Skończyły się czasy, kiedy laptopy do nauki kojarzyły się z czymś monotonnym. Skok technologiczny sprawił, że takie sprzęty potrafią nie tylko wyglądać efektownie, ale przede wszystkim dawać samym użytkownikom coś więcej. Odpowiednio wyposażony laptop potrafi bowiem przyśpieszyć sam proces nauki, ale także i wiele ułatwić, jeżeli chodzi o samą organizację spotkań. Obecnie laptopy do nauki to prawdziwe kombajny wypełnione po brzegi wartościowymi funkcjami i najlepsze jest to, że wcale nie muszą kosztować fortuny.
Spis treści
Nauka może i powinna być ekscytująca
Czasy, kiedy nauka odbywała się w domowym zaciszu z pomocą samych książek, już dawno za nami. Oczywiście dalej mamy szansę dowiedzieć się w ten sposób bardzo dużo, ale sam proces nauki i przyswajania wiedzy można też sobie ułatwić. Co więcej, ten proces powinien być ekscytujący.
Potrzebne są do tego tylko odpowiednie narzędzia, które na szczęście są dziś dostępne w bardzo prosty sposób. Wiele zmieniło na tym polu AI, czyli sztuczna inteligencja – algorytmy są w stanie przyśpieszyć proces nauki w znacznym stopniu, a szczególnie wtedy, kiedy wiemy, jak właściwie podejść do tematu.
Jeżeli nasz laptop do nauki wyposażony będzie w kartę NVIDIA GeForce RTX 4060 (lub szybszą), to można korzystać z asystenta ChatRTX. To narzędzie, które może ułatwić kwestię ogarniania notatek czy harmonogramu zajęć, ponieważ wykorzystywane są tylko lokalne dane, a więc te bezpośrednio dostępne na komputerze.
Wystarczy poprosić ChatRTX o wyciągnięcie najważniejszych informacji z wykładu, by mieć wszystko na wyciągnięcie ręki. Można też spokojnie tworzyć grafiki na potrzeby prezentacji, co z pewnością docenią nauczyciele oraz wykładowcy akademiccy. Szczególnie że wszystko to możemy robić offline. Moc AI wykorzystywana jest w większej liczbie obszarów, jeżeli korzysta się z laptopów z kartami NVIDIA na pokładzie.
Kreatywność, nauka i rozrywka – tym dziś są laptopy do nauki
ChatRTX to tylko jedna z możliwości, która może wspomóc naukę. NVIDIA wykorzystuje również techniki Max–Q, które dzięki mocy AI optymalizują wydajność, ale także czas pracy laptopa na baterii czy nawet jego głośności. Urządzenia korzystające z Max–Q, nowej architektury Ada Lovelace i mające na pokładzie karty NVIDIA GeForce RTX z serii 40 przynoszą nie tylko nowości systemowe, ale również te związane z wymiarami sprzętu. Te laptopy stały się lżejsze i cieńsze, co oczywiście lepiej wpływa na samą mobilność laptopa. Dzięki temu możemy go zabierać ze sobą wszędzie i nie będzie nam ciążył w plecaku czy torbie.
AI przynosi także więcej możliwości, jeżeli chodzi nie tylko o naukę, ale i rozbudzanie kreatywności. Dobrym przykładem będzie platforma NVIDIA Studio, która pozwala na optymalizację samych narzędzi i programów graficznych tak, by działały jeszcze wydajniej, a tym samym nie ograniczały nas w naszej pracy kreatywnej. Sama sztuczna inteligencja, dzięki rozwiązaniom od NVIDIA, potrafi wiele usprawnić podczas samej pracy oraz nauki. I to nawet w obszarach, o których wcześniej mogliśmy nie pomyśleć.
Narzędzie NVIDIA Broadcast wpływa na polepszenie jakości podczas spotkań online i transmisji na żywo, ale także usuwa szumy z otoczenia i może generować wirtualne tło. W przypadku nauki zdalnej, czy po prostu spotkania firmowego, nie będziemy więc rozpraszani, a damy radę skupić się na meritum (a nie na tym, by poprawiać jakość obrazu czy dźwięku). RTX Video wykorzystuje algorytmy AI do wyostrzania filmów odtwarzanych w przeglądarkach Chrome oraz Edge.
W tym wszystkim nie powinno się zapominać także o tym, że NVIDIA kojarzona jest głównie z segmentem podzespołów dla graczy. Także takie laptopy dla uczniów pozwalają na to, by trochę od tej nauki odpocząć. Jednym z największych udogodnień, ale i przełomów ostatnich lat, jest technika DLSS 3, zwiększająca dzięki AI wydajność w grach. Tym samym te wyglądają i działają płynniej, co można już obserwować nawet w tegorocznych hitach Black Myth: Wukong czy Star Wars: Outlaws.
Nie można też pominąć NVIDIA Reflex, a więc techniki pozwalającej na zmniejszanie opóźnień systemowych, ale i zwiększania samej responsywności w grach. Wisienką na torcie będzie NVIDIA Battery Boost, czyli funkcja wydłużająca czas pracy na baterii niemal dwukrotnie.
Laptopy wyposażone w układy NVIDIA to więc wielka moc obliczeniowa, która może być wykorzystywana nawet w aplikacjach typu STEM (naukowych, technicznych, inżynieryjnych i matematycznych), jak i w codziennej pracy, nauce i w szybkiej partyjce w grze.
Laptopy do nauki i nie tylko
Lenovo LOQ
15,6-calowy wyświetlacz IPS z rozdzielczością 1920 × 1080 pikseli sprawdzi się nie tylko przy tworzeniu notatek, ale także do najnowszych gier (odświeżanie 144 Hz). Do tego oczywiście NVIDIA GeForce RTX 4050 na pokładzie, a na dokładkę ośmiordzeniowy procesor AMD Ryzen 7 oraz 24 GB RAM.
Gigabyte G5
Karty NVIDIA w połączeniu z procesorem Intel Core i7 13. generacji sprawdzają się doskonale, a do tego dochodzi 15,6-calowy wyświetlacz z odświeżaniem 144 Hz (1920 × 1080 pikseli). Sprzęt wygląda dość klasycznie, ale ma elementy świadczące o tym, że to zarówno laptop do nauki, jak i do gier. Klawiatura numeryczna, Wi-Fi 6e i wsparcie Dolby Atmos to elementy, które robią z tego laptopa twardego zawodnika.
MSI Katana 17
Ponad 17-calowy wyświetlacz z rozdzielczością Full HD i odświeżaniem 144 Hz sprawdzi się w każdym zadaniu. Karta od NVIDIA pozwoli na korzystanie niemal ze wszystkich możliwości AI, a przy tym sprawi, że gry będą prezentowały się zjawiskowo. Ray Tracing i DLSS 3 wyciągną z każdego tytułu maksimum. To laptop, który spokojnie będzie w stanie pracować pod dużym obciążeniem.
Acer Nitro 5
NVIDIA GeForce RTX 4060 w połączeniu z procesorem Intel Core i5 to potężny i przede wszystkim ciekawie prezentujący się sprzęt. Odpowiada za to czterostrefowe podświetlanie klawiatury, ale mamy tutaj również specjalnie zaprojektowany system chłodzenia. Matowa powierzchnia wyświetlacza (15,6 cala, 1920 × 1080 pikseli, odświeżanie 144 Hz) pozwoli na pracę nawet wtedy, kiedy będzie towarzyszyło nam intensywne światło.
MSI GF63
Wąskie ramki wokół 15,6-calowego wyświetlacza będą przydatne przy codziennym wykonywaniu obowiązków, dając poczucie większego obszaru roboczego. NVIDIA GeForce RTX 4050, Intel Core i5 i 16 GB RAM to zestaw, który pozwoli na bezstresową pracę i rozrywkę nawet przy wymagających programach oraz grach.
Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: NIKCOA / Shutterstock
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.