Plus chwali się ilością danych przesłanych przez sieć… 5G-Super Ready

Adrian Celej Telekomunikacja 2019-04-03

Marka 5G Ready była mocno krytykowana przez media technologiczne oraz konkurentów operatora. Do tej pory T-mobile lekko wyśmiał pomysł, Orange rozpętał prawdziwą wojnę, a Plus siedział cicho. Do dziś.

Ile danych przesłali użytkownicy Plus 5G-Super Ready?

Plus poinformował, że przez jego sieć w 2018 roku przesłano ponad 1 EB (eksabajt) danych. Należy jedynie wziąć poprawkę na to, że wliczono tu wszystkich abonentów, także tych korzystających z ofert operatorów MVNO działających na infrastrukturze Polkomtela. Sami klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu w ciągu roku przesłali 965 PB (petabajtów) danych. Jednocześnie zanotowano wzrost o 28% w porównaniu do roku poprzedniego.

Plus jest 5G-Super Ready

Plus poinformował, że w ich sieci działa 13,3 tysiąca systemów eNodeB obsługujących LTE/LTE Advanced. eNodeB to po naszemu stacja bazowa. Plus korzysta z agregacji pasma, modulacji 256 QAM i anten MIMO 4×4, co w pewnych miejscach umożliwiło rozpędzenie transmisji danych do ponad 600 Mbps. W związku z tym Polkomtel uznał, że Plus i Cyfrowy Polsat są 5G-Super Read i to już od półtora roku. Oczywiste jest, że mamy tu do czynienia z zagrywką mającą na celu osłabienie kampanii marketingowej konkurenta.

Na koniec powiem pewną ciekawostkę tylko pośrednio związaną z tematem – kiedyś chciałem kupił dywaniki do samochodu na Aliexpress. Szybko okazało się, że nie ma zwykłych czarnych – są tylko Sport i S-line. Tę komiczną sytuację właśnie obserwujemy na polskim rynku telekomunikacyjnym, każdy może być 5G Ready.

Źródło: Biuro Prasowe Plus • doloress

  Tak naprawdę to powinno już być dostępne 5G, Koreańczycy od jutra już planują udostępnić nową sieć.

 • Krzysiek

  Plus dołącza do Play w pisaniu głupot… Biedni, naiwni, którzy w te ich 5G Ready wierzą…

 • Michał B.

  Aha czyli play brodzi w szambie po pas, to my w ramach zdrowej konkurencji… wejdziemy po szyje i kto da więcej:)

  Najgorsze jest to, ze klient na tym stratny. Chyba cała nadzieja w Orange które oficjalnie wytłumaczyli czym jest 5g ready i skrytykowało takie zagrywki.

  • Adrian Celej

   Pytanie, czy Plus będzie promował tę markę. Podejrzewam, że bardziej trzeba traktować to jako ich żart, niż zapowiedź kampanii reklamowej.

 • Jerzy Koza

  Za nazywanie LTE advanced, 5G ready itp. powinny lecieć wielomilionowe kary, bo dla zwykłego konsumenta taka informacja może być myląca, chociaż im szybciej na rynku pojawią się urządzenia obsługujące 5G, tym szybciej telekomy będą zmuszone do zaprzestania takich praktyk.

  • Vatrax

   Akurat LTE Advanced to jest techniczna nazwa technologi. W przeciweństwie do LTE spełnia ona w pełni specyfikację 4G. Ale z 5G ready się zgadzam 😀

 • Darkness

  Oni niech już lepiej niczym się nie chwalą… Najgorsza i najdroższa sieć jaka może być.
  Żarty, żarciki z Play i ich „5G Ready”, ale akurat Play gniecie Plusa pod każdym względem.

  • Adrian Celej

   To może być zależne od lokalizacji, w mojej okolicy Plus radzi sobie dość dobrze.

   • Darkness

    Chodzi mi ogólnie, mają słabe oferty i słabą infrastrukturę. Trochę jeżdżę po Polsce i przetestowałem już Plusa, marnie wypadł. Pierwszy przykład z brzegu, Internet Domowy – 70 zł za 100 GB gdzie inni w tej cenie oferują 250-300 GB lub nielimitowany internet.

    • Adrian Celej

     Sprawdziłem. Za 90 zł jest 100 GB, przy czym rzekomo LTE ma być bez limitu. Nie wiem ile w tym prawdy.
     Orange za 70 zł daje rzekomo 250 GB, ale tylko 100 GB w strefie domowej.
     Oferty operatorów mobilnych mają tyle haczyków, że nie mam ochoty bardziej się w to zagłębiać.

    • mindla

     W Red Bull mobile za 40 złotych masz 100gb i to na kartę a nie abonament.x