Laptop Huawei MateBook X Pro obok smartfonu Huawei na wystawie sklepowej.

Huawei ma ambitny plan. HarmonyOS Next miałby zastąpić Windowsa

2 minuty czytania
Komentarze

Huawei, jeden z największych producentów technologicznych na świecie, ogłosił ambitne plany zastąpienia systemu Windows własnym rozwiązaniem – HarmonyOS. Taka decyzja to śmiały krok, który może zmienić oblicze rynku komputerów. Albo w ogóle się nie sprawdzi.

Huawei promuje HarmonyOS

HarmonyOS to opracowany przez Huawei system operacyjny, który ma działać na szerokiej gamie urządzeń, od smartfonów po komputery. Jego głównym celem jest stworzenie spójnego ekosystemu, w którym różne urządzenia będą ze sobą płynnie współpracować. System, pierwotnie uruchomiony w 2019 roku, zyskał znaczną popularność w Chinach.

HarmonyOS zastąpi Windowsa w komputerach Huawei. Laptop HUAWEI MateBook D 14 trzymany w rękach
Fot. Huawei / materiały prasowe

W najnowszej wersji z Harmony OS Next mają zostać wyeliminowane wszystkie ślady kodu Androida. Nowy system operacyjny będzie również obsługiwał własne aplikacje natywne, opracowane przy użyciu JavaScript, TypeScript i zoptymalizowanego kompilatora dla szybszej wydajności.

Skąd decyzja Huawei, aby HarmonyOS stał się niezależnym systemem operacyjnym? Podobno podyktowane jest ambicją Chińczyków do zmniejszenia zależności od zachodnich technologii i stworzenia samowystarczalnego ekosystemu. Nie bez znaczenia jest fakt, że Huawei ma silne wsparcie rządu – chińskie państwowe media promują HarmonyOS jako popularny wybór wśród konsumentów. A jak jest w rzeczywistości?

To ma sens chyba tylko na chińskim rynku

Ambitne plany Huawei mogą nie mieć realnych szans na sukces. Wynika to z kilku przyczyn. Przede wszystkim mimo znacznych inwestycji Huawei w HarmonyOS Next, system ten nie ma szans zbliżyć się do popularności Windowsa lub Androida. Co więcej, system ten nie cieszy się wsparciem deweloperów i twórców gier, nie jest więc szczególnie atrakcyjny dla użytkowników końcowych.

Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Dostępność aplikacji i usług na HarmonyOS jest nadal ograniczona w porównaniu do konkurencyjnych platform. Czynniki geopolityczne również nie prognozują sukcesu w konkurowaniu z uznanymi alternatywami.

Działań Huawei nie wspierają też globalne marki o chińskich korzeniach. Jak choćby Lenovo – firma nie wykazuje zainteresowania przyjęciem HarmonyOS. Huawei ma znaczący udział w rynku komputerów w swojej ojczyźnie (odpowiada za około 10 procent z 40 milionów komputerów PC sprzedawanych rocznie w Chinach), więc plan zastąpienia Windowsa swoim systemem jedynie tam ma szansę na sukces.

Źródło: TechSpot. Zdjęcie otwierające: N.Z.Photography / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw