Krzysztof Gawkowski siedzący na scenie z mikrofonem, obok grafika trzech ekranów aplikacji mObywatel 2.0 z informacjami o usługach aplikacji.
LINKI AFILIACYJNE

mObywatel pozwoli wszystkim Polakom opłacać podatki w aplikacji. Jest data

2 minuty czytania
Komentarze

Zaprezentowana niedawno funkcjonalność ePłatności to jedna z najważniejszych zmian w mObywatelu w ostatnim czasie. Podczas wystąpienia na Forum Ekonomicznym w Karpaczu minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowskiujawnił, kiedy rząd planuje zmiany w prawie oraz pełną implementację rozwiązania na terenie całego kraju.

ePłatności w mObywatelu to kolejna duża zmiana

Ministerstwo Cyfryzacji nie zwalnia z rozwojem aplikacji mObywatel ani na chwilę. Projekt, który od samego początku był świetnie oceniany, nieustannie ewoluuje, a zaledwie kilka tygodni temu wdrożono funkcję Bezpieczeni w sieci oraz pokazano, jak w praktyce mają działać opłaty kartą za pośrednictwem ePłatności.

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji / zrzut ekranu

Teraz Krzysztof Gawkowski dodatkowo potwierdził zakładany harmonogram wdrożeń kolejnych zmian, które umożliwią z poziomu aplikacji na uiszczanie opłat urzędowych, w tym podatku od nieruchomości, podatku rolnego bądź leśnego.

Na liście są także i inne opłaty, m.in. ta związana z gospodarowaniem odpadami komunalnymi… czyli innymi słowy – za wywóz śmieci.

Kiedy zapłacimy podatki w mObywatelu?

Podczas wystąpienia w Karpaczu, minister cyfryzacji przypomniał o możliwościach aplikacji, a także wskazał najbliższe rządowe plany w tym zakresie.

Na tę chwilę, program pilotażowy prowadzony jest m.in. w Bydgoszczy, Piasecznie, Gdańsku czy Toruniu (pełna lista urzędów znajduje się na stronie ministerstwa), ale już niebawem ma on zostać rozciągnięty i na pozostałe regiony Polski.

W pierwszej połowie 2025 r. chcemy przeprowadzić niezbędną legislację w tej sprawie, a do końca roku usługa miałaby objąć cały kraj.

Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

To oznacza, że w przeciągu najbliższych kilkunastu miesięcy, mObywatel powinien pozwolić wszystkim Polakom na wygodne opłacanie wybranych podatków oraz rozliczanie opłat. To spore uproszczenie, które stanowi kolejny krok w cyfryzacji administracji krajowej.

Jednocześnie toczą się naturalnie także i prace nad innymi rozwiązaniami, które w nieodległej przyszłości miałyby zostać zaimplementowane w aplikacji. Choć niektóre budzą pewne wątpliwości i obawy – jak chociażby mStłuczka – to nie ulega wątpliwości, że to jeden z nielicznych rządowych projektów, tworzony przez różne ekipy polityczne, który na tle nie tylko europejskim, ale i światowym, wypada bardzo korzystnie.

Przypominamy jednocześnie, że z mObywatel korzystać można zarówno w formie aplikacji, jak i za pośrednictwem przeglądarki – poprzez dedykowany serwis.


Zakupy w sieci? Tylko z odpowiednią apką! To nieoceniona pomoc dla każdego. Jeśli z niej korzystasz, wypełnij naszą ankietę. Dziękujemy!


Źródło: opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Kuba Kwiatkowski / Shutterstock

Motyw