Ekran smartfona z logo PayPay na tle komputera z aplikacją mobilnych płatności.

Wypłata na cyfrowy portfel zamiast tradycyjnego przelewu. Japończycy żyją już w innej epoce

4 minuty czytania
Komentarze

Japończycy odchodzą od tradycyjnych przelewów na rzecz cyfrowej wypłaty na portfele PayPay. Na taki krok zdecydowała się grupa Softbank i faktycznie w końcówce września po raz pierwszy wypłacono część pensji na elektroniczne portfele – zamiast tradycyjnych przelewów na konta. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Japonii, a może i na świecie. Unia Europejska też ma na to dalekosiężny plan.

PayPay wyborem japońskiego rządu

Japoński rząd zezwolił na cyfrowe świadczenia w kwietniu ubiegłego roku, a w zeszłym miesiącu wybrał PayPay jako operatora usług. Obecnie tylko pracownicy SoftBank Group mogą otrzymywać cyfrowe świadczenia. Spółka zatrudnia około 65 000 osób w Japonii, więc wypłacanie im wynagrodzenia za pośrednictwem PayPay Paycheck jest całkiem dobrym sposobem na szybki rozwój usługi. Prawdopodobnie zostanie ona rozszerzona na firmy spoza Softbank w późniejszym terminie.

Cyfrowy portfel
Fot. Medium.com / zrzut ekranu

Niemniej każda firma może iść w stronę tego rozwiązania, jeśli zgodzą się na to pracownicy i kierownictwo. Ponad 300 firm skontaktowało się od tego czasu z operatorem płatności, pytając o wprowadzenie cyfrowych wypłat wynagrodzeń.

W sektor ten chcą wejść też inne japońskie firmy. Trzy złożyły już do ​​ministerstwa wniosek o zatwierdzenie ich jako dostawców platformy do cyfrowych płatności wynagrodzeń (w tym jedna podlegająca gigantowi e-commerce Rakuten Group).

Jak to wygląda w praktyce?

Pracownicy, którzy prosili o wypłatę części wynagrodzenia na swoje konta w ramach usług płatności bezgotówkowych, otrzymali wynagrodzenie za pośrednictwem platformy płatności mobilnych PayPay (odpowiada za nie spółka należąca do SoftBank Group).

Fot. PayPay / zrzut ekranu

To z pewnością wygodniejsze rozwiązanie dla osób, które i tak korzystają z tego środka płatności – teraz nie muszą dodawać pieniędzy do aplikacji PayPay – zrobi to za nie pracodawca. Może to być tylko część wynagrodzenia – resztę można odebrać tradycyjnie. Limit wynagrodzenia, który można otrzymać za pośrednictwem PayPay, wynosi 200 000 jenów miesięcznie.

Na jakich zasadach wypłacane są cyfrowe wynagrodzenia?

Japońskie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej zakazało wypłacania wynagrodzeń w punktach lub kryptowalutach, których nie można wymienić na gotówkę. Ponadto cyfrowe pensje muszą być opcjonalne dla pracownika. Jeśli pracownicy wolą korzystać z konta bankowego, muszą mieć taką możliwość. Wymagane są również płatności ułamkowe: pracownicy mogą wybrać, jaka część ich wynagrodzenia trafi do portfela.

PayPay musi również wystawić pokwitowanie wypłaty wynagrodzenia zgodnie z przepisami wykonawczymi ustawy o normach pracy. Ustanowiono też pewne zasady dotyczące wpłacania wynagrodzeń na portfele – wśród nich znajduje się wymóg zwrotu wynagrodzenia w przypadku bankructwa usługodawcy oferującego usługi portfeli elektronicznych.

W Europie doczekamy się takiego rozwiązania?

Cyfrowy portfel w Unii Europejskiej, znany również jako Europejski portfel tożsamości cyfrowej, to projekt, który ma na celu stworzenie jednolitego systemu umożliwiającego obywatelom i przedsiębiorstwom UE bezpieczne przechowywanie i udostępnianie cyfrowych dokumentów tożsamości, danych oraz certyfikatów.

W ramach tej inicjatywy użytkownicy będą mogli m.in. potwierdzać swoją tożsamość, przechowywać cyfrowe dokumenty (takie jak prawo jazdy, dyplomy czy recepty) oraz korzystać z usług publicznych i prywatnych bez potrzeby wielokrotnego udostępniania swoich danych. Być może w przyszłości będziemy przechowywać tam także pieniądze, takie jak cyfrowe euro. Więcej o tym projekcie można przeczytać na stronie Komisji Europejskiej.

Rozporządzenie w sprawie tożsamości cyfrowej weszło w życie w maju 2024 r. Umożliwi to cyfrową transformację usług publicznych, otwierając możliwość dostępu do nich cyfrowo, a nawet ponad granicami. 

Komisja Europejska w komunikacie prasowym

Przyjęcie portfela cyfrowego wiąże się z wyzwaniami technologicznymi i prawnymi, szczególnie w kontekście zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa oraz poszanowania prywatności obywateli. Każdy kraj członkowski będzie musiał dostosować swoje systemy, aby współpracowały z jednolitą infrastrukturą europejską.

Źródło: Japan Times, Zdjęcie otwierające: T. Schneider / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

    Motyw