Osoba układająca monety w rosnące stosy na biurku obok laptopa i notatnika.

Bon energetyczny: pokazujemy, jak wygląda potwierdzenie przyznania świadczenia

3 minuty czytania
Komentarze

Na mocy ustawy  z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego, od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku można składać wnioski o bon energetyczny. To jednorazowe świadczenie, w ramach którego gospodarstwa domowe mogą dostać maksymalnie 1200 złotych. Tylko kto tak naprawdę może z niej skorzystać?

Licznik elektryczności GAMA 100 zamontowany na ścianie z wyświetlaczem pokazującym aktualny czas i datę oraz różne parametry techniczne.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

12 tysięcy wniosków o bon energetyczny dziennie

13 dni od rozpoczęcia przyjmowania wniosków Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że złożono ich 155 tysięcy. Oznacza to, że codziennie wpływało niemal 12 tysięcy wniosków.

100 tysięcy złożono w aplikacji mObywatel, a 55 tysięcy na portalu gov.pl. Dodajmy, że wnioski można składać też przez platformę ePUAP oraz w formie papierowej.

Gminy rozpatrzą wniosek w terminie 60 dni od dnia jego prawidłowego złożenia. Bon energetyczny ma być wypłacany pod koniec 2024 i na początku 2025. Termin wypłaty zależy od terminu złożenia wniosku o świadczenie – im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej dostaniemy pieniądze.

Tak wygląda przesyłana e-mailem informacja o przyznaniu tego świadczenia wnioskodawcy w Warszawie:

Fot. Rafał Kamiński / Android.com.pl

Próg dochodowy a realne koszty utrzymania

Bon energetyczny jest wypłacanym jednorazowo świadczeniem pieniężnym, dla osób, których miesięczny dochód nie przekracza 1700 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego oraz 2500 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego. Chodzi tu o dochód netto, np. w przypadku dochodów z pracy opodatkowanych według skali podatkowej PIT, pomniejszony np. o koszty uzyskania przychodu, podatek, składki oraz po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób.

Jednak próg dochodowy sprawia, że wiele osób wątpi, czy narzędzie to oddaje realia zarobków i kosztów utrzymania się w Polsce. Komentarze w serwisie X pod powyższym wpisem wskazują, że przekroczyć mogą go nawet osoby zarabiające pensję minimalną. Przypomnijmy, że od 1 lipca 2024 roku wzrosła ona  do 4 300 zł brutto, czyli około 3 261,53 zł netto. Przy dwóch osobach zarabiających pensję minimalną z jednym dzieckiem – również przekraczają próg dochodowy. Jak więc wyliczono aż 3,5 mln gospodarstw, które będą się w te progi kwalifikować?

Warto dodać, że ustawa o bonie energetycznym stanowi, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku  dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.

Dodajmy, że przy wypłacie bonu obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że bon będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia.

Źródło: własne, gov.pl. Zdjęcie otwierające: Kunakorn Rassadornyindee / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

    Motyw