Zainteresowanie programem „Czyste Powietrze” nie słabnie. Od początku programu złożono ponad 943 000 wniosków i wypłacono dofinansowanie na kwotę ponad 11 miliardów złotych. Drastycznie słabnie jednak zainteresowanie jednym rodzajem źródeł ciepła. Statystyki pokazują wyraźne zmiany w preferencjach dotyczących wybieranych urządzeń.
Pompy ciepła mają konkurencję – Spis treści
Kotły na biomasę coraz popularniejsze, pompy ciepła w odwrocie
Od lipca 2023 roku obserwuje się stały spadek zainteresowania pompami ciepła. W czerwcu 2024 roku stanowiły one zaledwie 26% wszystkich wnioskowanych urządzeń, podczas gdy rok wcześniej było ich dwukrotnie więcej (57%). Jednocześnie od tego samego okresu popularnością zaczęły się cieszyć inne urządzenia grzewcze. Polacy zainteresowali się bowiem kotłami na biomasę. W czerwcu 2024 roku stanowiły one aż 51% wszystkich wnioskowanych urządzeń, podczas gdy rok wcześniej dotyczyło ich zaledwie 16% składanych wniosków.
Czyste powietrze – o czym trzeba pamiętać?
Program Czyste Powietrze to największy w Polsce program antysmogowego, wspierający kompleksową termomodernizację i wymianę nieefektywnych źródeł ciepła. Przeznaczony jest dla właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych domów mieszkalnych lub lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą. W jego ramach można uzyskać nawet do 136 200 złotych bezzwrotnej dotacji.
Ministerstwo przypomina, że od 14 czerwca 2024 r. dotacja z programu „Czyste Powietrze” na pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet może być udzielona tylko wtedy, gdy urządzenie wpisane jest na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Obecnie jest na niej 1987 pomp ciepła.
Co więcej, od tego samego dnia obowiązuje jeszcze jedna zasada – w przypadku kupna i montażu pompy ciepła z dotacją z tego programu obowiązkowo należy wykonać audyt energetyczny. Można na to dostać dodatkową dotację do 1 200 zł.
Uwielbiasz zakupy online i korzystasz z aplikacji zakupowych? Podziel się tym z nami, wypełniając ankietę. Dziękujemy!
Źródło: ŚwiatOZE. Zdjęcie otwierające: alexgo.photography / Shutterstock
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.