Logo OpenAI na ekranie telefonu komórkowego, w tle niewyraźny wizerunek mężczyzny.
LINKI AFILIACYJNE

OpenAI zupełnie zmienia oblicze. Firma nastawia się na zysk i odchodzi od systemu non-profit

2 minuty czytania
Komentarze

Nadchodzą ogromne zmiany w OpenAI. Twórca popularnego ChatGPT planuje restrukturyzację organizacji, która ma docelowo działać w celach zarobkowych. Po raz pierwszy w historii udziały otrzyma dyrektor generalny firmy – Sam Altman.

Open AI ze strukturą korporacyjną. Jest komentarz rzecznika prasowego

Jedno z największych przedsiębiorstw na rynku sztucznej inteligencji – Open AI przekształci się niebawem w rentowną firmę. Do tej pory działała ona na zasadach non-profit. Główny cel? Zwiększenie atrakcyjności dla inwestorów. Działania mają sprawić, że korporacja będzie warta nawet 150 miliardów dolarów (ok. 574 miliardów złotych).

Open AI jako organizacja non-profit nie przestanie jednak istnieć i pozostawi sobie mniejszościowy pakiet udziałów.

Nadal koncentrujemy się na tworzeniu sztucznej inteligencji, która przynosi korzyści wszystkim, i współpracujemy z naszą radą, aby zapewnić sobie najlepszą pozycję do realizacji naszej misji. Organizacja non-profit jest rdzeniem naszej misji i będzie nadal istnieć.

Rzecznik prasowy Open AI w komunikacie prasowym, cytowany przez Reuters

Zaskoczeniem dla wielu może być informacja, że Sam Altman – jeden ze współzałożycieli spółko, a obecnie jej dyrektor generalny w wyniku restrukturyzacji po raz pierwszy otrzyma udziały w organizacji.

Sam Altman, jeden z naczelnych włodarzy Open AI.
Dyrektor OpenAI, Sam Altman. Fot. IDEAS NCBR / YouTube

Duże zmiany w kierownictwie firmy w ostatnim czasie

Organizacja zmaga się w ostatnim czasie z falą odejść kluczowych pracowników. W ostatnich dniach z firmą pożegnała się dyrektor ds. technologii – Mira Murati. Wcześniej odpowiednio w maju i w sierpniu szeregi OpenAI opuścili jej współzałożyciele – Ilya Sutskever i John Schulman. Z kolei na urlopie przebywa obecnie Greg Brockman – prezes spółki.

Logo OpenAI na ekranie smartfona, za którym widać rozmyty obraz kobiety z jasnymi włosami.
Fot. Mehaniq / Shutterstock

Restrukturyzacja budzi niepokój wśród społeczności zajmującej się regulacjami dotyczącymi sztucznej inteligencji, zwłaszcza w obliczu rozwiązania na początku tego roku w OpenAI zespołu, który skupiał się na długoterminowych zagrożeniach związanych z AI (tzw. superalignment team).

„Korporacyjna” struktura Open AI nie jest czymś nowym. Na podobnej zasadzie (tj. przedsiębiorstwa pożytku publicznego, które jednocześnie przynosi zyski i promuje rozwój i odpowiedzialność społeczną) działają m.in. xAI oraz Antrophic.

Źródło: Reuters, Rzeczpospolita. Zdjęcie otwierające: QubixStudio / Shutterstock.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw