Ranking internetu mobilnego – mamy nowego lidera!

Adrian Celej Artykuły 2018-02-13

Operatorzy konkurują ze sobą nie tylko na oferty i promocje, ale także jakość usług telekomunikacyjnych. Największym wyzwaniem jest zapewnienie wysokiej przepustowości łączy internetowych. Decyduje tu wiele czynników, takich jak zagęszczenie stacji bazowych, ukształtowanie terenu i obciążenie sieci. Dziś mamy okazję zobaczyć, jak operatorzy poradzili sobie z tymi problemami.

Jak zbierane były dane?

Przedstawione poniżej dane zostały zebrane z pomiarów aplikacji RFBenchmark. Łącznie wykonano 21606 pomiarów, zarówno w technologii LTE, jak i 3G. Przedstawione dane dotyczą stycznia 2018 roku.

Pobieranie danych

To tutaj możemy mówić o zmianie lidera. Jeszcze w grudniu minimalnie rządził Orange, dziś spadł na trzecie miejsce. O dużym sukcesie może mówić T-mobile, który od dziś jest dostawcą najszybszego internetu mobilnego w Polsce. Jak widać na drugim wykresie sieć 3 generacji również jest w świetnej kondycji. Różowy operator w rankingu sieci 3G zostawia konkurencję daleko w tyle, choć efekty w tym przypadku prawdopodobnie nie zostaną docenione.

LTE:

 1. T-mobile: 23,6 Mbps
 2. Plus: 21,56 Mbps
 3. Orange: 20,95
 4. Play: 18,46 Mbps

3G:

 1. T-mobile: 7,41 Mbps
 2. Orange: 5,09 Mbps
 3. Plus: 4,78 Mbps
 4. Play: 2,79 Mbps

Wysyłanie danych

Ten parametr może nie jest tak ważny przy codziennym korzystaniu z internetu, ale warto poświęcić mu trochę uwagi. W sieciach LTE króluje Plus, zaraz za nim jest T-mobile, Orange, a na ostatniej pozycji Play. W przypadku sieci 3G rządzi T-mobile, martwi fatalna pozycja Play.

LTE:

 1. Plus: 10,95 Mbps
 2. T-mobile: 10,31 Mbps
 3. Orange: 10,06 Mbps
 4. Play: 6,44 Mbps

3G:

 1. T-mobile: 2,45 Mbps
 2. Plus: 1,95 Mbps
 3. Orange: 1,80 Mbps
 4. Play: 0,96 Mbps

Ping

Parametr ten często jest pomijany, a ma ogromne znaczenie w np. grach sieciowych. W przypadku standardu LTE królem jest oczywiście T-mobile, w przypadku sieci 3G z dużą przewagą wygrywa Orange

LTE:

 1. T-mobile: 39,89 ms
 2. Orange: 41,23 ms
 3. Play: 42,89 ms
 4. Plus: 50,66 ms

3G:

 1. Orange: 67,36 ms
 2. Play: 87,35 ms
 3. T-mobile: 89,56 ms
 4. Plus: 89,99 ms

Skąd takie zmiany?

Nie da się ukryć, że powyższe statystyki nieźle namieszały. Do niedawna to Orange rządził w statystykach, dziś jego miejsce zajął T-mobile. Powody są dwa. Pod koniec ubiegłego roku różowy operator dużo zainwestował w rozbudowę infrastruktury, dziś oglądamy efekty. Drugi powód to roaming krajowy Play. Do niedawna to T-mobile był głównym partnerem roamingowym, jednak po wygaśnięciu jednej z umów postanowił odciąć się od tego biznesu. Jego miejsce zajęło Orange, skutki są opłakane. Przepięcie milionów abonentów zablokuje każdą infrastrukturę, w ten sposób Orange stracił pozycję lidera. Warto jeszcze zwrócić uwagę na fatalne wyniki sieci Play. Czy naprawdę ten operator ma tak fatalne łącza? Nie, po prostu testy były przeprowadzane również w roamingu krajowym, przez co wyniki są bardzo niskie.

Źródło: RFBenchamrk • mindla

  Szukam oferty internetu na kartę z najdłuższym okresem ważności konta. Coś jak taryfa od nowa w Play tylko taniej bo tam 6 PLN za GB. Aero 2 pakiety nie wchodzi w grę. Coś pokroju rok ważności konta tylko Internet bez SMS o rozmów.

  • Kamil Kr

   Najpierw polecam sprawdzić z jakiej sieci jest najbliższy nadajnik. Jeżeli masz w pobliżu T-mobile to polecam właśnie tego dostawcę. 80 zł miesięcznie i internet bez limitu danych.

   Play też jest w porządku, bo za 50 zł masz 100gb miesięcznie, później internet drastycznie zwalnia.

   • mindla

    Nie zrozumiałeś zupełnie.
    Oferty głównych operatorów znam na wylot.
    Tu chodzi o długi czas ważności konta coś pokroju Od nowa w Play tylko
    taniej bo 6 złotych za GB czy 25 za 6GB to drogo.

 • Darkness

  Mam internet z T-Mobile na początku chodził jak złoto, ale gdy skończyła mi się możliwość rozwiązania umowy to teraz chodzi 1-2 mb/s. Przez pierwszy miesiąc od podpisania umowy prędkość internetu dochodziła do 70 mb/s, po miesiącu gdy już nie mogłem rozwiązać umowy nagle prędkość spadła do 1-2mb/s… Nie mam żadnego lejka bo internet mam bez limitu nawet tego prędkościowego, dzwoniłem do nich kilkanaście razy i nic się nie zmieniło. Zmieniałem nawet router i antenę zewnętrzną i nic. Dla mnie to są oszuści i ręcznie ograniczyli mi prędkości bo z dnia na dzień nie może prędkość spaść do 1-2 mb/s gdzie przez cały miesiąc miałem 50-70 mb/s. Czekam tylko do końca umowy i nigdy więcej internetu z T-Mobile.

  • Hubi75

   Bzdury pleciesz

   • Darkness

    Chyba wiem jak było i jest, więc jakie bzdury? Wiesz lepiej ode mnie?

    • Grzmotoruchacz2000

     Oczywiście, że wie bo u niego działa. Taki typ człowieka, powiesz że jakaś sieć nie ma zasięgu w kuchni to Cię nazwie kłamcą, bo u niego w kuchni zasięg jest.

  • cherrz

   Może się przeprowadziłeś tam, gdzie jest gorszy zasięg i tego nie pamiętasz?

   • Darkness

    Nie, nie zmieniałem miejsca zamieszkania.

    • mindla

     Ustaw w ruterze na sztywno „tylko LTE” a nie automatycznie.

   • Piotr Zet

    Nie musiał mogli wyciąć nadajnik

  • Grzmotoruchacz2000

   U mnie t-mobile leci w kulki jeśli chodzi o filmy: YT w 1080 60kl chodzi bez problemu a inne serwisy przy 360p łapią zadyszkę.

   • Piotr Zet

    Które te serwisy? Z chęcią sprawdzę Jeśli chodzi o Netflix, Player, Showmax to nie ma żadnego problemu

    • Grzmotoruchacz2000

     U mnie właśnie z Netflixem jest. Ci się da to ściągam. Twitch też ma problemy i czasem nawet do 160p schodzę.

     • Piotr Zet

      No to nie wiem jakim cudem bo u mnie działa to nomalnie twitch nie sprawdzam bo nigdy nie korzystam

    • Grzmotoruchacz2000

     Jak się da*

  • Kamil Kr

   Moim zdaniem masz problem z „odbiornikiem”, albo ustawione ograniczenie w komputerze. Używam T-mobile od prawie 4 lat i nigdy nie miałem żadnego problemu. Prędkość pobierania oscyluje w granicach 100 mb/s. Filmy na Youtube w 4k śmigają bez zacinki. Mieszkam blisko nadajnika, więc pewnie to też ma znaczenie, ale mało prawdopodobne żeby dostawca zmniejszył Ci prędkość Internetu bez powodu.

   • Piotr Zet

    Moim zdaniem wycieli nadajnik i tyle

  • Piotr Zet

   Wiesz bez parametrów sygnału jest problem żeby stwierdzić co jest przyczyną może po prostu zlikiwdowali nadajnik i logujesz się do innego?