W związku ze zmianami w programie dopłat Mój Elektryk, samochody elektryczne przestają się Polakom opłacać. Powodów jest więcej – wzrost cen za energię elektryczną oraz niewystarczająca infrastruktura ładowania sprawiają, że elektromobilność znacząco wyhamuje.
Samochody elektryczne w Polsce – Spis treści
Samochody elektryczne: sprzedaż w Polsce znacząco hamuje
Samochody elektryczne przestają być opłacalne w Polsce z kilku powodów. Przede wszystkim rosnące ceny energii elektrycznej, które wynikają głównie z wysokiego udziału węgla w polskiej energetyce, sprawiają, że koszty ładowania samochodów stają się coraz wyższe. W efekcie różnica w kosztach użytkowania między autami elektrycznymi a spalinowymi się zmniejsza.
Dodatkowo ograniczona infrastruktura ładowania w Polsce, zwłaszcza publiczne stacje, które są drogie i jest ich nadal stosunkowo mało, zniechęca do zakupu elektryków.
Kłopoty mają również producenci baterii do samochodów elektrycznych. Podwrocławska fabryka LG Energy Solutions rozważa rozwój w kierunku magazynowana energii ze względu na drastyczny spadek w popycie na elektryki. Jak czytamy w Rzeczpospolitej, według firmy AutomotiveSuppliers.pl, w tym roku prognozowany jest 38% spadek sprzedaży tych komponentów.
Zmiany w programie dopłat odbija się na sprzedaży
Teraz elektromobilność w Polsce wyhamuje jeszcze bardziej. Wszystko dlatego, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu naboru w programie Mój elektryk. Nabór wniosków o dofinansowanie leasingu pojazdów będzie wznowiony z wykorzystaniem nowego źródła finansowania dopiero w 2025 r.
Jak informuje Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PZPM), to przedsiębiorcy kupują ponad 80% wszystkich samochodów elektrycznych w Polsce, a leasingi finansują prawie 70% z nich.
Warto także zauważyć, że w Polsce, pomimo wcześniejszych zachęt do elektryfikacji transportu, brak długoterminowej strategii i stabilnych ulg podatkowych wpływa negatywnie na dalszy rozwój rynku pojazdów EV. To wszystko sprawia, że samochody elektryczne tracą na atrakcyjności ekonomicznej, a w dłuższej perspektywie mogą przestać być opłacalne.
Z tego względu zarówno firmy, jak i konsumenci zaczynają rozważać powrót do pojazdów spalinowych lub hybrydowych, które obecnie oferują korzystniejszy bilans kosztów.
Źródło: Rzeczpospolita, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Kasto / Depositphotos
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.