Nowoczesny i wydajny router stanowi ważne ogniwo w pracy, rozrywce i działaniu ekosystemu smart home. TP-Link Archer BE800 to zaawansowane rozwiązanie, które poza imponującym zasięgiem oferuje też najnowszy standard Wi-Fi 7.
Sprawdzam TP-Link Archer BE800. Spis treści
Zestaw TP-Link Archer BE800
W moje ręce trafił nowoczesny router TP-Link Archer BE800. Jest to trzypasmowy router Wi-Fi 7, oferujący imponujące możliwości. Bardzo dobrze prezentuje się też zestaw. W dobrze zabezpieczonym pudełku można znaleźć główne urządzenie, wysokiej jakości przewód Ethernet i długi, dwuczęściowy przewód zasilający. Zawartość jest wystarczająca do konfiguracji sprzętu.
Specyfikacja TP-Link Archer BE800
TP-Link Archer BE800 nie tylko oferuje nowoczesny design. Producent wyposażył urządzenie w najnowsze technologie jak Wi-Fi 7 o prędkości do 19 Gb/s i wysoką kompatybilność z innymi urządzeniami Wi-Fi.
PODZESPOŁY | SZCZEGÓŁY |
Prędkości sieci Wi-Fi | 6 GHz: 11520 Mb/s (802.11be) 5 GHz: 5760 Mb/s (802.11be) 2,4 GHz: 1376 Mb/s (802.11be) |
Zasięg sieci Wi-Fi | 8 optymalnie ustawionych anten |
Tryby pracy | Tryb routera i punktu dostępowego |
Funkcje zaawansowane | Multi-Link Operation (MLO) Szerokość kanału 320 MHz 4K-QAM Multi-RU Obsługa EasyMesh Współpraca z Alexą i Asystentem Google Sieć IoT |
Ochrona sieci | SPI Firewall Kontrola dostępu Wiązanie adresów IP i MAC Application Layer Gateway |
Szyfrowanie sieci Wi-Fi | WPA WPA2 WPA3 WPA/WPA2-Enterprise (802.1x) |
Porty Ethernet | 1 port USB 3.0 Obsługiwane typy partycji: NTFS, exFAT, HFS+, FAT32 Obsługiwane funkcje: Serwer FTP Serwer Mediów Serwer Samba |
Wymiary | 96 × 302 × 262,5 mm |
Zawartość opakowania | Archer BE800 Zasilacz Kabel RJ45 Ethernet Instrukcja szybkiej instalacji |
Wygląd i jakość wykonania
Model Archer BE800 prezentuje się nowocześnie, ale powinien pasować do każdego typu wystroju. Dwie kontrastujące pokrywy i czarny środek przypomina mi nieco konsolę PlayStation 5 i taki design zdecydowanie może się podobać. Z przodu znalazły się trzy przyciski do kontroli urządzenia. Wyżej można dostrzec prosty, ale efektowny wyświetlacz, nad którym użytkownik ma pełną kontrolę.
Dużo dzieje się też z tyłu konstrukcji. Użytkownik dostaje bogatą gamę portów. Wśród nich można wyróżnić jeden 10 Gb/s WAN/LAN, jeden port Combo 10 Gb/s SFP+/RJ45 WAN/LAN, a także cztery 2,5 Gb/s LAN. Poniżej dzięki USB 3.0 można podłączyć nośnik danych. Obok producent umieścił włącznik, przycisk do resetu i złącze zasilania.
Konfiguracja
Urządzenia TP-Link są niezwykle proste w konfiguracji. Nawet osoba bez doświadczenia z tematem sieci i routerów poradzi sobie z ustawieniem modelu Archer BE800. To tego przyda się aplikacja TP-Link Tether dostępna na systemy Android i iOS. Oprogramowanie szczegółowo przeprowadza użytkownika przez proces konfiguracji.
Archer BE800 trzeba podłączyć do prądu, a przewód Ethernet należy połączyć z modemem. Następnie na ekranie we frontowej części urządzenie wyświetli się napis „Hi”, po czym można połączyć się z urządzeniem. Później użytkownika czeka kilka prostych kroków, w tym ustawienie haseł dla poszczególnych pasm. Po kilku minutach sprzęt powinien być gotowy do pracy.
Bezkompromisowy zasięg Wi-Fi 7
Producent w górnej części urządzenia zastosował osiem anten o imponującym zasięgu. Wi-Fi idealnie pokrywa powierzchnię około 150-metrowego mieszkania, a z internetem mogę połączyć się nawet na podwórku. Technologie Wi-Fi 7 obsługuje prędkości nawet do 19 Gb/s.
W odległości około 20 metrów (i dwóch ścian) od routera względem prywatnego sprzętu z Wi-Fi 5 obserwowałem dwukrotnie większe transfery. Wartości pobierania i wysyłania bardzo zbliżyły się do parametrów zapewnianych przez mojego dostawcę internetu. Warto docenić też dużą pojemność sieci, a także niskie wartości opóźnienia. Komputery stacjonarne czy konsole warto podłączyć przewodowo do jednego z licznych portów.
Przyjazna i użyteczna aplikacja
Aplikacja TP-Link Tether sprawdza się nie tylko przy pierwszej konfiguracji urządzenia. Oprogramowanie jest proste, ale daje mnóstwo funkcji. Strona główna pokazuje podstawowe parametry urządzenia jak aktualne prędkości, stan sieci, czy podłączone urządzenia. Z tego poziomu można też skonfigurować frontowy ekran. Router pokaże płynne animacje, pozwoli wyświetlić własny tekst, czy np. aktualne informacje o temperaturze i pogodzie.
Druga zakładka pozwala na dostosowanie funkcji związanych z bezpieczeństwem. Apka wskaże potencjalne zagrożenia i pozwoli na wyizolowanie urządzeń IoT, w celu ich ochrony. Producent oferuje też subskrypcję „Bezpieczeństwo+”, która jeszcze bardziej zabezpieczy naszą sieć. Dalej można ustawić kontrolę rodzicielską. W ostatniej zakładce znajdują się bardziej zaawansowane ustawienia.
TP-Link Archer BE800 – Podsumowanie
Router TP-Link Archer BE800 jest świetnym rozwiązaniem dla wymagających użytkowników. Sprzęt oferuje najnowsze technologie, w tym Wi-Fi 7, świetny zasięg i możliwości rozbudowy np. o urządzenia Mesh. Konfiguracja jest prosta, a dobrze zaprojektowana aplikacja pozwoli na dostosowanie sieci do własnych potrzeb.
Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.