Żarówka na tle banknotów polskich złotych.
LINKI AFILIACYJNE

Porównywarka cen prądu już działa. Może pomóc obniżyć rachunki

2 minuty czytania
Komentarze

Na początku sierpnia pisaliśmy o nowym narzędziu, które pomoże nam wybrać najkorzystniejszego dostawcę prądu. Urząd Regulacji Energetyki zaplanował je na 2024 rok. Spieszymy poinformować, że internetowa porównywarka cen prądu stała się już faktem. Regulator udostępnił porównywarki ofert na sprzedaż energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych i mikroprzedsiębiorców.

internetowa porównywarka cen prądu. Strona Urzędu Regulacji Energetyki, widoczna reklama elektronicznego kalkulatora cen energii i linki do pobrania porównywarki ofert sprzedawców energii.
Internetowa porównywarka cen prądu. Fot. URE / zrzut ekranu

Jakie dane udostępnia internetowa porównywarka cen prądu?

Nowelizacja Prawa energetycznego z 7 września 2023 r.[1] zobligowała Regulatora do przygotowania porównywarek zawierających wszystkie dostępne oferty sprzedaży energii, które są adresowane do gospodarstw domowych oraz mikroprzedsiębiorców o przewidywanym rocznym zużyciu poniżej 100 MWh. I takie właśnie dane zostały opublikowane na stronach Urzędu Regulacji Energetyki.

Porównywarki ofert na sprzedaż energii dla gospodarstw domowych i mikroprzedsiębiorców są dostępne na stronie maszwybor.ure.gov.pl. W porównywarce znalazła się również oferta z ceną dynamiczną.

Należy podkreślić, że publikowane są wyłącznie ceny sprzedaży energii elektrycznej. Nie obejmują one natomiast kosztów związanych z dystrybucją i przesyłaniem energii, które są zawarte w taryfach dystrybucyjnych.

Jak z niej skorzystać?

Obecnie porównywarki mają postać zestawień Excel, gdzie szczegółowo przedstawiono dostępne na rynku oferty taryfowane (z cenami stałymi i strefowymi), a także oferty wolnorynkowe z cenami stałymi, indeksowanymi i dynamicznymi. Jest tu też możliwość przeszukiwania i sortowania ofert według wszystkich istotnych kryteriów, np.:

  • nazwy sprzedawcy,
  • typu oferty,
  • obszaru i terminu jej obowiązywania,
  • cen energii,
  • okresu wypowiedzenia umowy,
  • wysokości kar za przedterminowe zakończenie umowy.
Linia wysokiego napięcia na tle nieba z białymi chmurami.
Fot. pollapats / Shutterdstock

Warto też zaznaczyć, że nie wszystkie oferty zawarte w porównywarce są dostępne dla każdego odbiorcy. O ich dostępności może decydować m.in. lokalizacja punktu poboru energii, posiadanie licznika zdalnego odczytu (co w szczególności dotyczy ofert z ceną dynamiczną), czy okoliczność bycia prosumentem.

Co jeszcze znajdziecie na stronie?

Strona opisuje również związane z wyborem dostawcy prawa konsumentów oraz opisuje, na co uważać, jeśli się na taki krok zdecydujemy. Przybliża też procedury związane z pierwszą oraz kolejną zmianą sprzedawcy. Podaje też numery infolinii, na które można dzwonić, aby uzyskać porady i informacje dotyczące zmiany sprzedawcy prądu.

Mężczyzna w kasku ochronnym i przezroczystej przyłbicy odczytuje licznik elektryczny przy pomocy śrubokręta.
Fot. Portland General Electric / Flickr.com

Źródło: URE. Zdjęcie otwierające: Konektus Photo / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw