Aby firmy działające w Polsce mogły się rozwijać, muszą dysponować najlepszymi narzędziami teleinformatycznymi dostępnymi na rynku. A na to z kolei są potrzebne pieniądze. Z miłą pomocą przychodzi tu polskie Ministerstwo Cyfryzacji oraz Krajowy Plan Odbudowy (KPO), wraz z solidnymi instrumentami dla przedsiębiorców.
KPO zasili cyfrową transformację firmy – Spis treści
Pieniądze z KPO na cyfrową transformację przyszłości
Sporym sukcesem okazało się podpisanie przez Krzysztofa Gawkowskiego oraz prof. Martę Postułę (pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego) umowy, która przeznaczy z KPO ok. 2,8 mld złotych na cyfrową transformację firm.
Premiowane będą te przedsiębiorstwa, które zadeklarują się na zastosowanie technologii chmurowych, sztucznej inteligencji, Internet Rzeczy (IoT), a także big data.
Transformacja cyfrowa to nie tylko budowanie rozwiązań dla obywateli przez administrację publiczną, to przede wszystkim wzmacnianie możliwości inwestowania w nowe rozwiązania i technologie w całej gospodarce. Wierzę, że dzięki wsparciu, wielu przedsiębiorców zdecyduje się na inwestycje w technologie chmurowe oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji, które wcześniej były odwlekane.
Krzysztof Gawkowski, Minister Cyfryzacji, wypowiedź na Gov.pl
Kiedy będzie można się ubiegać o dofinansowanie?
Nabór wniosków zostanie ogłoszony najpewniej w I. połowie 2025 r., kiedy w życie wejdą przepisy dot. udzielania pomocy publicznej w zakresie KPO. Przedsiębiorcy mogą już teraz zastanowić się nad wydatkami, dzięki przewodnikowi Chmura dla przedsiębiorców, pokazującemu przykładowe zastosowania technologii w firmach.
Jak takie dofinansowanie ma dokładnie wyglądać? To czytamy w wytycznych dla Inwestycji C4.1.1, Wspieranie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw dzięki wykorzystaniu technologii przetwarzania w chmurze:
Wsparcie w formie pożyczki może zostać przyznane wyłącznie na realizację projektów w dziedzinie transformacji cyfrowej, w ramach których co najmniej 30% łącznych kosztów kwalifikowalnych jest związane z infrastrukturą chmurową i usługami przetwarzania w chmurze.
Pozostałe koszty są również bezpośrednio związane z transformacją cyfrową działalności gospodarczej, np. ze zwiększaniem stopnia wykorzystania innych inteligentnych rozwiązań, uwzględniając w szczególności IoT, AI, wirtualną rzeczywistość/rzeczywistość rozszerzoną, blockchain, technologie 3D, cyfrowe bliźniaki, przetwarzanie brzegowe, sieci szkieletowe, HPC/5G itp.
Jednemu beneficjentowi można przyznać maksymalnie 5% łącznego finansowania wypłaconego w ramach Instrumentu. Każdy beneficjent może otrzymać tylko jedną pożyczkę w ramach Instrumentu.
Fragment rządowego postulatu dotyczącego dofinansowań z KPO
Oczywiście cieszymy się, że środki z KPO zasilą także technologiczny rozwój Polski. Co nie zmienia faktu, iż czekamy na więcej szczegółów, łącznie ze startem naboru wniosków w I. połowie 2025 r.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji. Zdjęcie otwierające: Ministerstwo Cyfryzacji / materiały prasowe
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.