5G Ready w Play to bezczelne oszukiwanie klientów!

Adrian Celej Telekomunikacja 2019-03-31

Około dekadę temu, kiedy to operatorzy przygotowywali się do wprowadzenia LTE Play uznał, że stare 3G będzie sprzedawał klientom jako 4G. Dziś sytuacja się powtórzyła, pod nazwą 5G Ready Play sprzedaje nam zwykłe LTE Advanced. Ktoś jednak zapomniał, że tracą na tym głównie klienci operatora.

5G Ready zaszło za daleko

Gdy opisywałem wprowadzenie przez Play marki 5G Ready wiedziałem, że nie wyjdzie z tego nic dobrego. Nie przewidziałem tylko, jak duża będzie skala promocji tej marki. Od razu coś zaznaczę – nie istnieje taka technologia jak 5G Ready, w żadnej specyfikacji nie pojawia się takie oznaczenie, 5G zostało oficjalnie ochrzczone jako NR (New Radio, nie mylić ze standardem redukcji szumów w magnetofonach), także 5G Ready traktuję jako markę wymyśloną przez Play. Wracając do tematu – Play na promowanie 5G Ready poświęcił banery (zarówno w internecie jak i np. na budynkach), czas antenowy, powstały spoty z udziałem znanych ludzi. Operator udaje, że naprawdę ma jakąś super technologię, w rzeczywistości jego oferta nie różni się od pozostałych operatorów. Przykre jest to, że nie tylko Play wpadł na taki pomysł. Znacznie wcześniej swoje 5G e zaprezentował operator AT&T.

Tracą na tym klienci

Najbardziej kuriozalny w tej sytuacji jest fakt, że największymi ofiarami 5G Ready są nie konkurenci (choć oni też stracą), a klienci Play, zarówno obecni jak i przyszli. Załóżmy, że klient uwierzył w głupoty z reklam, wybrał się do salonu, podpisał 2-letnią umowę na internet 5G Ready w Play. Co dalej? Powiedzmy, że za rok Play uruchomi pierwsze stacje bazowe 5G, tym razem już bez Ready. Wtedy klient dowie się, że jego modem 5G Ready jest modemem LTE-A i przez rok musi się z tą umową użerać. W chwili obecnej nie znamy nawet konkretnych terminów uruchomienia prawdziwej sieci 5G, jednak w niedalekiej przyszłości znajdą się ludzie, którzy wpakują się w 5G Ready na kilka tygodni przed premierą prawdziwego 5G. Cieszy mnie to, że Play jest gotowy na 5G, ale co to daje klientom, skoro modemy i telefony w ofercie są z tym 5G niekompatybilne? Taki klient poczuje się oszukany, szczególnie gdy dowie się, że przepustowość 5G liczy się w Gbps, a jego 5G Ready nie ma nawet do tego startu. Czy ktoś zastanowił się nad tym, że oszukany klient może już drugi raz nie zaufać Play i z prawdziwego 5G skorzysta dopiero u konkurencji?

Pomijam już to, że Play raczej nie jest gotowy na 5G. Raczej nie zdobył lewych częstotliwości, wątpię też, że gdziekolwiek zamontowany jest sprzęt i anteny wykorzystywane przez 5G.

Rzecznik Orange ma rację

Orange sieć

Rzecznik prasowy Orange Polska – Wojciech Jabczyński stale krytykuje pomysł Play. Szczerze mówiąc zgadzam się z nim. Z punktu widzenia konkurencyjnego operatora Play zagrał nie fair. Kiedyś w Polsce zostanie uruchomiona sieć 5G i któryś operator będzie pierwszy. Ciężko będzie jednak świętować i promować sukces, skoro Play taką usługę reklamuje od dłuższego czasu. Play będzie miał wtedy także inny problem – jak promować prawdziwe 5G? W przypadku poprzedniej generacji reklamowano ją jako 4G LTE, czy za jakiś czas Play będzie promował 5G NR? Teraz postawcie się na miejscu klienta, który nie zna się na technologiach i nie wszystko z tego rozumie. Parę lat temu słyszałem opinie, że 4G i LTE to nie jest to samo, i że LTE jest lepsze. Do takiego właśnie zamieszania prowadzi marketing Play.

Zobacz też: Orange i T-mobile naśmiewają się z 5G Ready w Play

Na 5G Ready nabrali się przeciwnicy 5G

Czy ludzie wierzą w to, że Play ma technologię 5G? Na pewno uwierzyli w to przeciwnicy 5G, którzy po otrzymaniu od Play SMS-ów reklamujących 5G Ready już odgrażają się rozwiązaniem umowy z operatorem. Rzekomo mają awanturować się obsługą klienta, ponieważ oni na żadne 5G umowy nie podpisywali. W tym wypadku mam pewne wątpliwości – czy oni naprawdę uwierzyli w 5G Ready, czy chcą w to wierzyć.

Powyższa grafika naprawdę znalazła się na grupie przeciwników sieci 5G. • trebmar

  Potencjał 5G ready koło 5G nie stał. Dalej przepaść pod względem możliwości.

 • Damian Klimczak
  • Brzdyl

   W MB gdyby było.

 • Damian Klimczak

  Nie zgadzam sie z tym iz 5G Ready jest oszustwem, bowiem zaden operator nie osiaga w poludnie predkosci powyżej 100Mb/s (przykład Plus w mojej lokalizacj w godzinach szczytu ma smieszne 4-6Mb/s w LTE-A) obecnie w Play na luzie mam 150 -180 Mb/s dzięki agregacji trzech pasm + MIMO4x4 + 256QAM + synchronizacja fazy + CloudAir , zdaje sobie sprawę iż jest to internet LTE-A ale działa znakomicie.

 • Marcin

  Lte a…. pro daje dużo lepszą jakość

 • Alex Kotowski

  Dobrze, że LTEa, bo 5G D (5G Dead) będzie ( i już w sumie) pieprzy pracowników.

  Uwaga!
  Nie mam nic przeciwko Playowi ani innej firmie komunikacji!

  5G Dead – Nowa technologia pieprzenia ludzi i ich trucie w d**ę

 • Brzdyl

  Niestety widziałem ich reklamę 5g ready i na samym końcu małym druczkiem napisane jest że to LTE-a.

  • Marcin

   Ale Lte-a pro daje dużo lepszą jakość

   • Brzdyl

    Czego niby jakość?

 • Piter Arnett

  takie cos mozliwe tylko w gowno kraju jakim jest polska

  • CukierPuder

   To chyba jeszcze w swoim życiu nosa poza Polskę nie wystawiłeś.

 • rysal

  Dzieciaku, nie podnieca się tak bardzo. Jest to sprytny chwyt marketingowy, a Orange żaluje że to nie oni wpadli na taki pomysł. Jak w telewizorach było HD Ready to jakoś nikt psów nie wieszal z tego powodu na producentach.

  • stark2991

   Na telewizorze HD Ready faktycznie dało się obejrzeć film w HD. Taka drobna różnica…

  • Piotr Zet

   Widać, że nie wiesz jaka jest różnica w takim razie pomiędzy HD Ready a 5G Ready.

 • Hirooq

  Takie tam gadanie. Płacz i zazdrość. Standart w elektronice to pojęcie płynne. Takie pojęcie jak mp3 czy hdmi latami czeka na to by stać się powszechne. Play bardzo zaryzykowało bo nie wiadomo kiedy i czy 5G będzie standartem. Hieny nie śpią. Nazwa to tylko nazwa. Taka jak ubezpieczenie „Moi bliscy” tu jakoś nikt nie płacze. Taki play jaka konkurencja. Orange niech się zajmie swoimi klientami. Też kiedyś byłem jednym z nich.

  • stark2991

   Takie tam gadanie. Nasikaj do butelki, naklej etykietę i napisz, że to whisky. A jak przyjdą z pretensjami to powiedz „panie, to tylko taka nazwa była”
   Albo idź do sklepu po ziemniaki. Strasznie ciężki worek, ale bierzesz. Patrzysz w domu – kamienie, kuźwa. Idziesz do sklepu – „panie, myśmy sobie te kamienie tak nazwali po prostu…”
   Dawać kolejne przykłady?

 • Przemysław Gąsiewski

  „5G Ready” to znak towarowy którego właścicielem jest Play.

  Play, jak i inne sieci, NIE SĄ i przez długi czas jeszcze nie będą „gotowe” na 5G bo to wymaga dużego nakładu prac, finansowania a co ważniejsze zezwolenia na uruchomienie takich nadajników.

  Sieć 5G jest testowana w Polsce chyba tylko w 2 miejscowościach i to na bardzo ograniczonej przestrzeni.

  P. S. Zamiast pisać kolejne artykuły na ten temat wrzucicie wielki baner na stronę główną. 🤪

  • Piotr Zet

   Czyżby obrońca Play? Jak znakiem towarowym może być coś co jest oszustwem?

 • variete

  nie istnieje taka technologia jak 5G Ready(…), także 5G Ready traktuję jako markę wymyśloną przez Play

  Z kontekstu jasno wynika, że wytłuszczone słowo miało zastąpić „więc” lub „dlatego”, a napisałeś je tak, jakby miało znaczyć „również” albo „też”. 🙂
  O ile u niedouczonych dzieci, które nie potrafią napisać bezbłędnie jednego zdania, takie coś jest normalne, o tyle redaktor ogólnopolskiego bloga raczej powinien odróżniać sposób pisowni w zależności od znaczenia.
  https://www.ortograf.pl/watpliwosci-jezykowe/jak-piszemy-takze-czy-tak-ze-razem-czy-osobno

 • MrVik

  Słówko „ready” jest bardzo lubiane przez speców od marketingu, bo dzięki niemu można produkt reklamować technologiami/funkcjami, których produkt jeszcze nie oferuje. Było już trochę tego „ready”: DVD Ready, HD Ready, Windows xxx Ready. Sieć Play jest tak samo gotowa na 5G jak inne sieci, ale już ogłupia klientów i może kogoś nabierze.

 • Powtórzę się tym co pisałem na sąsiednim portalu – UOKiK powinien mieć o wiele większe prawa, zwłaszcza w kwestii stawiania kar dla różnych producentów. I jedną z takich kar powinni wlepić Play’owi za sianie bzdur, w których nawet sami pracownicy Play (np. na FB) piszą bzdury.

 • A ja jako klient mam gdzieś czy play ma 5g czy nie. Czy jest ready tam czy nie. I tak zostaje w play bo mają najlepszy internet na tę chwilę w mojej miejscowości. Problem jak widzę maja z tym tylko takie portale jak te. Mają temat i nie wiedzieć dlaczego mieszają do tego klientów. A ja mam to serdecznie gdzieś.

  • Adrian Celej

   Owszem, jeśli jakiś operator ma najlepszy zasięg w danej okolicy, to jest to zrozumiałe. Sam z tego samego powodu korzystam z Orange. Czekam jednak na wprowadzenie 5G i podpiszę umowę z pierwszym operatorem, który zaoferuje zasięg 5G w mojej okolicy.
   I tu jest cały problem.

 • CezaR

  Ile jeszcze artykułów o „5G ready” napiszecie? Bo mnie już ten temat znudził i wszystko zastało wyjaśnione kilka tyg temu.

  • Maddddd

   Tyle razy ile to będzie modne a teraz stul wiadomo co.

   • CezaR

    Stulić to ciebie moge do ziemi tylko napisz gdzie mieszkasz…..:/

    • Maciekk

     Prosty człowieku jak Ci temat nie pasuje to go omiń, a nie komentujx