Grafika cyfrowa z napisem "AI" w centrum, otoczonym przez pierścienie i rozproszone punkty świetlne w tle.
LINKI AFILIACYJNE

Trzęsienie ziemi w polskiej radzie zajmującej się AI. Odchodzą cenieni specjaliści

3 minuty czytania
Komentarze

Ostatnie dni września przynoszą duże zmiany w IDEAS NCBR. Z angażowania się w działania polskiego ośrodka badającego sztuczną inteligencję rezygnują cenieni eksperci. To efekt zmiany na stanowisku prezesa omawianej instytucji.

Kontrowersyjna zmiana prezesa IDEAS NCBR

IDEAS NCBR to powołany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ośrodek badawczo-rozwojowy, który zajmuje się sztuczną inteligencją i ekonomią cyfrową. Misja tej instytucji polega na łączeniu środowiska akademickiego z biznesowym w celu rozwoju technologicznego.

logo ideas ncbr
Fot. IDEAS NCBR / materiały prasowe

Pomysłodawca i założyciel IDEAS NCBR to prof. Piotr Sankowski do niedawna był także szefem tej instytucji. Jego kadencja w czerwcu 2024 roku dobiegła jednak końca. W lipcu rada nadzorcza ogłosiła konkurs na stanowisko prezesa. Prof. Sankowski zdecydował się w nim wystartować, jednak nie został wybrany.

Jak poinformowała wyborcza.biz, jako nowego szefa IDEAS NCBR wskazano Grzegorza Borowika. To dotychczasowy kierownik Zakładu Zastosowań Sztucznej Inteligencji w Cyberbezpieczeństwie w NASK z wieloletnim doświadczeniem w różnych obszarach IT, jednak nie jest tak znany w środowisku AI jak Piotr Sankowski.

Twórca IDEAS NCBR odchodzi z ośrodka

Decyzja o wybraniu kogoś innego niż prof. Sankowski, wzbudziła duże kontrowersje. W końcu to właśnie on był pomysłodawcą IDEAS NCBR i jako jedyny polski naukowiec otrzymał cztery prestiżowe granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

wpis na X Piotra Sankowskiego
Fot. X / Piotr Sankowski, zrzut ekranu

Gdy stało się jasne, że prof. Sankowski nie będzie już szefem instytucji, postanowił on całkiem z niej odejść. Naukowiec poinformował o tym na platformie X.

Z dniem 2 października kończę pracę w IDEAS NCBR na stanowisku lidera grupy badawczej. Tego dnia odbywa się także ostatnie wydarzenie organizowane przez IDEAS NCBR, które współtworzyłem.

Piotr Sankowski na X

Anna Wittenberg z Dziennika Gazety Prawnej przytoczyła na platformie X wiadomość, którą otrzymała od prof. Sankowskiego. Badacz bezpośrednio wyjaśnia w niej przyczyny swojej decyzji. Jak napisał, był „bardzo rozczarowany” i „nie może zrozumieć” decyzji o zmianie kierownictwa IDEAS NCBR w obliczu sukcesu, jaki odniosła ta instytucja.

Fala rezygnacji

Zmiana na stanowisku szefa IDEAS NCBR wywołała protesty wśród ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją. W momencie publikacji tego tekstu wiadomo już, że z zasiadania w radzie naukowej omawianego ośrodka zrezygnowało 6 naukowców. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, są to prof. Marta Kwiatkowska, prof. Aleksander Mądry, prof. Wojciech Samek, Zofia Dzik, Marcin Żukowski oraz Marek Barwiński.

Biznesmen trzyma hologram z napisem AI, otoczony wizualizacją danych i interfejsami użytkownika, na ciemnoniebieskim tle.
Fot. TeeStocker / Shutterstock

Kontrowersje budzi nie tylko sama zmiana na stanowisku prezesa ośrodka, ale również nie do końca jasne okoliczności, w których do niej doszło. Prezesa ośrodka wybiera sześcioosobowa rada nadzorcza, a w lipcu dyrektor NCBR wymienił trzy zasiadające w niej osoby. Dzień później ogłoszono konkurs na prezesa, a dwa dni przed ogłoszeniem wyników z obecności w radzie nadzorczej zrezygnował jedyny przedstawiciel NCBR, Piotr Sadowski.

Kadencja prof. Sankowskiego upłynęła w czerwcu, więc do czasu wymiany trzech członków rady nadzorczej IDEAS NCBR nie miało swojego szefa. Zaledwie dzień po wymianie udało się jednak ogłosić konkurs na prezesa.

Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego przekazał Dziennikowi Gazecie Prawnej, że „właśnie wyjaśnia sprawę”.

Źródło: wyborcza.biz, DGP, cyberdefence24, gov.pl, X. Zdjęcie otwierające: Teki7 / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw