Dron na niebieskiej platformie przed nowoczesnym budynkiem z napisem w języku chińskim.
LINKI AFILIACYJNE

Nowy dron ma zasięg ponad 100 km. To pierwsza taka maszyna na świecie

2 minuty czytania
Komentarze

Chińczycy zrobili kolejny krok w stronę dominacji na rynku bezzałogowych statków powietrznych. Sprawcą całego zamieszania jest Tianmushan No. 1 – pierwszy na świecie wielowirnikowy dron napędzany wodorem, który odbył właśnie zakończony sukcesem 100-kilometrowy lot testowy w Hangzhou, w prowincji Zhejiang.

Tianmushan No. 1 – przełomowy dron na wodór

Dron latający na tle nieba i chmur.
Fot. Tianmushan Laboratory / materiały prasowe

Nie od dziś wiadomo, że główną bolączką cywilnych dronów jest ich niewystarczający zasięg oraz problemy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, takich jak niska temperatura. Tianmushan No. 1 został zaprojektowany przez zespół naukowców w laboratorium Tianmushan z myślą o wyeliminowaniu właśnie tych trudności.

Warto zauważyć, że zasilanie nie jest jedynym elementem wyróżniającym bezzałogowca od konkurencji. Jak czytamy w komunikacie prasowym: „Tianmushan No. 1 jest pierwszym masowo produkowanym dronem ze zintegrowaną konstrukcją spadochronu”. 

Na papierze jego statystyki prezentują się imponująco: 19 kg masy własnej, ładowność wynosząca 6 kg oraz zasięg wynoszący 100 km. Tianmushen No.1 ma być gotowy do pracy na wielu frontach. Dron został sprawdzony pod kątem działania na rzecz m.in. ochrony lasów oraz ratownictwa.

Latający dron przed nowoczesnym budynkiem z napisem "Pekin Uniwersytet Aeronautyki i Astronautyki" w otoczeniu ludzi.
Fot. Science and Technology Daily / materiały prasowe

Wielomiesięczne testy chińskiego drona

Co ciekawe, ostatni lot był jednym z kilku testów przeprowadzonych przez naukowców z laboratorium w Tianmushan w ostatnich miesiącach.

W styczniu tego roku dron Tianmushan No. 1 został przetestowany w warunkach ekstremalnie niskich temperatur w Mongolii Wewnętrznej, a w marcu wykorzystano go do kontroli szczelności gazociągu w północnej części prowincji Shaanxi, a pod koniec sierpnia odbył lot testowy na wysokości 4500 metrów w Tybecie.

Laboratorium w Tianmushan zapowiada, że nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa i zamierza dalej pracować na rzecz rozwoju przemysłu lotniczego, co może zwiastować kolejne imponujące projekty w najbliższych latach.

Źródło: tmslab.cn. Zdjęcie otwierające: Tianmushan Laboratory / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw