Dysk twardy w ilości dwa na drewnianym blacie, jeden marki Seagate o pojemności 250 GB i drugi marki WD o pojemności 1 TB.

Kupiłem dysk twardy HDD w 2024 roku. To był lepszy wybór niż SSD

3 minuty czytania
Komentarze

Prawie w każdym przypadku okaże się, że dysk twardy SSD będzie lepszy niż klasyczny „twardziel” HDD. Sam czytam już o tym w specjalistycznej prasie i mediach od przynajmniej 15 lat. A jednak, gdy stanąłem przed kupnem dodatkowej pamięci 2,5” SATA, zdecydowałem się na 1 TB w formacie HDD. Znalazłem dla niej zastosowanie, w którym SSD byłoby zwyczajną stratą pieniędzy.

Dlaczego dysk twardy HDD, a nie SSD? Korzyści względem ceny były marginalne

Przede wszystkim zależało mi na pojemności, a nie prędkości odczytu i zapisu. Jest tak, gdyż dalej używane przeze mnie PlayStation 3, do którego włożyłem wspomniane 1 TB pamięci HDD, i tak nie byłoby w stanie wykorzystać pełni potencjału dysku SSD.

Ekran informacji o systemie z konsoli, pokazujący wersję oprogramowania 4.91 i dostępne miejsce na dysku 594 GB z 931 GB.
Niby 1 TB pamięci, ale dokładniej to 931 GB, podatek od reklamowanej pamięci zawsze musi być. Fot. PlayStation 3 / zrzut ekranu

Dokładnie to zdecydowałem się na model WD Blue WD10JPVX, pochodzący z wytrzymalszej serii tego producenta. Zapłaciłem nieco ponad 100 złotych, a porządny dysk SSD w tej samej konfiguracji wyniósłby mnie 250-300 złotych. A już 15 lat temu testy pokazywały, że nie warto dopłacać do 4 sekund różnicy ładowania w takim Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (2008)

Archiwalny materiał IGN pokazuje, że dysk SSD na PlayStation 3 radzi sobie doskonale z szybszą instalacją gier pobieranych z sieci. Przy ekranach ładowania jednak różnica nie jest warta nawet 100 złotych ekstra

PlayStation 3 nie jest przyjazne bibliotece, opartej o cyfrowe gry

W obecnej chwili potężna liczba gier z mojej wirtualnej biblioteki na PlayStation 3 gnieździ się na serwerach Sony. Decyzja o zakupie 1 TB pamięci HDD wynikała również z tego, że chciałem wszystkie te produkcje zmieścić tanio i wytrzymale, żeby nie musieć w przyszłości pobierać dodatkowych danych.

Bo i niestety, prędkości pobierania danych na PlayStation 3, nawet po kablu Ethernet, są dziś żałosne. Choć sama konsola ma wbudowany port RJ45 (Gigabit), to ograniczeniem są prędkości przesyłania danych przez serwer PSN. Dlatego też przelicznik jest mniej więcej taki – w godzinę udaje się pobrać ok. 3 GB danych, nawet po kablu.

Złoty interfejs PlayStation 3 z menu pobierania gry Resistance 2 na 33%, w prawym górnym rogu czas 16:32 i data 27/9.
Długie pobieranie oznacza długo włączony sprzęt. Aczkolwiek, wizja całej biblioteki zamkniętej w jeden dysk twardy jest zbyt kusząca, by nie podjąć się tego projektu. Fot. PlayStation 3 / zrzut ekranu

No i też chciałem zauważyć, że PlayStation 3 dalej jest 18-letnią konsolą, więc nowy dysk twardy HDD jej wystarczy. Nie chciałem więc w ten i tak już kosztowny projekt inwestować więcej, szczególnie iż dalej chciałbym zakupić kilka pozycji do cyfrowej biblioteki.

A czas nie gra tu na moją korzyść, bo nawet jeśli stara wersja PSN działa tak długo, korporacja Sony w każdej chwili może ogłosić zamknięcie infrastruktury. Już raz to próbowała zrobić w 2021 r., ale ekskluzywność wielu pozycji dla tego ekosystemu oraz upór fanów sprawiły, że trzy lata później, PSN na PS3 dalej jest aktywny.

Źródło: oprac. własne, Zdjęcie otwierające: Szymon Baliński / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw