CBA. Oznaka Centralnego Biura Antykorupcyjnego obok ogłoszenia o pracę na stanowisko Młodszego Specjalisty ds. Cyberbezpieczeństwa.
LINKI AFILIACYJNE

Sprawdź, czy możesz pracować w CBA. Szokujące wymagania agencji

3 minuty czytania
Komentarze

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) zostało powołane do zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym. Agencja rządowa zatrudnia w tym celu ponad 1300 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, którzy są wysokiej klasy profesjonalistami w dziedzinach związanych z realizacją zadań służby.

Zarówno zarobki, jak i wymagania dla kandydatów są w części jawne – możemy podglądnąć je na portalach z ofertami o pracę. Niektóre z nich zawierają naprawdę szokujące wymagania…

Naszywka na mundurze z logo Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA).
Fot. cba.gov.pl

Praca w CBA tylko dla prymusów

Sprawdźmy pierwszą lepszą ofertę pracy od CBA i zerknijmy na wymagania na stanowisko młodszego kierownika projektów IT – tutaj CBA oferuje pracę stacjonarną w Warszawie i umowę o pracę na pełny etat za 5500-7700 złotych brutto miesięcznie (stała podstawa wynagrodzenia + premia za wyniki + trzynasta pensja + delegacje + nadgodziny).

Wśród wymagań wymieniono m.in. dobrą znajomość tradycyjnych i zwinnych metodyk prowadzenia projektów oraz szeroką wiedzę dotyczącą zagadnień IT, zarówno rozwiązań sprzętowych i software’owych, a także nieskazitelną postawę moralną, obywatelską i patriotyczną.

Nie sposób nie zauważyć punktu dotyczącego wyników uzyskanych na studiach: CBA chce zatrudnić osoby, które legitymują się wykształceniem wyższym, oceną na dyplomie: bardzo dobry lub w trakcie studiów, a także średnią ocen za ostatni semestr większą niż 4,7.

Takie same stawki i wytyczne znajdziecie w ofercie na stanowisko młodszego specjalisty wsparcia IT/GSM, choć oczywiście inny zakres obowiązków wymagał będzie znajomości innych technologii. Niemniej wysoką średnią musicie wykazać się, startując również na stanowisko młodszego specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa oraz młodszego inżyniera danych/data scientist.

Dodajmy, że wcześniej wśród oferowanych kandydatowi benefitów znalazł się „szacunek przełożonych”. To rodzi pytanie, co takiego musiało w strukturach Biura się zadziać, że postanowiono taki punkt umieścić w ofertach pracy (został już usunięty).

Fot. Make Life Harder / Instagram, zrzut ekranu

Ogłoszenia o pracę, które stały się wiralem

Pracodawcy mogą mieć określone oczekiwania względem kandydatów do pracy. Jednak, po pierwsze, wysokie wymagania powinny iść w parze z wynagrodzeniem i benefitami, a po drugie powinny być sensowne. Jeśli CBA chce przyciągnąć najlepszych studentów i absolwentów, to musi celować w znacznie wyższe stawki.

Nawet jeśli mówimy o pracy na poziomie juniora, to za 4079 zł na rękę miesięcznie (maksymalnie 5579 zł netto) warunki nie są zachęcające. Zwłaszcza jeśli potencjalny kandydat ma się za te zarobki utrzymać w Warszawie.

Tabliczka z napisem "Centralne Biuro Antykorupcyjne" i godłem Polski na ścianie budynku.
Fot. MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock

Jeśli mimo to chcielibyście aplikować do pracy w CBA, musicie mieć świadomość, że postępowanie kwalifikacyjne w stosunku do kandydata obejmuje:

  • Badania wstępne.
  • Złożenie podania o przyjęcie do pracy.
  • Sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych.
  • Przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Badania psychologiczne mające na celu określenie predyspozycji intelektualnych i osobowościowych.
  • Przeprowadzenie badania poligraficznego mającego na celu sprawdzenie przydatności kandydata do pracy na danym stanowisku.
  • Postępowanie sprawdzające, określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Źródło: Pracuj.pl, cba.pl. Zdjęcie otwierające: cba.gov.pl / materiały prasowe, montaż własny


Zakupy w sieci? Tylko z odpowiednią apką! To nieoceniona pomoc dla każdego. Jeśli z niej korzystasz, wypełnij naszą ankietę. Dziękujemy!


Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw