5G bez Huawei? To oznacza ogromne opóźnienia w budowie sieci!

Adrian Celej Telekomunikacja 2019-01-31

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o zagrożeniach ze strony Chin. Zatrzymanie w Polsce przez ABW chińskiego szpiega, który był wówczas jednym z dyrektorów polskiego oddziału Huawei spowodowało, że coraz częściej mówi się o odsunięciu tej firmy od budowy europejskiej sieci 5G.

Wada sieci 5G

Bloomberg zdobył dostęp do dokumentów niemieckiego oddziału T-mobile, w których odnaleziono wiele informacji na temat 5G bez udziału firmy Huawei. Z siecią 5G jest jeden problem – na chwilę obecną nie jest w stanie działać samodzielnie, nie jest jeszcze gotowa odpowiednia specyfikacja tego standardu. W związku z tym pierwsze sieci 5G będą opierały się o LTE. Oczywiście nie jest to żadne oszustwo, użytkownik będzie przesyłał dane przez 5G, starsza technologia może zostać wykorzystana do danych sygnalizacyjnych.

Zobacz też: Komisja Europejska też ma wątpliwości, co do Huawei i innych, chińskich producentów

5G bez Huawei to 2 lata opóźnienia

Skoro 5G będzie korzystać z LTE, to oba systemy muszą się dogadywać. Nie ma z tym problemu w przypadku sprzętów tego samego producenta, ale raczej nie uda się dogadać 5G Ericssona z LTE Huawei. W tej sytuacji trzeba by wymienić sprzęt LTE Huawei na np. ten od Ericssona, ale to nie będzie takie łatwe. Otóż około połowa niemieckiej sieci T-mobile jest obsługiwana przez sprzęt Huawei. Według szacunków T-mobile opóźni to budowę sieci o 2 lata, do kosztów trzeba będzie doliczyć miliardy euro. Daje to do zrozumienia, dlaczego operatorzy nie są do końca zainteresowani rezygnacją z udziału Huawei w budowie sieci 5G. Sytuacją zmartwiony jest także Ericsson – na chwile obecną co prawda nie zauważyli zmian w zamówieniach, ale jego klienci (operatorzy) są coraz bardziej zaniepokojeni sytuacją, co prowadzi do bardzo nieprzyjemnej atmosfery wokół budowy sieci 5G. • wiolekka

  Niestety coraz większa nagonka się robi wokół nowej sieci. Niektórym zależy żebyśmy znowu zostali za zachodem. Mam nadzieję że do tego nie dojdzie.

 • mar23c

  Oby nie trzeba było, aż tyle czekać :/

 • Marucins

  Walić te 5G.
  Oni nawet nie umieją ogarnąć porządnie 4G. Pierdzę że tyle zasięgu już Polska ma, a jak przyjdzie co do czego to ledwo co to działa. Nie umieją porządnie zaimplementować jednej technologii a biorą się już za drugą!

  • Adrian Celej

   Problem polega na tym, że zasięg LTE już jest, zazwyczaj nawet bardzo dobry. LTE działa coraz gorzej przez rosnące obciążenie sieci. Kilka lat temu w domu telefonem wyciągałem 20-30 Mbps, dziś odpaliłem SpeedTest i wyszło raptem 3,88 Mbps. To nie wina zasięgu.

   • Marucins

    Ale nie powiesz że w trasie zasięg masz cały czas?

    Co do mocy sygnały niech zrobią porządek z wieżami. Tylko po co jak można do granic możliwości doić to co jest.

 • Patryk Kucharski

  Nie rozumiem skąd ten lament nad 5G skoro tak naprawdę nie powstał nawet modem w tym standardzie który będzie w 100% zgodny dodatkowo nie oszukujmy się 5G nie pokryje potrzeb i wymusi tylko wymianę urządzeń najniższego standardu obecnie wspieranego na wyższe gdyż cześć infrastruktury pójdzie do przebudowy.
  Koniec końców dojdziemy do takiego samego poziomu jak obecnie z LTE gdzie 80% urządzeń łączy się z baza w tym standardzie także bajki na temat niskich pingów i megatransferow słyszeliśmy już w 2013r
  Natomiast teraz większy interes z wprowadzenia 5G jest pozyskiwanie danych o użytkowniku położenie, przemieszczanie, kategorie w sieci , ilości połączeń szyfrowanych z bankiem jako statystyki transakcji to już się dzieje a będzie lepiej bo każdy wcześniej czy później zacznie uskuteczniać filozofię Samrt domu

  Bynajmniej nie Hejtuje ale czy rzeczywiście jest nam to potrzebne ? Centra danych i serwerownie na 5G nie spojrzą a w biurach odchodzi się od połączeń bezprzewodowych na rzecz kabli …

  Pozdro

  • Adrian Celej

   Tak, powstały już modemy w formie układów scalonych, które będą montowane w telefonach. Ponad to np. Motorola jakiś czas temu poinformowała o pozytywnie zakończonych testach w USA ich modułu Moto Mods 5G, który umożliwi dodanie 5G do już sprzedanych Motoroli wspierających Moto Mods.
   5G na chwilę obecną pokryje potrzeby użytkowników, na długi czas będziemy mieli zapewnioną przyzwoitą prędkość transmisji danych.
   Żadna infrastruktura nie pójdzie do przebudowy, nadal będą działać sieci 2G, 3G i LTE, stare telefony nadal będą łączyć się z siecią, prawdopodobnie nawet na tym skorzystają, ponieważ LTE zostanie znacznie odciążone.
   Jeżeli w najbliższym czasie nie zostanie wprowadzone 5G, to może nas czekać internetowy blackuot, ponieważ LTE już nie wyrabia. Technologia ta powstała 10 lat temu i w swoim czasie była nowoczesna, ale rosnące zapotrzebowanie spowodowało, że szybko potrzebny jest następca. 5G oferuje nie tylko znacznie większą przepustowość, ale też większą pojemność sieci, która będzie mogła przesłać więcej danych i dłużej będzie opierała się rosnącemu obciążeniu.
   5G nie ma wpływu na ilość pozyskiwanych danych, poza tym w czasach Facebooka są na to lepsze sposoby niż standard transmisji danych.
   Tak, 5G jest potrzebne. Ta technologia powstaje zmyślą o użytkownikach mobilnych. Coraz częściej korzystamy z internetu, gdy powstawało LTE nikt nie myślał o streamingu muzyki, filmach w 1080p na ekranach smartfonów, itp. Będzie tego więcej, coraz częściej korzystamy z chmury i innych wymagających zadań. Nie każdy ma też światłowód w domu i takie 5G na wsi to świetna alternatywa. Jeżeli kiedyś włączysz film na YT czy Netfliksie i będzie się co chwilę buforował, to już wiesz po co powstaje 5G.

 • can006

  A ja tam wolę poczekać 3 lata byle by sieć była bezpieczna.

  • mozilla007

   To napisz jakiego systemu używasz, bo może to akurat Windows i jeszcze może masz Facebooka. Paranoja dzisiejszych czasów, wysyłanie wszystkiego na serwery ms itd, a prawda jest taka, że hamburgery by nie miały już gdzie wejść z 5g, bo mają dopiero prototypy. Tylko o to chodzi i o nic więcej.

 • Mlody

  I teraz wychodzi pod kim trzeba dolek wykopac zeby zarobic 😉 Zaraz wyjdzie ze firma XXX wygra przetarg i dostanie kupe kasy.

 • Michał

  Mi w zupełnosci wystarczy lte. Nie pokryli jeszcze polski w 100% a już myślą o kolejnej technologii.x