Orange oskarża UPC o oszustwo

Adrian Celej Telekomunikacja 2018-09-18

Operatorzy od zawsze walczą ze sobą. Czasem jednak dochodzi do sytuacji, gdy padają mocne słowa i wzajemne oskarżenia. Taką wojnę właśnie rozpoczął Orange, według którego UPC gra nie fair.

Krótki światłowód

Orange bardzo pilnuje swojego biznesu światłowodowego. Firma odziedziczyła po TP dość rozbudowaną infrastrukturę i stale ją rozwija. Obecnie operator często chwali się podłączaniem światłowodu aż do routera klienta. To dość popularna praktyka, stosują ją także mniejsi, lokalni operatorzy. Z Orange zadarł jednak ten większy – UPC. O co poszło? Otóż UPC chwali się własnym światłowodem, nawet o tej samej prędkości. Zapomina natomiast, że nie jest to światłowód podłączany wprost do mieszkania klienta. UPC swoje światłowody ciągnie co najwyżej do budynku, dalej do klientów prowadzone są kable koncentryczne. Mało tego flagowy router UPC nie ma możliwości podłączenia światłowodu.

Zobacz też: Orange podpisał umowę z T-mobile, spodziewajcie się światłowodu od różowych

Czy Orange nie przesadza?

Owszem, UPC nie oferuje usługi gorszej niż Orange, po prostu korzystają z innej technologii. Jednak nie o osiągach tu mowa, a o marketingu. UPC chwali się czymś, czego nie ma. Sprawa wcale nie jest błaha, we Francji podobnym problemem zajął się tamtejszy regulator rynku i zaczęto stosować nazwę „fiber with coax termination”. Krytyka ze strony Orange jest po części uzasadniona, długo musieli pracować na możliwość chwalenia się połączeniami FTTH (Fiber to the Home), obecna sytuacja jest dla operatora bardzo niesprawiedliwa.

Źródło: Biuro Prasowe Orange • Mi Mikelson

  Używam lte z aero2 i wystarcza mi.

 • Maq4all

  Tylko przypomnę że samo Orange początkowo reklamowalo internet w technologii VDSL pod nazwą Neostrada Fiber.

 • E.R

  Taka mała porada dla tych którym kończy się umowa,Wysłać wypowiedzenie z dniem końca umowy, zaraz jest telefon z biura utrzymania klienta i sypią się nagle ceny z rękawa takie jakie powinny być od początku a nie po dwóch latach kiedy chcesz uciec😎😎 sprawdzone🙂

  • sirrah777

   Zdziwiłbyś się. Jak wypowiadałem umowę to nawet o powód nie zapytali i nikt nie dzwonił. A jak wcześniej chciałem złożyć reklamację na usługę to powiedzieli, że jej nie przyjmą i niemalże powiedzieli żebym spie….. Także tego.

  • Michał

   Tak zrobiłem z upc. Teraz place 29zl za 60Mb/s

 • stark2991

  Gdybym miał teraz wybrać, to by mi to wisiało czy podłączą mi ten internet światłowodem czy koncentrykiem, byle działało jak ma działać.

  • CezaR

   Dokładnie, dopóki nie ma opóźnień rzędu kilkuset ms a transfer jest na deklarowanym poziomie lub zbliżony to dla mnie taka transmisja mogłaby iść także po nitce czy żyłce 🙂

   • sirrah777

    Kilkuset ms? Nie masz żadnych wymagać w takim razie. Dla mnie powyżej 20 ms jest już za dużo, a powyżej 35 nieakceptowalne.

    • CezaR

     No tak do 100 jest dla mnie akceptowalne 🙂 Nie gram wiec nie będę sie bił o
     dziesiątki ms 🙂

 • banias

  UPC to nie fiber za to już dawno powinni dostać karę (jak i za obsługę klienta i jakość ich usług (są pewne miejsca gdzie stabilności o której ktoś pisal nie ma.Przez rok nie potrafili tego naprawić a przez następne 4 miesiace wpierali że za miesiąc za tydzień zmodernizują siec.I ta ich opcja fiber 1Gbps fajnie wygląda na reklamie ale jak się zobaczy szczegóły to upload wygląda marno wręcz tragicznie. Taki upload to Netia oferuje u mnie w bloku od 8lat i lokalna firma także nic specjalnego

  • luki pt

   ja mam upload od Netii 108 kB/s takze jest tragiczny

  • E.R

   Właśnie zauważyłem że w kablowych często upload kuleje, nawet słaby Play po LTE wyciąga u mnie 40 a UPC 10,

 • Chydzim

  Orange może chwalić się prędkością i „technologią”, ale jeżeli chodzi o stabilność, bezawaryjność itp., to UPC zdecydowanie wygrywa, nawet nie ma o czym dyskutować. Internet od Orange to zwykły szajs, jeżeli chodzi o stabilność. Także UPC>Orange.

  • Tomasz Pawłowski

   A jeszcze lepsza ściema to Internet biurowy LTE od Orange. Co z tego że limit danych to ponad 1TB na miesiąc skoro np. ściągam sobie ze steam grę która ma np. ponad 30GB bez limitu prędkości (ile wyciągnie aktualnie router taka jest prędkość) to na drugi dzień robią ci ograniczenie do 10Mb/s. Oszustwo w biały dzień. A jak zadzwoniłem na infolinie to tłumaczą się tym że ograniczają na 12h żeby nie posypała się infrastruktura i żeby nie było dużego obciążenia sieci. Na routerze blokują ale na telefonie mogę ciągnąć z max szybkością i wtedy nie obciążam infrastruktury. Kłamstwo w biały dzień!!!. Żeby wyciągnąć cały limit trzeba by codziennie ściągać po 33GB ale nie uda się to wam bo zaraz zablokują łącze na 10Mb i dupa blada. Nawet na YT w 1080p filmu nie obejrzycie. Nie mogę się doczekać końca umowy. NIE POLECAM!!!

   • Mlody

    Skoro nie wywiazuja sie z umowy to masz podstawe do zerwania i tyle 😉

  • RafalR20

   Stabilność i bezawaryjność w UPC chyba kpisz…

   • CezaR

    Gdzie mieszkasz i jakie masz problemy w UPC?

    • Rafał Musiał

     Mam usługi w UPC TV i internet 300/20 i cyka jak zegarku

   • Łukasz

    Zalezy od lokalizacji. UPC używam od ok 10 lat, awarie można policzyć na palcach jednej ręki. W zasadzie z Katowic nie znam nikogo kto narzeka na UPC a większość znajomych ma od nich net. Internetu używam intensywnie głównie do PSN i Netflix. Jedynie ich router to porażka – wywaliłem z niego WIFI i dołożyłem Asusa za kilka stówek. Póki co nikt mnie nie namówi na zmianę operatora.

  • Ab

   Kilka lat temu miałem nieprzyjemność korzystać z usług UPC. Nigdy więcej. Z deklarowanej prędkości ~120MB/s po miesiącu było ~1Mb na ich routerze.
   Po kablu było dobrze.
   Na szczęście w Orange jest tyle, ile być powinno.

 • ELo

  Orange niech lepiej siedzi po cichu , jakość ich usług jest po prostu mierna .Rżną klienta na każdym kroku , DLM , routing przez DE , diagnozowanie usterek tygodniami . Połowa ich klienteli to niczego nie świadome lemingi które nie wiedzą na czym siedzą.x