Budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce.

13 mln osób czeka niespodzianka. ZUS idzie z duchem czasu

2 minuty czytania
Komentarze

Z internetowego portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma korzystać około 13 milionów osób. I większość z nich może się dość mocno zdziwić, kiedy będzie próbowało zalogować się na swoje wirtualne konto. W końcu udało się wprowadzić nowy ekran logowania, a tym samym PUE ZUS przestało istnieć i zastąpione zostało przez eZUS. Poniekąd.

PUE ZUS idzie w odstawkę. eZUS wchodzi do gry

Budynek ZUS z logotypem ZUS.
Fot. Remigiusz Gora / Shutterstock

Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli w skrócie PUE ZUS, powoli odchodzi w niepamięć. Urząd zapowiadał wprowadzenie zmian, ale to debiutują stopniowo. Jedną z nich jest możliwość logowania na nowej stronie. Owszem, nie jest to rewolucja, ale pierwszy krok do szerszych zmian na portalu, który bądźmy szczerzy, wygląda już na mocno przestarzały. W końcu zadebiutował w 2012 roku i ma już swoje lata, choć oczywiście od momentu startu były wprowadzane już modyfikacje.

Docelowo system będzie miał prostą nawigację, intuicyjny interfejs i funkcje dostosowane do potrzeb różnych grup klientów, w tym osób ze szczególnymi potrzebami. Dziś wprowadzone zostały pierwsze zmiany – w sposobie logowania do systemu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, informacja prasowa
Informacja o zmianach zakomunikowana została też na platformie X (dawniej Twitter).

Nowy ekran logowania może być dla niektórych niespodzianką, ponieważ rzeczywiście wygląda nowocześnie. Po zalogowaniu się do systemu widzimy jednak dokładnie to samo, co wcześniej. Nie jest pewne, kiedy nadejdą kolejne zmiany, ale miejmy nadzieję, że niedługo.

Logowanie do portalu

Formularz logowania do eZUS z wyborem metod logowania: login.gov.pl, kwalifikowany podpis elektroniczny, bank współpracujący z ZUS. Po prawej stronie grafika z urządzeniami elektronicznymi i logo eZUS z tekstem zachęcającym do korzystania z usług.
Tak wygląda nowy ekran logowania. Fot. eZUS / zrzut ekranu

Sam proces logowania nie odbiega od tego, co było znane użytkownikom wcześniej. Możemy skorzystać z Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej czy też aplikacji mObywatel, by potwierdzić swoje konto. Można zalogować się także danymi użytkownika, ale przy pierwszej takiej próbie na nowej wersji portalu, możemy zostać poproszeni o zmianę hasła.

Dłonie piszące na klawiaturze laptopa.
Fot. PeopleImages.com – Yuri A / Shutterstock

Nowe będzie musiało składać się przynajmniej z 12 znaków, a dodatkowo do użytkownika zostanie wysłany kod uwierzytelniający. Ten może być dostarczony za pomocą wiadomości SMS lub e-mail. To uzależnione jest od tego, co mamy zaznaczone w profilu.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zdjęcie otwierające: Grand Warszawski / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw