Mogłoby się wydawać, że na polskim rynku nie ma już miejsca dla nowych operatorów. To jednak nie do końca prawda, wystarczy stworzyć ofertę, która wyróżnia się na tle konkurencji. W ten sposób do polski wkracza szwedzki operator Rebtel, którego oferta jest nie do podrobienia.

Co oferuje Rebtel?

Rebtel podszedł w dość innowacyjny i ryzykowny sposób do naszego rynku. Operator ten oferuje swoim klientom darmowe rozmowy, SMS-y i 1 GB internetu. Otrzymujemy to w standardzie i nic nie musimy płacić. W takim razie jak operator chce utrzymać infrastrukturę? Otóż płatne będą wyłącznie dodatkowe pakiety internetu, ich cennik jest bardzo prosty:

  • 1 GB – 7 zł
  • 5 GB – 15 zł
  • 20 GB – 25 zł
  • 50 GB – 35 zł

Z technicznych spraw można dodać, że sieć będzie wykorzystywała infrastrukturę Plusa.

Co z rejestracją?

Na razie sieć jeszcze nie do końca wystartowała. Strona internetowa istnieje, jednak została ukryta. To nie dziwi, ponieważ da się na niej znaleźć parę błędów. Na stronie znajdziemy formularz, dzięki któremu możemy zamówić kartę, jednak prawdopodobnie zostanie to ograniczone tylko do Wrocławia. Operator w tym mieście chce rozpocząć swój eksperyment, według planów ze wspomnianej oferty będzie mogło na razie skorzystać tylko 10 tysięcy osób, w przyszłości zostanie rozważone podniesienie limitu. Rejestracja ma zostać oparta o zaproszenia, także wspomniany formularz przestaje mieć sens.

Takie coś już istnieje

Podobną usługę oferuje Virgin Mobile. Początkowo mówiło się, że operator będzie oferował darmowe pakiety w zamian za wysyłanie spamu, jednak to nie prawda. Virgin Mobile w ramach oferty #FREEMIUM daje 30 minut, 30 SMS-ów i 300 MB internetu. Owszem, przy ofercie Rebtel wygląda to blado, jednak było to pierwsza tego typu usługa na polskim rynku i należy się jej uznanie.

Zobacz też: T-mobile rozdaje internet – do odebrania za darmo 10 lub 20 GB

Czy Rebtel przetrwa?

Nie da się ukryć, że oferta Rebtel jest kusząca. W zasadzie już znam sporo osób, które mogłoby się pochwalić całkowicie darmowym korzystaniem z telefonu. Obawiam się, że właśnie tacy klienci w pierwszej kolejności zainteresują się nowa ofertą, operator nie wyjdzie na swoje i wkrótce ucieknie z Polski. Było by szkoda, ponieważ oferta jest świetna, szczególnie dla ludzi, którzy korzystają głównie z internetu i nie chcą zawracać sobie głowy kilkunastoma wysłanymi w ciągu miesiąca SMS-ami oraz nie opłaca im się kupować dodatkowych pakietów. Jestem skłonny stwierdzić, że oferta Rebtel jest w stanie konkurować ze wszystkimi operatorami i ich pakietami no limit. Główną zaletą jest brak zobowiązań i możliwość darmowego korzystania z telefonu w razie nie wykupienia pakietu.

Operator przygotował także nieco kontrowersyjną reklamę, dostępne są polskie napisy:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.