Żółty kabel sieciowy RJ45 leżący na klawiaturze laptopa z wizualizacją przepływu danych w postaci światłowodów.

Światłowód w Polsce dociera do milionów domów. Wkrótce ma być jeszcze lepiej

5 minut czytania
Komentarze

Rozwój sieci multi-światłowodowej w naszym kraju jest widoczny gołym okiem. Przed kilkoma laty ta technologia zarezerwowana była dla nielicznych, a dziś w jej zasięgu jest już 4,2 mln gospodarstw domowych. Jeżeli chodzi o otwarty dostęp do światłowodu hurtowego, te liczby są jeszcze większe i przekraczają 7,5 mln. Jednak wraz z rozwojem, pojawia się coraz więcej wyzwań.

Światłowód w Polsce stale się rozwija

Światłowód z różnokolorowymi refleksami na tle rozmytych źródeł światła.
Fot. asharkyu / Shutterstock

Rynek wyłącznie hurtowych operatorów sieci światłowodowych w Polsce ma zaledwie kilka lat, ale tempo jego rozwoju dowodzi, jak ważną cywilizacyjną i technologiczną zmianę wnosi on do społeczności w różnych regionach kraju. O ile większość inwestycji bazuje na wsparciu ze środków publicznych, o tyle z upływem lat coraz więcej projektów realizowanych jest wyłącznie ze środków własnych operatorów.

Na przestrzeni niespełna dekady zbudowano infrastrukturę światłowodową docierającą do ponad 7,5 mln gospodarstw domowych, znajdujących się w 2,3 mln budynków (dane Fundacji Open Allies). Takie informacje płyną z najnowszego „Raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego 2023” zrealizowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.  

I choć na horyzoncie są kolejne duże inwestycje, głównym celem dla sektora jest obecnie zapełnienie istniejącej już infrastruktury, a zatem wzrost saturacji. Potencjał do rozwoju jest w tym przypadku olbrzymi.

Według FTTH Council Europe do 2028 roku w Unii Europejskiej
i Wielkiej Brytanii liczba użytkowników korzystających ze światłowodu ma wzrosnąć z 90 do 137 mln. W Polsce dynamika wzrostu saturacji ma być jeszcze większa i sięgnie aż 80%. W przyszłość patrzymy więc z dużym optymizmem.

Jacek Wiśniewski, prezes zarządu w firmie Nexera, informacja prasowa

17 tysięcy miejscowości w zasięgu. Wkrótce będzie więcej 

Osoba pisząca na laptopie. Programowanie to miał być zawód przyszłości.
Fot. Korawat photo shoot / Shutterstock

Rok 2023 upłynął dla operatorów hurtowych pod znakiem kolejnego ilościowego skoku inwestycyjnego. Sieć światłowodowa objęła zasięgiem już ponad 17 tys. miejscowości, co daje rok do roku wzrost o 1500 lokalizacji. Autorzy raportu UKE zwracają też uwagę na istotną jakościową zmianę z punktu widzenia odbiorcy końcowego, związaną z popularyzacją multi-światłowodu. W jej ramach operator hurtowy doprowadza sieć multi-światłowodową do poszczególnych posesji
i udostępnia ją wielu dostawcom detalicznym.

Ponieważ technologia ta daje możliwość korzystania z ofert wielu operatorów – wszystkim na równych zasadach – znacząco wzrasta komfort po stronie konsumentów. Mogą oni dowolnie wybierać między najlepszymi dla nich pakietami dostawców telewizji, usług VOD czy telefonii oraz zmieniać ich bez nakładów w infrastrukturę światłowodową. Jest to możliwe, ponieważ multi-światłowód działa w modelu „jeden kabel – wiele usług”.

Rynek multi-światłowodowy, choć nie doczekał się dużej publicznej kampanii promocyjnej, tak jak choćby technologia 5G, systematycznie zwiększa swój zasięg w kraju. Jeszcze kilka lat temu Polska była światłowodową pustynią. Dziś mówimy już o milionach użytkowników, a na mapie wciąż nie brakuje białych plam, które operatorzy hurtowi będą konsekwentnie zapełniać. Z pełnym przekonaniem możemy tu mówić o jednym z najważniejszych i największych projektów związanych z cyfryzacją Polski. A to jeszcze nie koniec. 

Ignacio Irurita, prezes zarządu Fundacji Open Allies i CEO Polskiego Światłowodu Otwartego, informacja prasowa

Łatwiejsze procedury i lepszy dostęp do danych przyspieszą rozwój branży 

Przewody kablowe wystające z ziemi obok budynku.
Fot. Christian Schwier / Shutterstock

Autorzy dokumentu przygotowanego przez UKE wskazują także na bariery stojące przed branżą operatorów hurtowych. Rynek podkreśla m.in. potrzebę ułatwienia dostępu do danych o infrastrukturze już istniejącej. Pozwoli to możliwie najbardziej efektywnie planować inwestycje. Poza tym operatorzy podnoszą, iż czynnikiem wpływającym na harmonogram inwestycji, a więc i ich zyskowność, są skomplikowane procedury oraz zajmujące wiele czasu zgody pozyskiwane od organów administracji publicznej i właścicieli bądź zarządców nieruchomości. Potrzebą, na którą zwracają uwagę, jest także włączenie kwestii telekomunikacyjnych do procedur budowlanych.

Innym wyzwaniem jest wciąż niska świadomość ze strony społeczeństwa, czym jest multi-światłowód oraz jakie konkretne korzyści płyną z przyłączenia się do takiej sieci.

Marta Wojciechowska, prezeska zarządu firmy Fiberhost

W jej opinii rozwiązaniem mogłaby być np. bliższa i sprawniejsza współpraca sektorów prywatnego i publicznego na gruncie komunikacji
i promocji takich innowacji cyfrowych jak właśnie multi-światłowód. Przedstawiciele branży są przy tym jednomyślni, że zniesienie większości z wymienionych barier pozwoliłoby jeszcze mocniej napędzić wzrost rynku i utrzymać dotychczasowe, bardzo wysokie tempo inwestycji.

Wszyscy operatorzy hurtowi mają olbrzymie ambicje, ale także poczucie misji związanej z dalszą rozbudową i wypełnianiem infrastruktury światłowodowej. I choć w optymalnych warunkach wyniki rynku mogłyby być jeszcze lepsze, to w skali rok do roku i tak wykonaliśmy olbrzymi postęp. Jako Nexera, tylko w 2023 roku zwiększyliśmy swój zasięg o tysiąc miejscowości, a liczba gospodarstw domowych, do których docieramy, sięga już ponad 700 tysięcy. Na horyzoncie jest milion i ten cel na przestrzeni kilku najbliższych lat będziemy chcieli zrealizować.

Jacek Wiśniewski, prezes zarządu w firmie Nexera, informacja prasowa

Źródło: informacja prasowa. Zdjęcie otwierające: Canva Photos / Proxima Studio

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw