Kobieta z telefonem przed budynkiem z flagą Unii Europejskiej, napis "Publikacja AI Act".

Wdrożenie AI Act w Polsce. Ministerstwo zachęca do udziału w kształtowaniu regulacji

2 minuty czytania
Komentarze

AI Act ma na celu zapewnienie bezpiecznego i etycznego wykorzystania technologii sztucznej inteligencji przy jednoczesnym poszanowaniu praw podstawowych. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do aktywnego uczestnictwa w konsultacjach publicznych, głównym celem AI Act jest zapewnienie bezpiecznego i godnego zaufania rozwoju sztucznej inteligencji przy jednoczesnym poszanowaniu praw podstawowych.

AI Act i kategorie ryzyka

AI Act, czyli Rozporządzenie o sztucznej inteligencji, to unijny akt prawny, którego celem jest stworzenie jednolitych ram regulacyjnych dla rozwoju i wykorzystania systemów AI w całej Unii Europejskiej. Dokument ten wprowadza podział systemów AI na różne kategorie ryzyka, od minimalnego do niedopuszczalnego, oraz określa szczegółowe wymagania dla każdej z tych kategorii.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych, a jednocześnie najważniejszych elementów rozporządzenia jest zakaz stosowania i wprowadzania na rynek systemów AI, które spełniają określone kryteria:

AI Act. Diagram przedstawiający klasyfikację systemów AI według ryzyka w formie piramidy, od dołu: Modele AI ogólnego przeznaczenia, Systemy minimalnego ryzyka, Systemy ograniczonego ryzyka, Systemy wysokiego ryzyka, Zakazane praktyki.

Kategoria zakazanych praktyk jest potencjalnie najbardziej dotkliwą dla wszystkich podlegających przepisom Aktu o sztucznej inteligencji.

Kiedy AI Act zacznie obowiązywać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1689 z dnia 13 czerwca 2024 r. zostało opublikowane 12 lipca, a wchodzi w życie 2 sierpnia 2024 roku. Poszczególne przepisy będą jednak stosowane fazami: najbliższa to 2 lutego 2025 roku i dotyczy prawa o praktykach zakazanych.

 Ministerstwo Cyfryzacji musi opracować projekt ustawy, która pozwoli na stosowanie europejskiego dokumentu w Polsce. I prace w te już trwają, a Ministerstwo zachęca do przesyłania uwag, pytań czy rekomendacji, by udało się opracować przepisy, które realne zapewnią bezpieczeństwo obywateli i rozwój technologii na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Osoba pracująca na laptopie, z holograficznym obrazem głowy robota ze słowem "AI" i ikonami technologii.
Fot. eautrium / Shutterstock

Jak zgłaszać uwagi?

Ministerstwo Cyfryzacji zwraca się z prośbą do wszystkich zainteresowanych o zgłaszanie uwag, pytań, sugestii oraz rekomendacji dotyczących przepisów AI Act. Zachęca do przesyłania przykładów systemów oraz innych istotnych informacji, które mogą przyczynić się do sprawnego wdrożenia nowego regulacyjnego ramienia w obszarze sztucznej inteligencji.

Zgłoszenia można przesyłać drogą mailową na adres [email protected], wpisując w tytule wiadomości „AI Act – praktyki zakazane”. Termin przesyłania uwag upływa 31 grudnia 2024 roku.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji. Zdjęcie otwierające: Ministerstwo Cyfryzacji / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw