5G bez Huawei? To oznacza ogromne opóźnienia w budowie sieci!

Adrian Celej Telekomunikacja 2019-01-31

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o zagrożeniach ze strony Chin. Zatrzymanie w Polsce przez ABW chińskiego szpiega, który był wówczas jednym z dyrektorów polskiego oddziału Huawei spowodowało, że coraz częściej mówi się o odsunięciu tej firmy od budowy europejskiej sieci 5G.

Wada sieci 5G

Bloomberg zdobył dostęp do dokumentów niemieckiego oddziału T-mobile, w których odnaleziono wiele informacji na temat 5G bez udziału firmy Huawei. Z siecią 5G jest jeden problem – na chwilę obecną nie jest w stanie działać samodzielnie, nie jest jeszcze gotowa odpowiednia specyfikacja tego standardu. W związku z tym pierwsze sieci 5G będą opierały się o LTE. Oczywiście nie jest to żadne oszustwo, użytkownik będzie przesyłał dane przez 5G, starsza technologia może zostać wykorzystana do danych sygnalizacyjnych.

Zobacz też: Komisja Europejska też ma wątpliwości, co do Huawei i innych, chińskich producentów

5G bez Huawei to 2 lata opóźnienia

Skoro 5G będzie korzystać z LTE, to oba systemy muszą się dogadywać. Nie ma z tym problemu w przypadku sprzętów tego samego producenta, ale raczej nie uda się dogadać 5G Ericssona z LTE Huawei. W tej sytuacji trzeba by wymienić sprzęt LTE Huawei na np. ten od Ericssona, ale to nie będzie takie łatwe. Otóż około połowa niemieckiej sieci T-mobile jest obsługiwana przez sprzęt Huawei. Według szacunków T-mobile opóźni to budowę sieci o 2 lata, do kosztów trzeba będzie doliczyć miliardy euro. Daje to do zrozumienia, dlaczego operatorzy nie są do końca zainteresowani rezygnacją z udziału Huawei w budowie sieci 5G. Sytuacją zmartwiony jest także Ericsson – na chwile obecną co prawda nie zauważyli zmian w zamówieniach, ale jego klienci (operatorzy) są coraz bardziej zaniepokojeni sytuacją, co prowadzi do bardzo nieprzyjemnej atmosfery wokół budowy sieci 5G.


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x