile Services (GMS) będą wyposażone […]

Qualcomm i T-mobile poinformowali o pozytywnym zakończeniu testów sieci 5G na paśmie 600 MHz. Połączenie testowano w Bellevue w stanie Waszyngton. Jako modem wykorzystywano komercyjnie dostępny układ Qualcomm X55, który wkrótce trafi do nowych smartfonów różnych producentów. Infrastrukturę do testów dostarczył Ericsson.

Co daje pasmo 600 MHz?

Prawdopodobnie wielu zadaje sobie pytanie co przeprowadzone testy dla nas oznaczają? Otóż wspomniane pasmo jest określane jako „pasmo wiejskie”. Jako, że przenikliwość fal radiowych spada wraz ze wzrostem częstotliwości, to za pomocą niskich częstotliwości możliwe będzie dotarcie do najbardziej odległych zakątków ziemi. W praktyce jest to wybawienie dla ludzi mieszkających na terenach, gdzie nie ma dostatecznego pokrycia zasięgiem, często znajdują się one na skraju zasięgu dwóch nadajników. Stawianie masztów w takich miejscach jest nieopłacalne, jednak poprawienie zasięgu za pomocą niskich częstotliwości nie oznacza dodatkowych kosztów.

Zobacz też: Jeden film, a wyjaśnia wszystkie zagrożenia 5G i telefonów komórkowych

Kiedy 5G 600 MHz w Polsce?

Niestety, nie prędko omawiana częstotliwość pojawi się w Polsce. Pomijam kwestie prawne, przez które póki co możemy zapomnieć o 5G. W Polsce na 5G planuje się przeznaczyć pasmo 700 MHz, które obecnie jest zajmowane przez telewizję cyfrową DVB-T. Co prawda multipleksy DVB-T mają zostać przeniesione na niższe częstotliwości, jednak jest to proces na tyle czasochłonny, że obecnie w Polsce praktycznie nie mówi się o uruchomieniu 5G na niskich częstotliwościach.


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x