plus play t-mobile orange porównanie

Polscy operatorzy zasługują na szacunek, oferują nam świetne warunki!

Telekomunikacja

Przeglądając opinie internautów często zauważam, że wielu narzeka na jakość i ceny usług polskich operatorów komórkowych. Czy słusznie? Czy faktycznie nasi operatorzy są gorsi od tych za granicą?

Pokrycie zasięgiem

Nie przegap
Najlepsze aplikacje z AppGallery – gry i programy, które warto pobrać
huawei appgallery sklep play zastepstwo
AppGallery to jeden z największych sklepów z programami i grami na Androida. Stanowi on część Huawei Mobile Services i już pokrótce przybliżyliśmy Wam, jak tak naprawdę on działa oraz co oferuje. Tymczasem sprawdźmy, co konkretnie skrywa to miejsce. O ile sam sklep prowadzi rankingi tytułów, które cieszą się największym zainteresowaniem, to postanowiłem wybrać dla Was […]

Zdecydowanie najczęściej słyszę narzekania na słaby zasięg sieci komórkowych. Niestety, nie mogę się z tym zgodzić. Owszem, są miejsca, w których nasze telefony gubią sygnał sieci LTE. Nie znam jednak miejsca, w którym żaden operator nie jest w stanie zapewnić pokrycia zasięgiem. Sprawa jest prosta – jeśli nie jeden operator, to drugi. Mimo wszystko nie możemy narzekać na LTE w miastach. Czy to aby nie jest oczywistość? Absolutnie nie. Trudno w to uwierzyć, ale problemy z siecią LTE pojawiają się nawet w zagranicznych stolicach. Jako przykład można podać Londyn – zasięg sieci komórkowych jest nieporównywalnie gorszy niż w Warszawie, literka H obok wskaźnika zasięgu nie jest niczym nadzwyczajnym.

Szybkość sieci LTE

Czy internet mobilny w Polsce jest szybki? Według OpenSignal średnia prędkość w Polsce to 20,17 Mbps, podczas gdy średnia na świecie wynosi mniej więcej 45 Mbps. Mogłoby się wydawać, że to fatalny wynik, ale wystarczy spojrzeć na temat z innej strony. Wolniejszy internet od nas mają np. Stany Zjednoczone i Rosja, wynik w Polsce wcale nie jest fatalny. Prawdopodobnie duże znaczenie ma tu ogromny popyt i powszechność internetu mobilnego w Polsce, co jest związane z niskimi cenami.

Ceny internetu mobilnego w Polsce i na świecie

W Polsce internet mobilny jest czymś absolutnie powszechnym, mamy go pod dostatkiem, nikt nie bawi się w jakiekolwiek oszczędzanie danych. Nic w tym dziwnego, sam dostaję 15 GB za doładowanie 30 zł, przy czym pieniądze mogę wykorzystać na coś innego. Bez problemu znajdziemy wiele tego typu ofert, podobnie jest w abonamencie, gdzie dostaje się ogromne, czasem „nielimitowane” paczki danych. W Polsce standardem jest także internet mobilny w domu – operatorzy komórkowi oferują specjalne oferty z modemami LTE wyposażonymi w WiFi. A jak jest za granicą? Zerknąłem do oferty największego brytyjskiego operatora – Everythink Everywhere. Sieć ta została stworzona przez Orange i T-mobile, od jakiegoś czasu ma podobno innego właściciela. Za ofertę bez telefonu, z nielimitowanymi rozmowami, wiadomościami i 20 GB internetu zapłacimy 23 funty miesięcznie. Po przeliczeniu jest to prawie 110 złotych, my wymagalibyśmy za tą cenę jeszcze dobrego telefonu.

Postanowiłem sprawdzić jak to wygląda w USA, gdzie ponoć operatorzy dyktują fatalne warunki. W ofercie pre-paid za 10 GB transferu w sieci Verizon zapłacimy 60 dolarów. Tamtejsza oferta jest zbudowana nieco inaczej, możemy zaoszczędzić dokupując dodatkowe usługi, jednak mimo wszystko internet mobilny w USA to porażka. Mało tego amerykańscy operatorzy chcieliby jeszcze bardziej ograniczać klientów, głośno było o burzy wokół zniesienia neutralności internetu. W tym kraju ogromne oblężenie przeżywają darmowe hot-spoty WiFi, rozwiązanie w Polsce odchodzące w zapomnienie.

Zobacz też: Play nawiązuje współpracę z Ericssonem – co to zmieni w infrastrukturze operatora?

Czy mamy na co narzekać?

Zdecydowanie nie. W kwestii zasięgu i szybkości nie jest źle, nasi operatorzy są konkurencyjni, nie odstajemy od reszty świata. Czasem jedynie konieczne jest sprawdzenie który operator w danej lokalizacji (np. domu i pracy) oferuje najlepszy zasięg. W kwestii cen ciężko wymagać czegoś więcej. Otrzymujemy nielimitowane rozmowy i SMS-y oraz ogromne paczki danych za grosze, czasem nawet za darmo, co pokazał Orange rozdając w tym roku kilkanaście darmowych pakietów. Nie mogę powiedzieć, żeby nam czegoś brakowało, przeważnie nie wykorzystujemy dostępnych pakietów. Mało tego niektórzy porzucili odtwarzanie muzyki z pamięci telefonu na rzecz usług streamingu czy też odtwarzanie klipów z YouTube’a. Wkrótce nadejdzie sieć 5G i oferta będzie jeszcze lepsza.


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x