Play wybudował 6000 nadajników, kiedy wreszcie będzie miał niezależną infrastrukturę?

Adrian Celej Telekomunikacja 2018-06-22

Nasi czytelnicy wielokrotnie krytykowali sieć Play za słabe pokrycie zasięgiem i niezbyt dobrze działający roaming krajowy. Operator cały czas walczy z tym problemem i widać już pewne światełko w tunelu.

Play wybudował 6000 nadajników

Play poinformował o uruchomieniu sześciotysięcznej stacji bazowej, została ona ulokowana na stadionie Korony Kielce. Wyposażono ją w obsługę wszystkich wykorzystywanych przez Play technologii. To jednak nie koniec, ponieważ w tym roku operator zamierza uruchomić 1000 stacji bazowych. Co prawda minęła połowa roku i na dzień dzisiejszy nie zrealizowano połowy wyznaczonego celu, ale to ma się w najbliższym czasie zmienić. Play do 2020 roku zamierza pokryć swoim zasięgiem cały kraj, co pozwoli uniezależnić się od infrastruktury innych operatorów.

Zobacz też: Play chce się uniezależnić – operator buduje i będzie budował nowe stacje bazowe!

Dlaczego dopiero teraz?

Cieszy fakt, że Play wreszcie zabrał się na poważnie za rozwój infrastruktury. Trzeba jednak wspomnieć, że te działania są lekko spóźnione. Gdyby operator rozbudował sieć wcześniej, być może udałoby się uniknąć całej trylogii problemów z roamingiem krajowym i wielu negatywnych opinii klientów.

Źródło: Blog Play • Szamajama_Okutasi

  We Wrocławiu, to chyba Play likwiduje nadajniki, a nie stawia nowe. Jako, że nie mam dostępu do sensownego internetu po kablu, to korzystam z internetu Play w centrum Wrocławia jako z domowego od ponad 3 lat. Przez spory czas byłem z niego nawet zadowolony, zasięg i prędkość były niemal na full, ale jakiś rok temu zasięg nagle masakrycznie spadł prawie do zera i tak już zostało do tej pory. Internet ledwo zipie. Żadne reklamacje oczywiście nic nie dały, bo według nich wszystko działa jak należy, a oni nie gwarantują w takim internecie mobilnym nic poza tym, że co miesiąc dostaniesz fakturę. Dlatego czekam do końca umowy i żegnam ich ozięble.

  • Piotr Zet

   Jak można korzystać z tego netu jak domowy jak on ma limit 100 GB?

   • variete

    1. Nie każdy spędza całe życie w internecie. Oprócz tego jest jeszcze praca, czas wolny niezwiązany z komputerem czy telewizorem, sen, spotkania z przyjaciółmi, sport, hobby, spacery z psem, etc.
    2. Nie zawsze/wszędzie limit jest egzekwowany w ten sposób, że natychmiast po przekroczeniu 100 GB transfer jest odcinany czy „lejkowany”. Kuzyn wykorzystuje taki (też jako domowy, bo w nowo postawionym domu nie miał możliwości podpięcia się do innego), i jest zadowolony. Czasami ma miesięcznie 150-180 GB, i działa z pełną prędkością.

    • Piotr Zet

     1. Żeby wykorzystać 100 GB nie trzeba spędzać całego dnia w internecie wystarczy pobrać grę czy oglądnać klika filmów nawet w jakości 1080p.
     2.Podstawą reklamacji jest regulamin a w nim jest wyraźnie napisane 100 GB nie mniej nie więcej.

     • Zbyszek

      1.Co do oglądania filmów to 100 GB starczy na 44h na netflixie w 1080p, więc zdecydowanie więcej niż jeden dzień, czy też kilka filmów 😉

     • Piotr Zet

      44h to około 22 filmów po za tym co internetu domowego nie korzysta z tego jedna osoba tylko kilka.

   • Szamajama_Okutasi

    Normalnie. Nie robię bakcupu internetu i spokojnie wystarcza. A większe rzeczy ściągam po północy kiedy zaczyna działać pakiet „Noce bez limitu”.

    • Piotr Zet

     Żeby zużyć 100 GB nie trzeba robić żadnego backupu wystaczy oglądnąć kilka filmów po za tym w nocy większość spi a nie ściąga coś z internetu.

     • Szamajama_Okutasi

      Oglądam także i filmy w FullHD i spokojnie mi wystarczy, jeszcze często na koniec okresu rozliczeniowego mi zostaje kilkanaście do 20 GB, a większe rzeczy, tak jak pisałem ściągam po północy, kiedy mam aktywny pakiet „Noce bez limitów”. I w nocy także śpię, komputer sam sobie ściąga co mu każę. Ale jako, że jakość usług Play poleciała ostatnio na łeb, to rozważam przejście do konkurencji, która te limity ma jeszcze mniejsze. Niestety, ale na kabel nie mam jak się przesiąść, bo jedyne co mam po kablu, to Orange, który proponuje mi „zawrotną” prędkość do 20 Mbit/s, z czego działa niecałe 15. To ja już wolę LTE i takie limity, byle by tylko to działało lepiej jak obecnie Play.

  • Zbyszek

   A na jakim sprzęcie działasz? Może rok temu zmodernizowali najbliższą stacje o LTE2600 i dlatego zasięg spadł i być może wystarczy zmienić pasmo by sytuacje poprawić.

   • Szamajama_Okutasi

    Router obsługuje wszystkie obecnie działające częstotliwości, a nawet agregację dwóch naraz.

    • Piotr Zet

     Tylko jaki router bo nie każdy router agreguje wszystkie częstotliwości np B525 nie agreguje 1800+2100

     • Szamajama_Okutasi

      Agreguje wszystkie częstotliwości jakie możliwe są do agregacji w Play. Obecnie mam wymuszoną agregację 1800 z 2600 Mhz, bo tak działa jeszcze najlepiej. Choć też ch*jowo. Na innych częstotliwościach, to już totalnie przypominają się czasy wczesnej Neostrady.

  • Karls

   Jako, że nie mam dostępu do sensownego internetu po kablu, to korzystam z internetu Play w centrum Wrocławia jako z domowego od ponad 3 lat.

   W centrum takiego dużego miasta nie ma sensownej oferty internetu po kablu? Ciężko uwierzyć.

   • Szamajama_Okutasi

    No to uwierz, bo tak właśnie jest, Wszelcy dostawcy internetu faworyzują głównie osiedla, gdzie są duże blokowiska. Centrum z przedwojenną zabudową często jest przez nich pomijane i takich „czarnych dziur” telekomunikacyjnych jest bardzo dużo.x