Play dopiero teraz staje się poważnym operatorem

Adrian Celej Telekomunikacja 2018-10-13

Play zadebiutował ponad 11 lat temu jako czwarty operator komórkowy w Polsce i do dziś uznawany jest za ostatniego. Wielokrotnie pod tekstami na temat tego operatora widywałem komentarze niezadowolonych klientów, najczęściej wypominane były problemy z zasięgiem. Dopiero dziś można powiedzieć, że ten problem odchodzi w zapomnienie.

Do czego służy roaming krajowy?

Play sprawił, że bardzo znanym pojęciem stał się roaming krajowy. Jest to nic innego jak umowa między dwoma operatorami, dzięki której jeden może korzystać z infrastruktury drugiego. Taka umowa jest jedynym wyjściem w przypadku operatorów wirtualnych, którzy nigdy nie będą mieli własnej infrastruktury, są skazani na współpracę z większą konkurencją. Jest to też rozwiązanie tymczasowe dla dużych operatorów, którzy dopiero uruchamiają swoją siec i nie mają dostatecznie rozbudowanej infrastruktury. W momencie gdy startowała wielka trójka w postaci Ery, Idei i Plusa taka umowa nie miała zastosowania, ponieważ żaden z operatorów nie miał dobrze rozwiniętej infrastruktury, wszyscy jechali na jednym wózku. Play pojawił się później, o wiele za późno na budowanie sieci bez pomocy konkurencji. Z tego powodu podpisana została umowa z Plusem na dostarczanie usług roamingu krajowego.

To poszło za daleko

Za każdym razem, gdy pojawiał się wątek wyłączenia roamingu krajowego pojawiały się głosy niezadowolonych klientów, którzy grozili zerwaniem umowy. Czy mieli rację? Z jednej strony od początku było wiadomo, że roaming krajowy nie będzie trwał wiecznie, z drugiej fatalny błąd zrobił sam Play. W swoim czasie operator ten otwarcie chwalił się zasięgiem 4 sieci. Rozwiązanie tymczasowe wpisał do swojej oferty jako jedna z zalet. Takie podejście było bez wątpienia jednym z największych błędów Play. Jak wiadomo roaming krajowy miał ograniczoną przepustowość, rozwiązanie to od samego początku nie spełniało wymagań klientów. Poza tym operator musiał za to słono zapłacić. Sam fakt podpisania umowy z trzema innymi operatorami był bezsensowny, ponieważ zasięgi pokrywały się i mnóstwo pieniędzy zostało wyrzuconych w błoto. Można było zainwestować je we własną infrastrukturę, która przez lata stała w miejscu.

Zobacz też: Play właśnie opatentował… fioletowy kolor

Play zrozumiał swój błąd

play zasieg 4 sieci roaming krajowy

W tym roku Play pozytywnie zaskoczył mnie dwiema wiadomościami. Po pierwsze operator zadeklarował się rozbudować infrastrukturę i osiągnąć do końca roku 7000 aktywnych stacji bazowych. Chciałoby się powiedzieć nareszcie. Druga sprawa to stopniowe wyłączenie roamingu krajowego. Play w miejscach gdzie nie ma problemu z zasięgiem będzie wyłączał dostęp do sieci konkurencji zmuszając klientów do korzystania z własnej. Czy to źle? Nie, teraz dopiero Play pokazał, że zasługuje na miano poważnego operatora. Po 11 latach fioletowi zaczynają uniezależniać się od konkurencji, zaczynają oferować klientom wyłącznie własne usługi. To powinno wydarzyć się nie dziś, a dawno temu. Cieszy mnie delikatne podejście do sprawy – zasięg roamingowy będzie wyłączny tam, gdzie własna infrastruktura Play w pełni zaspokaja potrzeby klientów. W sieci pojawiły się już pytania, czy wyłączenie roamingu krajowego jest powodem do zerwania umowy. Nie znam odpowiedzi na pytanie, ale z uwagi na podejście operatora do tematu takie pytania są co najmniej niepoważne. • Ernest Wojciaszek

  Play i poważny operator, dobre sobie. Na szczeście już u nich nie jestem bo byłem na tyle mądry, ze przeniosłem sie do Virgin Mobile gdzie w końcu nie przepłacam i mam jasną umowę. Mam abonament za 39zł, wszystko nielimitowane i sporo internetu, którego wystarcza mi do końca miesiąca. Dziękuję, dowidzenia.

 • Marcin Pawlak

  Czuję że to jest ten moment kiedy problemy się dopiero zaczną…

 • profus

  A jak ma się do artykułu informacja że jedna z sieci wypowiada umowę na używanie ich nadajników?

  • Marcin

   Zależy czy byl jakiś termin

 • d-_-b

  Pytanie o możliwości wypowiedzenia umowy nie jest niepoważne. Skoro operator zapewnił mnie podczas zawierania umowy że jeżeli gdzieś jest dziura bez zasięgu to naprawdę już nikt poza ludźmi z tel. satelitarnymi nie zadzwoni, to mnie przekonało. W sytuacji gdzie się to zmienia mogę korzystać z usług innych taniej, więc dlaczego miałbym nie mieć możliwości rozwiązania umowy, skoro to był jeden z warunków.

  • emissary

   Zgadzam się. Niepoważny to wydaje się artykuł. Play radzi sobie coraz gorzej, notowania na giełdzie slabe, żyją na kredycie i zamiast inwestować w siec, wypłacają sobie niebotyczne gaże. Gdzieś kasę muszą znaleźć, więc wycofują roaming krajowy, ale nie mają jeszcze odpowiedniej infrastruktury. Dla mnie naturalnym jest zapytanie o możliwość rozwiązania umowy za niedotrzymanie warunków kontraktu przez operatora . Co więcej, mam nadzieję że takie prawo będzie konsumentom przysługiwało

 • Dyg

  Właśnie przez zasięg omijam play. Często dzwoniąc do kogoś na początku napotyka się pocztę lub brak sygnału, za drugim połączeniem już można się dodzwonić. Często na roamingu jakość rozmowy jest dużo niższa. Jadąc autem i słuchając muzyki za pośrednictwem i ternetu play przerywa, a tmobile ani drgnie

 • Rafal Szczekocki

  Umje zaśek plyi 4 k jest nawet wszkou jestem muje w piwnicy a kedś gorzej .jem zajnkal mi zasek teras wsko ok jest wkoncu.

  • Hubi75

   Ssij ptoka anal fabeto

  • Tomek

   Dziecko, kto cię (nie)uczył pisać?

   • marian szarf

    Azor.

    • Wiktor Róg

     To tylko miał byc żart, jest ze Śląska czy cos

 • Za chwile na każdym kominie będzie po 10 anten…

 • wojtas

  Fajnie ucięło nogi skoczkom. Brawo grafik play

  • Adrian Celej

   Ta grafika jest akurat bardzo stara, Play od dawna jej nie wykorzystuje. Ale że fajnie się ją przerabia, to dałem jej drugie życie. No ale fakt, mogłem przy okazji poprawić te nogi.

   • wojtas

    Ale chyba a nie jesteś grafikiem Play ??

 • 0001

  Z rozbudową infrastruktury jest coś na rzeczy gdyż w połowie grudnia zeszłego roku tam gdzie miałem bardzo słaby sygnał Play w jednej chwili pokazało się full i to LTE. Także tu gdzie mieszkam wszędzie mam lte play 🙂
  Już słyszę że internet słabo działa. Mając 20, 30 Mbit… mi w zupełności wystarcza 🙂x