Czy Orange odetnie internet Danielowi Magicalowi?

Adrian Celej Artykuły 2018-12-07

W sieci pojawiła się informacja, według której rzecznik prasowy Orange – Wojciech Jabczyński zapowiedział odcięcie internetu „patostreamerowi” Danielowi Magicalowi. Informacja wywołała prawdziwą burzę, bardzo szybko zaczęła się rozprzestrzeniać i wszystko wskazuje na to, że jest to zwykłe kłamstwo.

Orange odetnie internet Danielowi Magicalowi?

Wczoraj na Wykopie pojawiło się znalezisko, według którego Orange planuje wyłączyć internet Danielowi Magicalowi. Tytuł i opis sugerują, że taką deklarację złożył sam rzecznik prasowy Orange. W komentarzach pojawiła się masa oskarżeń w kierunku Orange o próbę ocenzurowania internetu, pojawiły się także porównania do Korei Północnej. To ciekawe, ponieważ wykopowicze wielokrotnie dawali do zrozumienia, że z patostreamerami trzeba walczyć. Wracając do tematu – znalezisko zostało opublikowane przez administrację Wykopu na ich social mediach, co teoretycznie jeszcze bardziej je uwiarygadnia. Prawda jest jednak nieco inna…

To zwykłe kłamstwo

Postanowiłem zapoznać się z podlinkowanym tekstem. Pochodzi on z 29 listopada i faktycznie dotyczy patostreamerów. Orange podpisał Deklarację uczestników Okrągłego Stołu Rzecznika Praw Obywatelskich, gdzie zobowiązał się do walki z patotreściami. Walka ta miała polegać na edukacji najmłodszych, pełna treść deklaracji jest dostępna na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. To tyle, tekst nie wspomina o Danielu Magicalu. Sytuacja zmienia się w komentarzach, gdzie ktoś podał dane wspomnianego patostreamera oraz poinformował, że korzysta on ze światłowodu Orange. Komentujący zapytał, czy Orange zamierza coś z tym zrobić. Na pytanie odpowiedział Wojciech Jabczyński:

Dziękuję za informację. Przekażę ją do naszych prawników i osób zajmujących się bezpieczeństwem, aby sprawdzili, co możemy/powinniśmy, jako OPL w takiej sytuacji zrobić. Pozdrawiam

Właśnie ta wypowiedź jest powodem całej awantury. Porównanie jej do tytułu znaleziska jest jednoznaczne – oba zdania nie mają ze sobą absolutnie nic wspólnego. Wykopowicz dodając znalezisko bardzo mocno naciągnął fakty.

To nie pierwszy raz

Omawiane znalezisko pokazało, że nikt nie kontroluje dodawanych do serwisu treści. Wykopowicze nie zweryfikowali autentyczności informacji, na sam widok tytułu kliknęli przycisk wykop. W komentarzach również prawie nikt nie zwrócił uwagi na mocno naciągane fakty. Oliwy do ognia dolała administracja serwisu rozprzestrzeniając nieprawdziwą informację. Nie jest to pierwszy raz, podobna sytuacja miała miejsce około rok temu, kiedy to pewien nowy użytkownik Wykopu oskarżył Lenovo o rozdawanie atrap laptopów podczas konkursu. Prawda okazała się inna, atrapy były pozostałością po jednej z zabaw i organizatorzy poinformowali, że nie są to prawdziwe laptopy. Tymczasem znalezisko zdobyło około 171 tysięcy wyświetleń i stało się marketingową katastrofą dla marki. Ostatecznie wykopowicz przyznał się do błędu, przeprosił firmę i usunął swoje konto, Lenovo z kolei odpuściło sobie pozywanie go. Orange w tej chwili również poniósł ogromną stratę wizerunkową. Może się wydawać, że to tylko naciągnięte zdanie, ale jego skutki są fatalne.

Źródło: Wykop, Biuro Prasowe Orange Polska • Mietla

  Jak zwykle wykop użytkownicy śledzą każdy kanał na yt i sprawdzają każda klatkę by okazać te manipulacja a wystarczy coś o Daniel napisać to piana z ust i wof wof cenzura internetu wof wof zostawcie biedna goche wof wof stfu brudasy

 • Donald

  Ktoś kto puszcza w obieg fałszywe informacje (również właściciel który udostępnia strony na takie treści) powinien ponosić za to konsekwencje prawne (powinno być to żelazną regułą) odnosi się to do wszystkich dziedzin życia a już przede wszystkim gdy ta fałszywa informacja zagraża zdrowiu i życiu ludzi.

 • szafran
 • turandot1987

  Już po tytule widać że to o strimerach jest, a nie o streamerach. Myślę że rzecznik międzynarodowego Korpo zna angielski

 • Darth Vader YT

  w sumie skoro im płaci za Internet to niby dlaczego mieliby mu go odciąć

 • Ania Du

  Ten patol dalej chleje na wizji?

  • Darth Vader YT

   oj on chlał i chlać będzie nawet nie wiem ile on już kanałów na Youtubie pozakłdał które ciągle są banowane

 • Darkness

  A ja mam to w dupie… Patologia jest wszędzie tylko nie jest zazwyczaj pokazywana na żywo w internecie… Jak chcą menele to niech sobie to streamują, kto chce to będzie oglądał, a kto nie chce to nie będzie… Dzieci to niech lepiej rodzice pilnują bo dostęp do patologii jest tak samo łatwo dostępny co do pornografii.

  Przypominam, że Big Brother niedługo wraca na anteny TVN’u i zobaczymy czy ludzie też będą się tak buntować co teraz… Ostatnio KSW leciało na Polsacie z oznaczeniem od 12 lat, a mordy i mata była cała we krwi, Ex na plaży, Warsaw Shore mam dalej wymieniać?

 • Aleksander Kołczak

  Cenzura jak widac w ue nie mniejsza niż w ZSRR

  • thecoolkid 😎

   Będzie gorzej jak wprowadzą artykuł 11 i 13

   • Aleksander Kołczak

    Niech zyja zjednoczone republiki socjalistycznej europy. Wiwat stalin jej mentalny wzór ! Wiwat sobie dla tych co sie nie podporzadkuja. No ale hej mamy 500+ jest zajebiscie

 • Kamień

  Edukację powinno zacząć się od rodziców , bo to oni są odpowiedzialni za swoje dzieci i tego co oglądają .

  Nie żebym bronił patusów, ale jestem przeciwny cenzurze, bo rodzice mają swoje dzieci w D.

  • thecoolkid 😎

   Zgadzam się całkowicie z tym panem. To nie zadanie władz i prywatnych firm, żeby wychowywać dzieci, tylko właśnie rodziców.

 • Janek

  No i to jest artykuł, dlaczego inni dziennikarze nie uczą się od Pana jak się pisze artykuły? Informacje i fakty, a opinnie towrzy sobie każdy czytelnik. Tymczasem 99 proc artykułów na portalach (nie tylko technologicznych) to prywatne zdania i oponie piszącego artykuł a fakty może załapią się po drodze … gdzieś w kącie, o ile będą siedzieć cicho …

  • łukasz Jedryszczyk

   Bo to nie są dziennikarze tylko blogerzy więc w sumie mogą pisać tylko i wyłącznie swoją opinie

 • Eustachy Kurnatowski

  Nie pierwszy raz, kiedy administracja tego portalu swoimi działaniami de facto wspiera tego patostreamera. Dziwnym trafem wypromował się właśnie tam. Dziwnym trafem jego fani co chwila spamują dyskusje np. o Toruniu pisząc zajawki reklamowe totalnie nie na temat. Administracja była wielokrotnie o tym fakcie informowana, ale postanowili nie reagować tłumacząc to brakiem naruszenia regulaminu. Ale jednak, gdyby ktoś odważył się kiedyś wrzucić zdjęcia z niegdysiejszej sesji zdjęciowej jednej z administratorek to na starcie dostanie bana. Logika Wykopu

 • Dominik Marszalec

  Jak jest pato to powinni mu odciąć neta,bo to szkodnik.

  • Grzmotoruchacz2000

   Z jednej strony się zgadzam. Ale z drugiej… Sytuacja kiedy można z kimś zerwać umowę, mimo że przestrzega jej warunków jest niepokojąca

   • Jarek Prz

    A zachowania niezgodne z zasadami pożycia społecznego (vide patostreamerzy) nie jest złamaniem regulaminu?

    • Grzmotoruchacz2000

     Nie. Nic o tym w regulaminie nie ma. Do tego taki punkt byłby bardzo niebezpieczny, bo pod to można podciągnąć prawie wszystko jeśli się uprzeć.

     • Jarek Prz

      Racja.

     • Darth Vader YT

      Byłoby to po prostu niebezpieczne dla innych użytkowników gdyby operator z byle powodu odcinał internet (od tak). Oczywiście patusów nie bronie.

    • thecoolkid 😎

     Nie powinno być takich zapisów w regulaminie. Wyobrażenie o zasadach pożycia społecznego każdy ma inne, a jak tobie się coś nie podoba to jest bardzo proste rozwiązanie. Po prostu tego nie oglądaj.

     • Jarek Prz

      Nie oglądam. Wpis był pytaniem, a ogólne zasady pożycia społecznego reguluje poniekąd KC i KPC i do nich można już się odnosić. Tyle, że kto by zajmował się takimi rzeczami.

     • thecoolkid 😎

      Ja też nie oglądam i to najlepsze rozwiązanie. W przeciwnym wypadku ktoś kiedyś postanowi, że nie zgadza się z tobą i ciebie zablokują. Maszynę cenzury raz puszczoną w ruch ciężko jest zatrzymać. A reguły obowiązujące wszystkich opisuje prawo i jeżeli coś nie jest nielegalne to nie ma podstaw, żeby to usuwać.

    • Kacper Mazur

     Wyobraź sobie, że operator oferując Ci dostęp do internetu zawiera w umowie do czego możesz go używać, a do czego nie. To byłaby większa patologia niż sam Magical.

  • Szukar

   Niestety raczej nie ma ku temu podstawy prawnej :/

  • thecoolkid 😎

   A kto ma o tym decydować co jest szkodliwe, a co nie? Bo możesz być pewien, że będą to robić właśnie te osoby, których najbardziej nie chciałbyś zobaczyć na tym miejscu. Na tym polega cały problem np. z Alexem Jones. Można zniszczyć człowiekowi życie w imię politycznej poprawności. Moralność to nie jest sfera, w którą powinny czy nawet mają prawo się mieszać rząd i prywatne firmy. Każdy sam może ocenić czy to jest dla niego dopuszczalne i chce to oglądać.

   • Jarek Prz

    Ale to nie polityka, tylko raczej widzę tu problem etyczny

    • thecoolkid 😎

     Jak zapoznasz się bliżej w tym tematem to zobaczysz, że poprawność polityczna to termin wywodzący się z różnic ideologicznych, a co za tym idzie różnic z percepcji tego co etyczne, a co nie.

 • Rafał Bajda

  Napisz jakiś przepis na ciasto…….x