Na ten moment sposobów płatności, dzięki którym możemy zapłacić za zakupy czy inne usługi w sklepie, czy w internecie jest sporo. Już teraz, wielu z nas nie potrzebuje ciężkiego, wypełnionego banknotami i bilonami portfela, by wyjść na zakupy, jedzenie czy imprezę. Wystarczy nam sprawny telefon z Androidem lub iOS oraz aplikacja naszego banku, która pozwala na włączenie płatności telefonem. Jeżeli nasz telefon posiada moduł NFC, możemy wtedy płacić zbliżeniowo za pomocą aplikacji banku lub przy pomocy takich usług jak Google Pay czy Apple Pay. Jest to wygodne, ponieważ wystarczy odblokować telefon, mieć włączone NFC i przyłożyć nasze urządzenie do terminala płatniczego. Jak płacić telefonem? O tym możecie przeczytać w artykule Łukasza, tymczasem istnieje jeszcze płatność BLIK, która również jest bardzo przyjemna dla użytkownika, a nie ma tak dużych wymagań co płatność zbliżeniowa. Dlaczego warto płacić BLIKiem? W tym wpisie postaram się przybliżyć tę usługę tym, którzy nie zapoznali się jeszcze z takim sposobem płacenia. Wydaje mi się, że warto z niego korzystać. Sam robię to od momentu, kiedy pojawiła się ta opcja płacenia w moim banku i muszę przyznać, że bardzo ułatwia codzienne życie.

Płatność BLIK – przede wszystkim prosta i bezpieczna

kod BLIK na telefon

Płatność BLIK bardzo szybko zyskała sympatię przez swoją prostotę i bezpieczeństwo. By opłacić coś nie musimy nawet posiadać karty. Nie musimy nigdzie podawać naszych danych, wpisywać numerów z karty płatniczej. Do używania BLIKa wystarczy, że:

  1. Korzystamy z banku, który współpracuje z BLIKiem, a teraz praktycznie każdy większy bank z nim współpracuje. Pełną listę możecie zobaczyć tutaj.
  2. Zainstalujemy aplikację banku, włączymy płatność BLIKiem i powiążemy z nim swój numer telefonu, by łatwo otrzymywać i nadawać pieniądze do znajomych w razie potrzeby.

To wszystko. Gdy będziemy chcieli zapłacić za coś BLIKiem, w internecie musimy tylko:

  1. Przepisać kod BLIK z aplikacji swojego banku na stronę, której dokonujemy płatność.
  2. Potwierdzić transakcję w aplikacji banku kodem PIN.

Jak będziemy chcieli zapłacić BLIKiem gdzieś na miejscu, a nie przez internet, to proces będzie prawie identyczny. Różnica będzie wtedy tylko taka, że musimy poinformować sprzedawcę o chęci zapłaty BLIKiem oraz wpisać kod z aplikacji bezpośrednio w terminalu płatniczym, po czym oczywiście potwierdzić transakcję w telefonie.

Przez to, że odblokowujemy telefon, potem włączamy aplikację, która również nierzadko jest w jakiś sposób zabezpieczona i zatwierdzamy płatność BLIK kodem PIN, jest to bardzo bezpieczne. Trzeba się naprawdę postarać, żeby zostać oszukanym. Przed zatwierdzeniem transakcji widzimy dokładnie jaką kwotę przekazujemy oraz komu.

Płatność BLIK – idealna do płatności internetowych i wypłat z bankomatu

Chcąc zapłacić w internecie, często musimy albo podpiąć kartę i powierzyć nasze dane oraz bezpieczeństwo pieniędzy firmie, u której robimy zakupy albo robić tradycyjny przelew internetowy, który często może opóźnić wysyłkę towaru, ponieważ nie działa natychmiastowo. BLIK to tylko przepisanie unikatowego kodu, który aktualnie wyświetla się nam na ekranie smartfona. Nie jesteśmy narażeni na żadne wycieki danych czy kradzieże. Jeżeli sprawdziliśmy transakcję, ufamy sprzedającemu i wiemy za co płacimy, BLIK wydaje się najbezpieczniejszą opcją. Przykład morele.net pokazuje, że nawet zaufanym serwisom zdarzają się wpadki, wycieki, ataki hackerskie. Korzystając z BLIKa jesteś pewny, że żadne dane karty płatniczej nie zostaną na stronie. Poza dużą zaletą, jaką jest bezpieczeństwo, BLIK pozwala na bardzo szybkie, wręcz natychmiastowe przekazy pieniężne. Sprzedawca od razu dostaje pieniądze i informacje o pozytywnie dokonanej płatności, więc szybciej wyśle towar.

Super udogodnieniem jest również możliwość wypłaty gotówki z bankomatów. Znowu – wystarczy tylko telefon, żeby przepisać kod w bankomacie. Zapomnisz portfela, karty? Nic się nie stało, z BLIKiem wypłacisz gotówkę z bankomatu bez żadnych problemów. Nie zapłacisz też żadnej prowizji za wypłatę pieniędzy. Jest to też bezpieczniejsze od wypłat przy użyciu karty z tego względu, że nie jesteśmy narażeni na kradzież za pomocą skimmera, który może być zamontowany w bankomacie przez oszustów. Cała operacja trwa znacznie krócej niż standardowa z wkładaniem karty płatniczej do bankomatu.

Zobacz też: Spotkanie Społeczności Android.com.pl

BLIK – Przelewy na telefon do znajomych w kilka sekund

Płatność BLIK

Muszę się przyznać, że do tego chyba wykorzystuję BLIKa najczęściej i nie wyobrażam sobie teraz zarządzania swoim budżetem bez tej funkcji. Jak któryś z moich znajomych ma mi oddać pieniądze, to zawsze wysyła mi je BLIKiem i ja robię to samo, gdy komuś mówiąc potocznie – wiszę kasę. Pieniądze przechodzą natychmiastowo, a wystarczy wybrać odpowiedni kontakt, wpisać kwotę, opcjonalnie tytuł (np. za co przesyłamy pieniążki) i potwierdzić kodem PIN, który bardzo dobrze znamy, więc cała operacja trwa dosłownie kilka sekund. Jest to bardzo przydatna funkcja. Ostatnio byłem w restauracji z przyjaciółmi, korzystając z BLIKa, przelaliśmy pieniądze jednej osobie i ona zapłaciła za rachunek. Takich codziennych sytuacji jest wiele, czasem po proszę współlokatora, by kupił mi coś w sklepie, bo ja nie mam czasu, więc wtedy BLIK załatwia sprawę. Przelewam mu pieniążki, a on od razu ma je do swojej dyspozycji.

Po przeczytaniu tego tekstu powinniście wiedzieć, dlaczego warto korzystać z BLIKa. Zalet wyboru tego sposobu płatności jest wiele. To bardzo ciekawa alternatywa dla zwykłych przelewów internetowych czy nawet płatności zbliżeniowych. Tym, którzy jeszcze nie próbowali, szczerze polecam.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Rygielski