Marka 5G Ready była mocno krytykowana przez media technologiczne oraz konkurentów operatora. Do tej pory T-mobile lekko wyśmiał pomysł, Orange rozpętał prawdziwą wojnę, a Plus siedział cicho. Do dziś.

Ile danych przesłali użytkownicy Plus 5G-Super Ready?

Plus poinformował, że przez jego sieć w 2018 roku przesłano ponad 1 EB (eksabajt) danych. Należy jedynie wziąć poprawkę na to, że wliczono tu wszystkich abonentów, także tych korzystających z ofert operatorów MVNO działających na infrastrukturze Polkomtela. Sami klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu w ciągu roku przesłali 965 PB (petabajtów) danych. Jednocześnie zanotowano wzrost o 28% w porównaniu do roku poprzedniego.

Plus jest 5G-Super Ready

Plus poinformował, że w ich sieci działa 13,3 tysiąca systemów eNodeB obsługujących LTE/LTE Advanced. eNodeB to po naszemu stacja bazowa. Plus korzysta z agregacji pasma, modulacji 256 QAM i anten MIMO 4×4, co w pewnych miejscach umożliwiło rozpędzenie transmisji danych do ponad 600 Mbps. W związku z tym Polkomtel uznał, że Plus i Cyfrowy Polsat są 5G-Super Read i to już od półtora roku. Oczywiste jest, że mamy tu do czynienia z zagrywką mającą na celu osłabienie kampanii marketingowej konkurenta.

Na koniec powiem pewną ciekawostkę tylko pośrednio związaną z tematem – kiedyś chciałem kupił dywaniki do samochodu na Aliexpress. Szybko okazało się, że nie ma zwykłych czarnych – są tylko Sport i S-line. Tę komiczną sytuację właśnie obserwujemy na polskim rynku telekomunikacyjnym, każdy może być 5G Ready.

Źródło: Biuro Prasowe Plus

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.