Play dawniej był często krytykowany za pokrycie zasięgiem z jego własnej infrastruktury. Dziś te problemy odchodzą w niepamięć, w przyszłości operator ten będzie działa na równi z pozostałą trójką, znamy nawet przybliżone terminy.

Play dotrzymał obietnicy

Play jakiś czas temu obiecał, że do końca 2018 roku będzie miał 7000 aktywnych stacji bazowych. Operator dotrzymał słowa, pod koniec 2018 roku działały 7003 stacje bazowe, w ciągu roku uruchomiono ich 1316. 820 stacji bazowych znajduje się na wysokich masztach, problem z zasięgiem dotyczył głównie terenów wiejskich, w związku z czym konieczne było umieszczanie ich na takich masztach. Jako ciekawostkę można powiedzieć, że w rekordowym tygodniu uruchomiono 111 nadajników.

Zobacz też: Play dopiero teraz staje się poważnym operatorem

Sieć obecnie i w przyszłości

Na chwilę obecną do sieci LTE Play ma dostęp 96,7% populacji. Dla porównania rok temu było to 93%. 70% stacji jest podłączonych do reszty infrastruktury za pomocą światłowodów lub radiolinii o przepustowości wynoszącej co najmniej 1 Gbps. To ważne, ponieważ w ciągu roku ilość przesłanych danych wzrosła o 34%. Pod koniec tego roku Play chce mieć więcej stacji bazowych niż Plus. Do końca 2021 roku infrastruktura Play ma liczyć 9500 BTS-ów, co pozwoli na wyłączenie roamingu krajowego.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.