Sztuczna inteligencja jest dostępna na pokładzie coraz większej liczby smartfonów. Recenzja OPPO Reno12 FS 5G pokaże, że smartfon oferuje więcej, niż tylko względnie tani dostęp do AI. Czym jeszcze wyróżnia się testowane urządzenie?
Recenzja OPPO Reno12 FS 5G. Spis treści
Najważniejsze cechy ze specyfikacji
OPPO Reno12 FS 5G
Wyświetlacz
6,67” OLED
1080 x 2400 pikseli
Procesor i pamięć
Dimensity 6300
512 GB, 12 GB RAM-u
Główny aparat
50 Mpx, f/1,8; 76°
Akumulator
5000 mAh
45 W ładowanie
Zalety
- wyróżniający się design i niezła jakość wykonania
- ciekawie wyglądająca dioda powiadomień
- dobry ekran o przyzwoitej jasności
- liczne funkcje AI
- 512 GB pamięci
Wady
- ubogi zestaw sprzedażowy bez ładowarki, czy etui
- mnóstwo zbędnych aplikacji
OPPO Reno12 FS 5G w kilku zdaniach
Jeden z najtańszych nowych smartfonów z dostępem do narzędzi AI. Sprzęt oferuje ciekawy design i bardzo dobry wyświetlacz.
Zestaw OPPO Reno12 FS 5G
OPPO Reno12 FS 5G przychodzi do klientów w pudełku typowym dla smartfonów producenta. Zawartość jest taka sama jak w niedawno recenzowanym OPPO Reno12 Pro 5G z nieco wyższej półki cenowej. Wewnątrz estetycznego kartonu można znaleźć telefon, przewód do ładowania zakończony USB typu A do USB typu C oraz szpilkę do wysuwania tacki SIM i krótką instrukcję.
Potencjalni nabywcy sprzętu muszą oddzielnie wyposażyć się w etui, czy kostkę do ładowania. Niestety model Reno12 FS 5G jest dość kapryśny, jeśli chodzi o ładowanie, przez co najlepiej zdecydować się na akcesorium producenta. Więcej o tym mankamencie przeczytasz w dalszej części materiału.
Budowa i jakość wykonania OPPO Reno12 FS 5G
Testowany model jest przedstawicielem średniej półki cenowej. Nowości z tego segmentu często oferują ciekawy design i właśnie tak jest w tym przypadku. Urządzenie w większości wykonano z tworzywa sztucznego, natomiast tylny panel może się podobać. Intensywny pomarańczowy przechodzi w praktycznie biały kolor w górnej części. Całość przełamuje ciekawy wzór, który mieni się w słońcu.
Na dole obudowy znalazło się logo producenta, symbole i oznaczenia. Przy górnej krawędzi znalazła się spora wyspa aparatów, którą ozdabia kolorowa dioda powiadomień w kształcie okręgu. Ten element przypomina mi nieco diodę w Infinix Note 40 Pro+ 5G. Wyspa nie wystaje mocno, a smartfon praktycznie nie buja się na płaskich powierzchniach.
Producent postawił na krawędzie z tworzywa sztucznego o błyszczącym wykończeniu. Z daleka wygląda to nieźle, natomiast po wzięciu w dłoń czuć, że nie jest to materiał premium. Powierzchnia zbiera odciski palców jak magnes. Zdecydowanie nie jestem fanem takiego wykończenia. Matowa ramka w dużo tańszym HMD Pulse Pro sprawia lepsze wrażenie.
Na górnej krawędzi widać otwór mikrofonu i małą maskownicę głośnika. Lewy bok jest idealnie gładki, a na prawym znalazły się klawisze regulacji głośności i przycisk blokady ekranu. Na spodzie można dostrzec maskownicę głośnika, wejście do ładowania, otwór mikrofonu i tackę na kartę SIM.
Doceniam, że smartfon wykorzystuje głośniki stereo. W brzmieniu nie brakuje przestrzeni, natomiast średniak OPPO gra dość płasko. Mimo to Reno12 FS 5G nadaje się do oglądania filmów na YouTube czy seriali w serwisach streamingowych.
Przód smartfona przykrywa warstwa szkła hartowanego, na które fabrycznie przyklejono folię ochronną. Grubość ramek jest typowa dla przedstawiciela średniej półki cenowej. W górnej części można zobaczyć wycięcie na aparat selfie.
Wyświetlacz OPPO Reno12 FS 5G
W konstrukcji producent wykorzystał niezłej jakości 6,67-calowy panel OLED. Ekran pracuje w rozdzielczości FullHD+ (1080 x 2400 pikseli) i oferuje 120 Hz odświeżania. Czerń jest głęboka, a kolory nasycone. Kąty widzenia prezentują się przyzwoicie i jest to dobry panel do konsumpcji treści. Jasność szczytowa wynosi do 1200 nitów. Czytelność w letnim słońcu nie była dużym problemem.
Akumulator OPPO Reno12 FS 5G
Producent wyposażył model Reno12 FS 5G w typowy, całkiem pojemny akumulator 5000 mAh. Przy mało wymagającym użytkowaniu, dwa dni działania są w zasięgu smartfona. Wymagający użytkownicy bez problemu powinni osiągnąć pełny dzień pracy. Oglądanie wideo na YouTube (około 50% jasności, Wi-Fi) przez dwie godziny wykorzystało około 8% baterii.
Testowany model OPPO jest w stanie przyjąć prąd o mocy 45 watów. W takim scenariuszu ładowanie do pełna powinno trwać 71 minut. Niestety jest to możliwe jedynie przy użyciu ładowarki SUPERVOOC 2.0. Mocne ładowarki w uniwersalnym standardzie Power Delivery nie są w stanie zapewnić dużej mocy.
Niestety nie mam kostki OPPO, a test przeprowadziłem na 90-watowej ładowarce od laptopa. 50% zobaczyłem po 61 minutach. Na pełne ogniwo musiałem poczekać ponad 2 godziny.
Aparaty OPPO Reno12 FS 5G
W tylnej części smartfona wyróżnia się imponująca wyspa aparatów. Główny obiektyw to 50 Mpx jednostka o przysłonie f/1,8. Użytkownik skorzysta też z 8 Mpx ultraszerokiego kąta. Zestaw zamyka zbędny, 2-megapikselowy obiektyw makro.
Aplikacja jest typowa. Oferuje dobrze posegregowane tryby i łatwy dostęp do najważniejszych ustawień. Doceniam obecność trybu pro, w którym można ręcznie dostosować wiele parametrów.
Jakość zdjęć
W dobrych warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą poprawnie. Ostrość jest w punkt, a wszystkie parametry są dobrze dobierane. Momentami kolory wydają się nieco blade, natomiast te można poprawić w edytorze. W dobrych warunkach byłem zadowolony z możliwości fotograficznych OPPO Reno12 FS 5G.
Nocą widać zauważalny spadek jakości. Rezultaty z ultraszerokiego kąta rozczarowują, bo brakuje ostrości i szczegółów. Obiektyw główny radzi sobie nieco lepiej, a po skorzystaniu z trybu nocnego fotki są znośne.
32-megapikselowy aparat seflie daje radę. Fotki w dzień są dobre, a tryb portretowy nieźle radzi sobie z rozmywaniem tła. Zdjęcia w nocy są całkiem przyzwoite.
Smartfon jest w stanie rejestrować wideo w maksymalnie FullHD (1920 x 1080 pikseli) w 60 klatkach na sekundę. Filmy w 30 klatkach na sekundę wyglądają nieźle. Po włączeniu wyższej płynności smartfon ma problemy ze stabilizacją. Nocą urządzenie czasami gubi ostrość.
Oprogramowanie i wydajność OPPO Reno12 FS 5G
Testowane urządzenie działa pod kontrolą aktualnego systemu Android 14 z nakładką Color OS 14. Możliwości personalizacji stoją na wysokim poziomie, a wygląd interfejsu jest typowy dla systemów chińskich producentów. Nie podoba mi się jednak, że po wyjęciu z pudełka użytkownik zobaczy blisko 20 zbędnych programów i gier.
OPPO Reno12 FS 5G to prawdopodobnie najtańszy smartfon z dostępem do funkcji AI. Większość z funkcji jak transkrypcja i podsumowanie nagrań nie obsługuje języka polskiego. Całkiem przydatna jest za to Gumka AI, czyli narzędzie do usuwania osób i obiektów ze zdjęć.
Niedawno wprowadzoną nowością jest Studio AI. Aplikacja pozwala generować portrety w różnych stylach na podstawie przesłanych fotek. Efekty faktycznie mogą się podobać. Należy jednak pamiętać, że obliczenia AI są wykonywane w chmurze. Ja na wygenerowanie portretu króla disco musiałem poczekać około 30 sekund.
Jedno generowanie zużywa 10 monet. Użytkownik na starcie dostaje ich 5000 (ważnych przez rok), więc może stworzyć 500 portretów. Aktualnie jedynym sposobem na zdobycie punktów jest codzienne logowanie, które daje 10 monet.
Moc obliczeniową dostarcza MediaTek Dimensity 6300. Układ współpracuje z 12 GB RAM-u, a użytkownik na pliki dostaje imponujące 512 GB. Wydajność urządzenia jest typowa dla średniej półki cenowej. Sporadycznie można zobaczyć małe przycięcie, natomiast przez większość czasu smartfon działa bez zastrzeżeń.
Wydajność układu nie imponuje, ale za to sprzęt nie nagrzewa się zbytnio nawet pod obciążeniem. 45 minut stres testu sprawiło, że smartfon zrobił się lekko ciepły.
Specyfikacja techniczna i cena OPPO Reno12 FS 5G
W momencie publikacji recenzji za Reno12 FS 5G trzeba zapłacić 1499 zł. Biorąc pod uwagę funkcje AI i niezłe wyposażenie (w tym 512 GB pamięci) wycena nie jest zła. Największym problemem jest brak ładowarki w zestawie. Żeby szybko uzupełnić energię, użytkownik musi dokupić kostkę SUPERVOOC 2.0.
Pełna specyfikacja techniczna OPPO Reno12 FS 5G
Dane techniczne odpowiadają półce cenowej urządzenia. Warto docenić zapas pamięci (także operacyjnej) i uszczelnioną konstrukcję, co potwierdza certyfikat IP64.
PODZESPOŁY | SZCZEGÓŁY |
System | Android 14 ColorOS 14.0.1 |
Ekran | 6,67” OLED częstotliwość odświeżania do 120 Hz 1080 x 2400 pikseli jasność szczytowa do 1200 nitów |
Procesor | MediaTek Dimensity 6300 |
RAM | 12 GB |
Pamięć wewnętrzna | 512 GB |
Aparaty | Aparaty tylne: 50 Mpx aparat główny f/1,8; 76° 8 Mpx ultraszeroki kąt f/2,2; 112° 2 Mpx makro Aparat przedni: 32 Mpx, 90° |
Łączność | 5G + Wi-Fi 5 + Bluetooth 5.3 |
Inne | czytnik linii papilarnych, IP64 |
Bateria | 5000 mAh 45 W ładowanie SUPERVOOC 2.0 |
Wymiary | 163,1 × 75,8 × 7,76 mm |
Waga | 187 g |
Recenzja OPPO Reno12 FS 5G. Podsumowanie i nasza opinia
OPPO Reno12 FS 5G to udany średniak. Urządzenie oferuje przydatne narzędzia AI, ciekawe wzornictwo i bardzo dobry ekran. Dużym atutem jest pojemna pamięć i uszczelniana konstrukcja. Możliwości fotograficzne również prezentują się całkiem przyzwoicie.
W mojej ocenie największym minusem jest ubogi zestaw sprzedażowy. Przeszkadzać może też „zaśmiecony” system, natomiast zbędne apki na szczęście można odinstalować.
Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl
Produkt na okres testów został udostępniony przez firmę OPPO. Dostawca nie miał wpływu na treść materiału – prezentowana opinia jest niezależnym i subiektywnym poglądem autora tekstu. Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.