Procesor Intel na niebieskim pudełku z napisam Intel Core.
LINKI AFILIACYJNE

Intel ujawnia przyczynę problemów w procesorach 13. i 14. generacji

3 minuty czytania
Komentarze

Intel, prawdopodobnie najbardziej znany producent procesorów, stanął w obliczu poważnych problemów technicznych związanych z niedawno wydanymi jednostkami 13. i 14. generacji. Po kilku miesiącach intensywnych badań i analiz producent opublikował oficjalne wyniki dochodzenia.

Oficjalna przyczyna problemów w procesorach Intela

Amerykański producent przeprowadził śledztwo w celu zidentyfikowania źródła problemów, które dotknęły użytkowników procesorów 13. i 14. generacji. Potwierdziło się, że spadki wydajności, a nawet uszkodzenie komputerów z procesorami producenta było powodowane przez niestabilność Vmin Shift, czyli przesunięcia minimalnego napięcia zasilania procesora.

Procesor komputerowy leżący na opakowaniu z logo Intel.
Fot. Daniel Chetroni / Shutterstock

Niestabilne napięcie zasilania pojawiało się z czasem, ponieważ problem potęgowało działanie procesorów przy podwyższonym napięciu i temperaturze. Producent podał cztery scenariusze, które powodowały przesunięcie wartości Vmin.

  • Ustawienia zasilania płyty głównej przekraczają zalecenia firmy Intel dotyczące zasilania.
  • Algorytm mikrokodu eTVB (enhanced Turbo Boost Voltage), który umożliwiał procesorom stacjonarnym Core 13. i 14. generacji i9 pracę na wyższych poziomach wydajności nawet w wysokich temperaturach.
  • Algorytm mikrokodu SVID (Serial Voltage Identification) żądający wysokich napięć o częstotliwości i czasie trwania, które mogą powodować przesunięcie Vmin.
  • Mikrokod i kod BIOS-u żądają podwyższonych napięć rdzenia, co może powodować przesunięcie napięcia Vmin.

Zdiagnozowanie problemów pozwoliło opracować rozwiązanie, które eliminuje problem. Użytkownicy procesorów Intel Core 13. i 14. generacji od dłuższego czasu mogą pobierać nowe wersje BIOS-u płyt głównych, które stabilizują działanie jednostek.

W konfiguracji testowej, której użyłem m.in. do sprawdzenia działania gry God of War Ragnarok korzystam z najnowszej wersji BIOS-u. Względem poprzedniej wersji faktycznie odczułem wzrost stabilności procesora Core i9-14900KS.

Diagnoza nie rozwiąże kłopotów finansowych producenta

Przezroczysta kostka z chipem Intel Core Ultra (Series 2) umieszczona na pudełku z napisem "Intel Core Ultra".
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Mimo że producent zidentyfikował i potwierdził przyczynę problemów, to samo odkrycie może nie wystarczyć, aby wyjść z tej trudnej sytuacji. Firma boryka się z rosnącą konkurencją na rynku, a problemy z procesorami tylko pogłębiły kryzys zaufania wśród klientów oraz partnerów biznesowych. Na tym cierpią ceny akcji na giełdzie, które w 2024 roku straciły prawie 60% wartości.

Warto dodać, że niedawno Intel podjął decyzję o rezygnacji z budowy fabryki w Polsce, co było sporym ciosem dla lokalnego rynku pracy. Inwestycję kilku miliardów dolarów w amerykańskiego giganta rozważa też Apollo Global Management.

Źródło: Intel, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Daniel Chetroni / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw