Osoba pracująca na komputerze biurowym.
LOKOWANIE PRODUKTU: KOMPUTRONIK

Komputer działa zbyt wolno? Jest na to rozwiązanie: swoje kosztuje, ale wystarczy na lata

2 minuty czytania
Komentarze

Czasami dzieje się tak, że nawet pozornie dobry komputer do pracy niedomaga. Albo to my rozwijamy się i potrzebujemy coraz większej mocy obliczeniowej, albo to programy po aktualizacjach zaczynają robić psikusy i żądać np. coraz więcej pamięci RAM. Nawet mając zainstalowany dysk SSD, można to zmienić, jeśli nie chcemy inwestować w zupełnie nowy zestaw komputerowy.

64 GB pamięci RAM zabezpieczy wasz komputer na lata

W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy montować film z wakacji nagrany w 8K, prawda? Odkładając żarty na bok, 64 GB pamięci RAM może przydać się osobom, które intensywnie pracują na komputerze, nie dbając przy tym o higienę liczby otwartych aplikacji i kart w przeglądarce.

Dwie kości pamięci RAM Kingston Fury DDR5 Beast.
Fot. Kingston / materiały prasowe

Przykładowo, 64 GB RAM w mig zużyją programiści pracujący z systemami operacyjnymi w wirtualnych maszynach. Mając uruchomione dwa systemy jednocześnie (bezpieczne, testowe środowisko), musisz przydzielić każdemu z nich konkretną pamięć do wykorzystania.

Jeżeli czujesz, że brakuje w twoim sprzęcie pamięci RAM, 64 GB będzie rozwiązaniem przynajmniej na dekadę. Ten konkretny moduł kosztuje nieco mniej niż 900 złotych, ale to i tak taniej, niż wymiana komputera na nowy.

O czym należy pamiętać przed zakupem takiej pamięci RAM?

Przede wszystkim, nasza płyta główna musi obsługiwać dwie kości 32 GB typu DDR5, bo tak prezentuje się omawiany zestaw od Kingstona. Najłatwiej odnaleźć nazwę naszej płyty głównej za pomocą narzędzia Informacje o systemie lub darmowego CPU-Z.

Fot. Windows 10 / zrzut ekranu

Typ płyty głównej kopiujemy do wyszukiwarki internetowej i tam za pomocą odnalezionej instrukcji lub danych producenta sprawdzamy, jaki typ pamięci RAM można zainstalować (DDR4 lub DDR5). Znajdziemy tam także informacje, jaką częstotliwość obsługuje nasza płyta główna (4800 MHz, 5200 MHz, 5600 MHz, 6000 MHz, 6400 MHz lub 6800 MHz).

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Giulio_Fornasar / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: Komputronik

Motyw