To już koniec Rebtel, operator znika z rynku po sukcesie i kompromitacji

Adrian Celej Telekomunikacja 2018-12-04

Operatorzy MVNO szybko się pojawiają i jeszcze szybciej znikają z rynku. Powodów jest wiele, czasem winna jest słaba oferta, czasem wszystko kładzie słaby marketing. Rebtel bez wątpienia wszedł do polski z hukiem, budził zainteresowanie, miał naprawdę świetną ofertę. Mimo wszystko operator właśnie znika z rynku.

Koniec Rebtel

Rebtel poinformował o zakończeniu działalności w Polsce. Nie ma już możliwości zamawiania kart SIM, aktywne numery możemy przenieść do 3 stycznia 2019 roku. Po tej dacie sieć zostanie wyłączona, a numery bezpowrotnie dezaktywowane. Klienci mają także możliwość odzyskania niewydanych pieniędzy, operator może zwrócić je za pomocą przypisanej metody płatności. Oficjalnym powodem opuszczenia polskiego rynku jest zmiana formy działalności firmy, planuje ona wprowadzenie usług finansowych w USA. Rebtel działał w Polsce przez 6 miesięcy.

Rebtel miał innowacyjna ofertę

Rebtel wyróżniał się na tle innych operatorów. Jego oferta była poprawiona wersją dawnego FREEMIUM z Virgin Mobile. Abonent za darmo otrzymywał nielimitowane rozmowy, SMS-y i 1 GB internetu. Dopłacało się tylko za dodatkowe paczki internetu, co w czasach Wi-Fi mogło być dla wielu ofertą idealną. Sam zastanawiałem się nad przeniesieniem swojego numeru do Rebtel, jednak ostatecznie cieszę się, że tego nie zrobiłem. Wielu uznawało, że operator szybko upadnie, utrzymanie takiej oferty w naszym kraju będzie nieopłacalne, szybko pojawia się ludzie, którzy będą jej nadużywać. W swoim czasie pojawiały się nawet memy z nosaczem, bardzo prawdopodobne było to, że wielu klientów nigdy nie wyda ani złotówki.

Zobacz też: Jaki zasięg oferuje Twój (przyszły) operator? Sprawdź, zanim wdepniesz w minę

Kompromitacja Rebtela

Rebtel miał ogromne problemy techniczne i logistyczne. Jak wiadomo operator nie miał swoich placówek, ewentualne przeniesienie numeru trzeba było załatwiać przez internet. Sprawa była prosta, zgłaszaliśmy chęć przeniesienia numeru, przyjeżdżał kurier, weryfikował nasze dane i łącznie po paru dniach byliśmy abonentami sieci Rebtel. Problem w tym, że kurierzy nie zawsze weryfikowali dane abonenta, czasem nawet nie wymagali podpisu. Niby drobnostka, ale w ten sposób możliwe było przejęcie nie swojego numeru. Taka sytuacja nigdy nie powinna mieć miejsca, to na operatorze spoczywa obowiązek zweryfikowania tożsamości przyszłego abonenta. Drugi problem jest równie kuriozalny – Rebtel potrafił mylić karty SIM. Klienci zgłaszali, że otrzymywali karty z nieswoimi numerami, na które ktoś próbował się dodzwonić. Rebtel nie poradził sobie z podstawowymi zadaniami, jak zapewnienie bezpieczeństwa i prywatności klientów swoich oraz innych operatorów. Tutaj należy zadać sobie pytanie, czy po takiej akcji Rebtel postanowił dobrowolnie opuścić nasz rynek, czy może został zmuszony przez regulatorów takich jak UKE. Warto się nad tym zastanowić, niedawno operator rozszerzył swoją działalność na całą Polskę, chciał się rozwijać, a teraz nagle zmienił zdanie. Może to sugerować, że decyzja zapadła nagle i nie była do końca dobrowolna. • Kamil Szostak

  a2 mobile ma się świetnie i można tam teraz na miesiąc startowy mieć wszystko za… niecałe 10 zł 😀

 • Tomasz Zook Durlej

  „kurierzy nie zawsze weryfikowali dane abonenta”

  Nigdy żaden kurier od żadnego operatora nie sprawdzał mojego dowodu.

  • mindla

   Miałem taki przypadek że kurier sam zostawił paczkę pod domem.
   Inny przypadek to taki ze paczka została wysłana ups i wszystko w tym śledzenie przesyłki wyglądało że będzie ups a paczka przyszła DHL oczywiście nie wymagał podpisu.

  • Damian Kuśmierz

   Dziwna sprawa bo kurier musi ręcznie wpisać numer dowodu przy takim odbiorze. No, chyba że jednak nie musi.

 • Szymon L

  Nic dziwnego że się zwijają, skoro pierwszy raz dowiaduję się o nich właśnie z tej okazji.

 • Nałogowy komentujący

  Zamówiłem jeden numer dla mamy która wcale nie używa internetu a telefonu używa tylko do dzwonienia, no szkoda że już się zwijają bo miała całkiem za darmo.

  • mindla

   Tanie mięso psy jedzą, warto o tym pamiętać.
   Kup jej kartę a2 mobile za 9.90 ma rozmowy bez limitu.
   Albo jeśli mało dzwoni to Play i oferta od nowa tam ma 15 groszy za minutę i bezterminowa ważność konta.

   • psychodelicznykoniu

    a2mobile juz chyba zmieniło lekko oferte jeżeli dobrze pamiętam.

 • mindla

  Ta oferta nie miała żadnego ekonomicznego uzasadnienia.
  To nie miało żadnych szans na powodzenie od samego początku.
  Nie szukałbym tu jakiegoś nacisku ale jeśli faktycznie nie panowali nad ochroną danych osobowych to powinni zniknąć i tyle.

  • Adrian Celej

   Teoretycznie mogła mieć – ceny za internet mieli dość wygórowane.

   • mindla

    Skoro mieli wygórowane ceny za internet to tym bardziej nie opłacało się brać pakietów u nich. Telefon z dual sim i rebtel do rozmowy i SMS a druga karta do internetu.

 • booz

  a co z danymi tych którzy się przenieśli? Czy sa jakos chronione?

  • Pietr

   12 msc trzymają

   • Lixen

    a pozniej sprzedaja :D:D:D

    • Pietr

     Po RODO nie wiem czy tak sprzedadzą.

  • Adrian Celej

   Dobre pytanie, pojawiają się głosy, że zebrali dane i teraz mogą się zwijać. Oczywiście podchodziłbym do tego sceptycznie, za dużo by ta mała baza kosztowała.
   Wszystko zależy od tego, jak ta firma działała. Jeśli był to niezależny twór i po prostu kończy działalność, to być może usuwają dane.

 • stark2991

  Kto?

  • Szymon L

   Nie wiem, pierwszy raz o nich słyszę :/

 • Vences

  Nigdy się nie władowałem i nie właduję w żadne MVNO. Obecnie u normalnych operatorów mamy tak tanie Post i Pre-Paidy, że szkoda jest ryzykować w zabawę z MVNO i mieć potem problemy z przeniesieniem czy odzyskaniem numeru.x